Zavřít reklamu
iWant

Jaké to je, když po 3 letech intenzivního nošení odložíte Apple Watch?

iWant

Kdokoliv, kdo delší dobu používal jakýkoliv kousek nositelné elektroniky, který mu zpříjemňoval či zjednodušoval život, by se svého chytrého společníka asi jen těžko rád zbavoval. Spolu s tím, jak roste chytrost a tím i užitečnost wearables, bývá také těžší od ní odvyknout. Jaké to je, když po třech letech intenzivního každodenního nošení dáte zničehonic sbohem svým Apple Watch?

Andrew O’Hara, redaktor serveru AppleInsider, používal podle svých vlastních slov chytré hodinky od Applu od samého začátku, a sám se označuje za jejich velkého fanouška. Jen několik dní nás dělí od představení čtvrté generace Apple Watch, a O’Hara se při této příležitosti rozhodl, že si na chvíli vyzkouší život bez tohoto kousku nositelné jablečné elektroniky. S hodinkami se rozhodl rozloučit na týden, předtím ale bylo zapotřebí učinit několik důležitých kroků.

Správná náhrada

Jedním z prvních kroků při výběru adekvátní náhrady za Apple Watch bylo podrobné prozkoumání návyků. O’Hara píše, že díky Apple Watch věnoval jen malou pozornost svému iPhonu – spoléhal na notifikace z hodinek. S pomocí Apple Watch byl také aktivnější, protože hodinky ho vždy upozornily na to, že je potřeba vstát a hýbat se, a pomáhaly mu s pravidelným cvičením. Důležitou funkcí hodinek, kterou O’Hara coby diabetik využíval, bylo – ve spolupráci s odpovídajícím příslušenstvím – sledování úrovně krevního cukru. O’Hara po zhodnocení těchto faktorů zjistil, že plnohodnotnou náhradu za své Apple Watch nesežene, a nakonec se rozhodl pro Xiaomi Mi Band 2.

Začátek týdne

Fitness náramek od začátku splňoval nároky na notifikace zpráv a příchozích hovorů, stejně jako na upozornění na neaktivitu. Náramek dále sledoval kroky, spálené kalorie, vzdálenost nebo cvičení. Jako další z výhod uvádí O’Hara to, že po celý první týden nebylo potřeba náramek dobíjet. Zbytek úloh zastal iPhone a HomePod. Zhruba třetí den ale začal O’Hara své Apple Watch bolestně postrádat.

Zaznamenal častější a intenzivnější používání svého iPhonu, což mu potvrdila i nová funkce v iOS 12 Čas u obrazovky. Jakmile totiž vzal svůj smartphone do ruky k provedení libovolného úkonu, začal O’Hara automaticky procházet i jiné aplikace. Coby sportovní fanoušek postrádal O’Hara Siri ciferník, který mu vždy dokázal poskytnout přehled o aktuálním skóre oblíbených sportovních týmů. Mezi další věci, které O’Harovi chyběly, patřila možnost přehrávání hudby na AirPods – pokud chtěl při běhání venku poslouchat své oblíbené playlisty, musel si vzít s sebou iPhone. Obtížnější bylo i placení – přiložení karty nebo smartphonu k platebnímu terminálu nevypadá jako kdovíjak složitá a časově náročná operace, když si ale člověk zvykne na placení „hodinkami“, změna je znát – podobně to bylo například s odemykáním Macu.

 Osobní záležitost

Apple Watch jsou nade vší pochybnost vysoce osobním zařízením. Každý tyto hodinky využívá jiným způsobem, a přestože mají chytré jablečné hodinky řadu funkcí shodných s jinými, leckdy levnějšími zařízeními, jsou navržené tak, že většina lidí, která měla příležitost je vyzkoušet, si neumí představit, že by měnila. O’Hara uznává, že Xiaomi Mi Band 2 je skvělý náramek, a dokonce ho považuje za lepší, než některé modely Fitbit, které používal v minulosti. Apple Watch nabízí sice podobné funkce, ale s mnohem širšími možnostmi nastavení, přizpůsobení a volby aplikací. Přestože Xiaomi Mi Band 2 (a řada dalších fitness náramků a hodinek) nabízí bezproblémovou synchronizaci s platformou HealthKit, O’Hara přiznává, že to „zkrátka nebylo ono“.

Na absenci Apple Watch ale O’Hara našel i jednu výhodu, kterou je příležitost nosit i jiné hodinky a střídat je dle libosti. Připouští, že když si zvyknete na Apple Watch a funkce s nimi spojené, je těžké chytré hodinky byť jen na jeden den vyměnit za obyčejné hodinky, které jste třeba od někoho dostali k svátku.

Závěrem

O’Hara se ve svém článku netají tím, že od počátku věděl, že se ke svým Apple Watch nakonec vrátí – koneckonců je nenosil v posledních třech letech nonstop jen tak pro nic za nic. Jakkoli pro něj experiment nebyl jednoduchý, uznává, že ho obohatil a oživil jeho vztah k Apple Watch. Za jednu z jejich největších výhod považuje jednoduchost, přirozenost a samozřejmost, s jakou se stanou běžnou součástí každodenního života. Apple Watch nejsou jen prostým fitness trackerem, ale multifunkčním chytrým zařízením, který umožňuje placení, odemčení počítače, nalezení telefonu a mnoho dalších věcí.

Používáte Apple Watch, nebo jiné chytré hodinky či fitness tracker? Jaké funkce byste uvítali u Apple Watch 4?