Zavřít reklamu

Věc, kvůli které jsme si dříve kupovali specializovaná zařízení, je nyní součástí každého mobilního telefonu. Řeč je samozřejmě o fotoaparátu. Dříve se jeho používání soustředilo jen na rozmazané momentky, nyní lze s iPhony točit reklamy, hudební videoklipy i celovečerní filmy. Pro běžné uživatele je to skvělé, pro společnosti zabývající se výrobou klasické techniky pohroma. 

Mobilní focení zde s námi bylo ještě před iPhonem. Ostatně ten v roce 2007 přinesl hodně nekvalitní 2MPx fotoaparát, kdy byly na trhu o poznání lepší kousky. Až iPhone 4 znamenal průlom. Ne tedy, že byl měl nějak super snímač (měl pořád jen 5 MPx), ale za zpopularizování mobilní fotografie mohly především aplikace Instagram a Hipstamatic, ostatně také proto vzniklo označení iPhoneography (iPhoneografie).

Pokrok nezastavíš 

Od té doby se toho ale hodně změnilo, a z aplikacemi „deformovaných“ snímků jsme přešli k co nejvěrnějšímu zobrazování reality. Instagram už dávno upustil od svého původního záměru a po Hipstamaticu neštěkne ani pes. Může za to i stále se vyvíjející technika. I když může někdo Apple pořád obviňovat z toho, že nabídne jen 12 MPx kamery, tak on ví, co dělá. Větší snímač znamená větší pixely, větší pixely znamenají více zachyceného světla, více zachyceného světla znamená kvalitnější výsledky. Fotografie je totiž právě o světle více než o čemkoli jiném.

Lady Gaga si nechala iPhonem natáčet svůj videoklip, oscarový Steven Soderbergh s jeho pomocí natočil film Nepříčetná s Claire Foy v hlavní roli. Uváděl při tom několik výhod oproti klasické technice – po pořízení záběru se dá ten hned konzultovat, upravovat, odesílat. To se ale psal rok 2018 a dnes zde máme i ProRAW a ProRes. Fotografická technika v mobilních telefonech jde pořád mílovými kroky kupředu.

Nikon v problémech 

Japonská firma Nikon je jedním z předních světových výrobců klasických i digitálních fotoaparátů a fotografické optiky. Mimo vybavení pro fotografii vyrábí i další optické přístroje, jako jsou například mikroskopy, dalekohledy, brýlové čočky, geodetické přístroje, přístroje pro výrobu polovodičových součástek, a další jemná zařízení, jako například krokové motory.

DSLR

Většina má však tuto společnost, která vznikla v roce 1917 spojenou právě s profesionální fototechnikou. První zrcadlovku dodala firma na trh už v roce 1959. Jenže čísla hovoří jasně. Jak informoval web Nikkei, tak už v roce 2015 dosahovaly prodeje této techniky hranice 20 milionů prodaných kusů ročně, jenže loni to bylo milionů 5. Sestupná tendence tak vede k jedinému – Nikon prý už nemá v plánu uvádět žádnou novou generaci své zrcadlovky a místo toho se chce soustředit na bezzrcadlovky, které naopak rostly, protože tvoří polovinu všech příjmů Nikonu. Důvod tohoto rozhodnutí je jasný – popularita focení mobilními telefony.

Co bude dál? 

I když to může být běžnému mobilnímu fotografovi jedno, profesionálové zapláčou. Ano, kvalita mobilních fotoaparátů stále roste, stále ale nabízí až příliš mnoho kompromisů na to, aby mohly plnohodnotně DSLR nahradit. Jsou zde zejména tři faktory – hloubka ostrosti (ta softwarová má pořád až příliš chyb), nekvalitní přiblížení a noční fotografie.

Jenže smartphony mají prostě hodně lákadel. Jedná se o jedno zařízení slučující mnohé jiné, máme jej pořád v kapse, a s nahrazením fotoaparátu pro denní focení si nelze představit lepší produkt. Třeba je na čase, aby i velké fotografické společnosti vstoupily na trh s mobilními telefony. Koupili byste si smartphone se značkou Nikon? 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Nemyslíte to vážně že ne? Co je to za blábol? končí s s DSLR, protože bezzrcadlovky. Lepíš na natáčení videa, el. hledáčky už nemají zpoždění aj. Ne kvůli iphone a mobilnímu focení. To by spíš skončil s kompakty. S tímhle fakt nemá nic mobilní focení společného! První kdo zabalil z velkých výrobců DSLR byl Sony jako průkopník bezzrcadel. Sám jsem A55 vlastnil. Tenkrát na to klasikáři nadávali ale teď už by se nikdo zpět nevracel.

    Naprosty souhlas. Zbavil jsem se zrcadla a mam Fuji (lehky, kompaktni fotak, dnes s pro me kvalitni fotkou jako zrcadlo). Co zabilo zrcadla? To ze zrcadla prisly s live nahledem a pak bezrcadlovky se svou vahou, kvalitnim vytupem, videema a cenou! Mainstream tak ziskal vse a mohl vyrazit na dovolenou… Tech par profiku to nikdy nespasi.

    Ten článek je jako vtip? Myslím, že tohle je jako analýza hodno pohádkářské ceny roku. Co to proboha plácáte o Nikonu a vlivu iPhone? Bezzrcadlovky jsou nový standard a nemá to nic společného s iPhone…

    Dslr konci kvůli mirorrless (a tím kvůli Sony které poněkud vyvojove uteklo) a ne kvůli nahnilymu jabku. Chtělo by to aby se pan Kos nejdříve trochu informoval a pak by jistě nepsal takovéto bláboly. Mobily jakékoliv značky dnes fotí velice hezky, nezávisle na tom zda mají 30 nebo 100 mpx, důležitá pro ně je kvalita software pro jejich zpracování. A dokážu říct že pro běžného uživatele je dnes cokoli jiného zbytečné. Dokud nebudu chtít napriklad fotit dravce v letu, nebo portrét s krásným bokehem…

celý text

Čtěte více.