Zavřít reklamu

Steve Jobs první iPhone charakterizoval jako telefon, webový prohlížeč a přehrávač hudby. Nyní by se mohl pasovat i do role herní konzole, osobního asistenta, a především také fotoaparátu. Jeho fotografické začátky ale rozhodně nebyly nijak slavné. Věděli jste třeba, že první iPhony ani neuměly automaticky ostřit? 

Skromné začátky 

Apple svůj první iPhone představil roku 2007. Jeho 2MPx kamera v něm pak byla přítomna spíše jen do počtu. Tehdy to byl standard, i když už jste našli telefony s vyšším rozlišením a zejména s automatickým ostřením. Právě v tom byl hlavní problém i iPhonu 3G, který přišel v roce 2008 a po fotografické stránce vlastně nepřinesl žádné zlepšení.

To nastalo až s příchodem iPhonu 3GS. Ten se naučil nejen automaticky ostřit, ale konečně uměl i nativně nahrávat video. Navýšil i rozlišení fotoaparátu, které nově mělo 3 MPx. To hlavní se ale událo až v roce 2010, kdy Apple představil iPhone 4. Ten byl osazen 5MPx hlavní kamerou doprovozenou přisvětlující LED a 0,3MPx přední kamerou. Uměl také nahrávat HD videa při 30 fps.

iPhonegrafie 

Hlavní jeho devizou nebyly ani tak technické možnosti, jako ty softwarové. Řeč je o aplikacích Instagram a Hipstamatic, které daly vzniknout pojmu iPhoneography, tedy česky iPhonegrafii. Tento termín označuje vytváření uměleckých fotografií výhradně za pomoci mobilních telefonů Applu. Má dokonce svou stránku na české Wikipedii, kde se o něm píše: „Jedná se o styl mobilní fotografie, která se liší od jiných forem digitální fotografie v tom, že snímky jsou pořízené a zpracované na zařízení se systémem iOS. Nezáleží na tom, zda jsou fotografie upravovány pomocí různých grafických aplikací nebo ne.“

iPhone 4S přinesl 8MPx fotoaparát a možnost nahrávání full HD videí. Po hardwarové stránce se u hlavního fotoaparátu v iPhonu 5 neodehrály žádné novinky, přední poskočil na rozlišení 1,2MPx. Jenže 8MPx hlavní kamera už uměla pořizovat dostatečně kvalitní snímky na to, abyste si je mohli nechat tisknout i ve velkých formátech. Ostatně právě mezi lety 2012 až 2015 se začaly ve velkém rozjíždět i první výstavy fotografií pořízené mobilními telefony. Začaly se jimi fotit i obálky časopisů.

Je to i o softwaru 

iPhone 6 Plus jako první přinesl optickou stabilizaci obrazu, iPhone 6s pak byl prvním iPhonem, ve kterém Apple použil 12MPx rozlišení. To ostatně drží dodnes, i když progres v následujících generacích byl zejména ve zvětšování samotného senzoru a jeho pixelů, které tak dokážou zachytit více světla. iPhone 7 Plus má prvenství se svým duálním objektivem. Nabídl dvojnásobný zoom, ale především líbivý režim Portrét.

iPhone 12 Pro (Max) byl první telefon společnosti, který přinesl LiDAR skener. O rok dříve pak Apple poprvé využil tři objektivy namísto dvou. Model 12 Pro Max pak přišel s optickou stabilizací snímače, spolu s menším Pro modelem umí i nativně fotit do RAWu. Nejnovější iPhony 13 se naučily filmařský režim a Fotografické styly, iPhony 13 Pro přihodily navíc ještě makro a ProRes videa.

Kvalita fotografií se neměří počtem megapixelů, a proto i když to může vypadat, že Apple v oblasti fotografie příliš neinovuje, ve skutečnosti tomu tak není. Pravidelně se jeho modely po svém vydání také objevují v nejlepších pěti fotomobilech renomovaného žebříčku DXOMark a to navzdory tomu, že má jeho konkurence nejčastěji 50 MPx. Ostatně na denní a běžné focení plně dostačoval už iPhone XS. 

.