Zavřít reklamu

V poslední části našeho seriálu, který se blíží ke konci, budeme porovnávat OmniFocus s ostatními vybranými GTD aplikacemi. Konkrétně s Things, Firetaskem a Wunderlistem.

Things není třeba nijak zvlášť představovat, jedná se také o jednu z nejúspěšnějších GTD aplikací na trhu, která se rozvíjí již několik let. Většinou, když někdo nepoužívá OmniFocus, tak pracuje právě s tímto softwarem. Firetask je mladší konkurent, velkou dobu byl pouze ve verzi pro iPhone. Klon pro Mac totiž vyšel teprve nedávno – na začátku tohoto školního roku. Nicméně z hlediska stáří je úplně nejmladší Wunderlist, ten byl vydán před necelými dvěma měsíci.

Jednotlivé aplikace budeme porovnávat z hlediska nabízených funkční, jakým způsobem je vytvořen pohyb uživatele, zadávání úkolů, přehlednost, vzhled a způsob synchronizace. Nejprve se budeme zabývat verzemi pro iPhone.

iPhone

Začněme vzhledem. Co se týče grafického zpracování, tak dle tohoto hlediska vede Firetask, Wunderlist a Things. Firetask nabízí přehledný vzhled, jakéhosi listu řádkovaného papíru, kde máte barevně rozlišeny jednotlivé kategorie, úkoly a názvy projektů. Wunderlist je vytvořen tak, aby si uživatel mohl vybrat pozadí, jaké se mu zamlouvá. Na výběr máme z devíti tapet, ale myslím si, že použitelných (povedených) je tak šest. Prostředí aplikace je řešeno velmi jednoduše. Působí velmi příjemným dojmem, zejména při ohvězdičkování některého úkolu.

Things disponuje také velmi hezkým, decentním vzhledem, nicméně s přehledností je to zde už trochu horší. Z vybraných aplikací je nejhůře graficky zpracovaný OmniFocus působící chladným dojmem, i když několik barev zde také najdeme.

Vkládání jednotlivých úkolů je rychle řešeno u všech čtyř konkurentů. Z hlediska přidání úkolu do Inboxu, což bývá při zaznamenávání položek nejčastější, jsou na tom OmniFocus a Things, kde uživatel má možnost vložit jednotlivé prvky do vstupní schránky přímo v hlavní nabídce. U Firetasku musíte vybrat nabídku Inbox. Wunderlist je zde ještě pomalejší, uživatel je nucen zvolit možnost Lists, tam pak seznam Inbox.

Přehlednost včetně pohybu uživatele v aplikaci nejlépe zvládli tvůrci OmniFocusu a Firetasku. Tyto vlastnosti se projeví, až po nějaké době, kdy uživatel vloží do vybraného nástroje větší množství projektů, úkolů. OmniFocus nabízí výborné tříděné dle kategorií či projektů, kdy krásně vidíte, co kde je. Firetask je založen na vstupní obrazovce, kde jsou zobrazeny všechny úkoly s názvem projektu a ikonou kategorie.

Wunderlist také nabízí vyobrazení všech položek, ale neumí kategorie. Projekty jsou zde nahrazeny seznamy, které ale u jednotlivých úkolů nejsou ukázány. Things mi přijde velmi nepřehledný. Uživatel je nucen neustále přejíždět mezi nabídkami, což je neefektivní. Nabízí však možnost vyfiltrování podle času a tagů. OmniFocus umožňuje vytváření složek, do nichž je možné vkládat projekty či úkoly. Things zase umí jakési oblasti zodpovědnosti, kam si můžete přidávat položky.

Hlavní obrazovky těchto rivalů jsou řešeny následovně. OmniFocus je založen na tzv. „domácí“ nabídce. Na té najdete vše potřebné (Inbox, Projects, Contexts, Due Soon, Overdue, Flagged, Search, volitelné Perspectives). Další volby jsou umístěny na dolním panelu. Orientace je tedy velmi snadná a příjemná.

Firetask také využívá dolní panel obsahující Today obrazovku (všechny úkoly), Projects, Categories, In-Tray (Inbox), More (Someday, Completed, Cancelled, Projects Completed, Projects Cancelles, Trash, About Firetask). Pohyb ve Firetasku je intuitivní, rychlý, prostě takový, jaký by měl být.

