Zavřít reklamu

Od uvolnění nových verzí jablečných operačních systémů nás dělí už jen několik málo dní. Apple by měl začátkem příštího týdne vydat iOS a iPadOS 16.3, macOS 13.2 Ventura a watchOS 9.3, které s sebou přinesou některé zajímavé novinky a opravy známých chyb. Cupertinský gigant totiž tuto středu vydal finální vývojářské beta verze. Z toho vyplývá jediné – oficiální uvolnění je doslova za rohem. Kdy se konkrétně dočkáme najdete v níže přiloženém článku. Pojďme si proto stručně posvítit na novinky, které už brzy zavítají do našich jablečných zařízení.

iPadOS 16.3

Operační systém iPadOS 16.3 se dočká stejných novinek jako iOS 16.3. Můžeme se proto těšit na největší bezpečnostní vylepšení iCloudu za poslední roky. Apple totiž rozšíří takzvané koncové (end-to-end) šifrování na všechny položky, které se zálohují na jablečnou cloudovou službu. Tato novinky se svého spuštění dočkala již koncem roku 2022, ale doposud byla k dispozici pouze v domovině Applu, ve Spojených státech amerických.

ipados a apple watch a iphone unsplash

Kromě toho se dočkáme podpory fyzických bezpečnostních klíčů, které půjde využít jako dodatečnou ochranu k vašemu Apple ID. Z poznámek Applu pak ještě vyplývá příchod nových Unity tapet, podpora pro nový HomePod (2. generace) a opravy některých chyb (například ve Freeform, s nefunkční tapetou v režimu always-on apod). Se zmiňovanou podporou nového HomePodu také souvisí další vychytávka týkající se chytré domácnosti Apple HomeKit. Nové operační systémy, v čele s HomePodOS 16.3, totiž odemknou senzory pro měření teploty a vlhkosti vzduchu. Ty se konkrétně nachází v HomePodu (2. generace) a HomePodu mini (2020). Data z měření pak půjde v aplikaci Domácnost využít pro tvorbu automatizací.

Hlavní novinky v iPadOS 16.3:

 • Podpora bezpečnostních klíčů
 • Podpora pro HomePod (2. generace)
 • Možnost využití senzorů pro měření teploty a vlhkosti vzduchu v nativní aplikaci Domácnost
 • Opravy chyb ve Freeform, u amknuté obrazovky, always-on, Siri apod
 • Nové Unity tapety oslavující měsíc černošské historie
 • Rozšířená ochrana dat na iCloudu

macOS 13.2 Ventura

Prakticky stejných novinek se dočkají i jablečné počítače. Operační systém macOS 13.2 Ventura se tedy dočká podpory pro fyzické bezpečnostní klíče pro podporu zabezpečení vašeho Apple ID. Verifikaci tak půjde provést prostřednictvím speciálního hardwaru, než abyste se museli obtěžovat opisováním kódu. Celkově se tím má zvýšit úroveň zabezpečení. U té ještě chvíli zůstaneme. Jak už jsme totiž zmínili výše, Apple nyní vsadil na jedno z největších bezpečnostních vylepšení za poslední roky a přináší koncové šifrování pro všechny položky na iCloudu, což se týká i operačního systému macOS.

Stejně tak se můžeme těšit na opravy některých chyb a podporu pro HomePod (2. generace). I v aplikaci Domácnost pro macOS se proto zpřístupní nové možnosti plynoucí z nasazení systému HomePodOS 16.3, díky čemuž bude možné přes HomePod mini a HomePod (2. generace) sledovat teplotu a vlhkost vzduchu, případně podle nich nastavovat různé automatizace v rámci chytré domácnosti.

Hlavní novinky v macOS 13.2 Ventura:

 • Podpora pro bezpečnostní klíče
 • Podpora pro HomePod (2. generace)
 • Oprava chyb spojených s aplikací Freeform a řešením VoiceOver
 • Možnost využití senzorů pro měření teploty a vlhkosti vzduchu v nativní aplikaci Domácnost
 • Rozšířená ochrana dat na iCloudu

watchOS 9.3

Závěrem nesmíme zapomenout ani na watchOS 9.3. O něm sice není k dispozici tolik informací jako například o iOS/iPadOS 16.3 či macOS 13.2 Ventura, ale i přesto zhruba víme, jaké novinky s sebou přinese. Apple by se měl v případě tohoto systému zaměřit především na opravu některých chyb a celkovou optimalizaci. Kromě toho se i tento systém dočká již vícekrát zmiňovaného rozšíření zabezpečení iCloudu.

Operační systémy: iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9 a macOS 13 Ventura

Rozšířená ochrana dat na iCloudu

V závěru ještě určitě nesmíme zapomenout zmínit jednu nesmírně důležitou skutečnost. Jak už jsme výše zmínili, nové operační systémy s sebou přinesou takzvanou rozšířenou ochranu dat na iCloudu. Právě nyní se tato vychytávka rozšiřuje do celého světa a využít ji tedy bude moci každý jablíčkář. Má to ale poměrně důležitou podmínku. Aby vám ochrana fungovala, je potřeba, abyste měli všechna Apple zařízení aktualizována na nejnovější verze OS. Pokud tedy vlastníte například iPhone, iPad a Apple Watch, budete muset aktualizovat všechny tři zařízení. Když provedete update pouze na vašem telefonu, rozšířenou ochranu dat zkrátka nevyužijete. Detailní popis této novinky najdete v níže přiloženém článku.

.