Hlavní obrazovka u Things nabízí „menu“, kde najdeme vše, co potřebujete k používání GTD aplikace. Inbox, Today, Next, Scheduled, Someday, Projects, oblasti zodpovědnosti, Logbook. Na spodním panelu je pouze přidat úkol a nastavení. Menu sice příjemně vypadá, na druhou stranu orientace v Things už zase tolik příjemná není, jak jsem již uvedl výše.

Wunderlist funguje na principu spodního panelu. Ten si uživatel také může upravit dle svých potřeb a proházet si ikonky na dolní nabídce. Na panelu jsou defaultně nastaveny nabídky Lists, Starred, Today, Overdue, More (All, Done, Tomorrow, Next 7 days, Later, No Due Date, Settings). Nicméně Wunderlist není také zrovna dvakrát přehledný, ale je vidět, že neslouží jako nástroj pro klasické GTD (spíše pro evidenci běžných úkolů).

Nejlepší možnosti synchronizace uživatelům poskytuje OmniFocus, kde máte na výběr ze čtyř různých typů. Druhým v této kategorii je Wunderlist. Aplikace, která je zdarma pro iPhone, iPad, Mac, Android, Windows i verze internetového prohlížeče, umí cloud sync. Navíc přenos dat funguje výborně.

U Things se slibuje roky, že vývojáři přinesou update na synchronizaci pomocí „mráčku“, ale výsledky stále chybí, i když teď už na ní nejspíše doopravdy pracují. Spekuluje se však, že update na cloud sync bude placený. Vývojáři Firetasku také pracují na přenosu dat mimo síť wi-fi, který by měl být pro běžné uživatele k dispozici na jaře.

Jaký je tedy verdikt a obsazení stupňů vítězů? První místo i přes drobné nedostatky obsadil OmniFocus, druhé místo Firetask, třetí Things. Bramborovou medaili získal Wunderlist.

Mac

Po grafické stránce mi přijde nejlépe navrhnutá aplikace Things působící příjemným, čistým dojmem. Není nijak přeplácaná ani příliš strohá. Druhý je Firetask se stejným vzhledem (jako iPhone verze) řádkovaného papíru, barevnými kategoriemi či projekty.

Poté následuje OmniFocus, který si uživatelé mohou přizpůsobit svým požadavkům. Měnit si barvy pozadí, písma, ikon na horním panelu, prostě téměř všeho, co vás napadne. U Wunderlistu lze stejně jako v iPhone verzi změnit pozadí. Nabídka také zahrnuje 9 tapet, z nichž je jich použitelných opět tak okolo šesti. Wunderlist také zanechává příjemný pocit.

Přidávání úkolů u některých kandidátů lze velmi snadno. Firetask, OmniFocus i Things umožňují funkci quick entry, pomocí níž můžeme rychle přidávat položky do Inboxu. U Wunderlistu musíme kliknout v pravém sloupci na Inbox a poté na add task. Takže je i u Mac verze zaznamenávání do vstupní schránky poněkud zdlouhavé.

Kdybychom nebrali v úvahu funkci quick entry, tak nejrychlejší je tvorba úkolů v OmniFocusu a Firetasku, kde pomocí klávesy enter rychle přidáváme nové položky. Tato možnost velkou měrou šetří čas, usnadňuje práci v aplikaci.

Nejpřehlednějším Mac softwarem je OmniFocus nabízející velké množství třídění zadaných dat. Ať např. dle projektů, kategorií, stanovené doby. Uživatel si může vytvářet již zmiňované contexts (kategorie), složky či projekty. Pomocí níž si vytvoří jakousi pracovní osu. Poté už jen roztřiďuje jednotlivé položky, což lze díky těmito možnostem velmi snadno.

Velmi dobře je na tom i Firetask, který je stejně jako iPhone verze založen na Today obrazovce obsahující všechny položky. U každé je zobrazena ikonka značící kategorii a název projektu. Uživatel tedy může snadno hodnotit jednotlivé úkoly, třídit je do jednotlivých kategorií či přesunovat do jiných projektů.

Things pro Mac je také založen na podobném principu jako iPhone verze, ale přehlednost je zde mnohem lepší. Překlikávání mezi jednotlivými nabídkami je totiž rychlejší než na několikanásobně menší obrazovce iPhonu. Opět je zde možnost otagovat jednotlivé úkoly, což opět usnadní následnou práci, zejména co se týče třídění. Things podporuje oproti zbylým třem konkurentům přiřazení více tagů k jednotlivým položkám.

Wunderlist také není řešen zle. Na dolní liště si můžete vyfiltrovat úkoly, které se váži k dnešnímu dni, k zítřku, příštím sedmi dnům, později či bez data. Lze také vybrat možnost all, kde uvidíte všechny položky. Nedokáži si však představit mít ve Wunderlistu více úkolů, protože bez existence kategorií to musí být velký chaos. Jediný způsob třídění je rozdělovat úkoly do seznamů či je ohvězdičkovat.

Nejvíce užitečných funkcí má OmniFocus. Možnosti jako Review, Focus, Planning Mode, Context Mode, vytváření záloh, synchronizace s iCalem apod.(podrobně rozebrány v druhém díle seriálu) jsou velmi šikovné, o jejich dopadu na efektivitu ani nemluvě. Ostatní aplikace jsou v tomto měřítku poněkud pozadu.

Také z tohoto důvodu se OmniFocus umístil opět na prvním místě, protože Mac verze od společnosti The Omni Group je prostě skvělá a nelze jí snad vůbec nic vytknout, kromě tedy synchronizace s iCalem, která by se nejspíše dala vylepšit (viz. minulý díl o Mac verzi). Jestli jsem měl horší situaci při konečném hodnocení iPhone verzí, zde je to bez jakýchkoliv pochybností. Mac verze OmniFocusu je prostě nejlepší. Uživatel má navíc velký prostor pro přizpůsobení aplikace na míru svým potřebám, což občas u ostatních konkurentů postrádám.

Druhé místo těsně obsadila aplikace Things před Firetaskem. A to zejména z důvodu větší vyladěnosti. Přeci jen Things je na trhu podstatně delší dobu, i když stále má některé mouchy. Ty třeba Firetask nemá, ale takto bychom mohli pokračovat do nekonečna. Jedná se tedy o kvalitní aplikaci, která mi na druhou stranu občas přijde poněkud zbytečně nadhodnocená a přechvalovaná, nicméně beru v potaz, že každému vyhovuje něco jiného.

Třetí je tedy Firetask. Mladá Mac verze, která prošla teprve pár updaty. Myslím si však, že se jedná o velmi slibnou aplikaci i plnohodnotného konkurenta ostatních GTD aplikací. Navíc za nižší pořizovací cenu než OmniFocus i Things. Několik měsíců jsem Firetask používal, přešel jsem na něj z Things, a nyní se stále nemohu rozhodnout zda u ní zůstat či přejít k téměř dokonalému OmniFocusu. V mém osobním dilematu hraje největší roli zvyk, ale podvědomě cítím, že OmniFocus je přeci jen jiná liga, co se plnohodnotného GTD týče.

Poslední je mladičký Wunderlist. Rozhodně bych však tento nástroj nehanil. Do srovnání jsem se ho rozhodl dát zejména z toho důvodu, že může být pro většinu uživatelů přínosný a použitelný. Někteří nevyužívají metodu Getting Things Done naplno. Hledají spíše nějakého správce úkolů. Wunderlist by pro ně mohl být pravým kandidátem. Navíc je zdarma, umí cloud sync, který ve světě GTD působí na vývojáře jako česnek na upíry.

Na úplný konec si porovnáme jednotlivé kandidáty z hlediska ceny, která mi přijde, že je hlavním výběrovým kritériem většiny českých uživatelů bez ohledu na to, jak je aplikace funkční či není. Což mi kolikrát přijde velmi smutné. Tím samozřejmě nemyslím, že nejdražší je nejlepší, jen pak dochází ke zkreslovaným argumentům a porovnáváním.

Srovnání aplikací dle cen:

OmniFocus: iPhone (15,99 €) + iPad (31,99 €) + Mac (62,99 €) = 110,97 €

Things: iPhone (7,99 €) + iPad (15,99 €) + Mac (39,99 €) =  63,97

Firetask: iPhone (4,99 €) + iPad (7,99 €) + Mac (39,99 €) = 52,97 €

Wunderlist: iPhone + iPad + Mac = zdarma

Závěrem bych vám chtěl poděkovat za sledování krátkého seriálu o králi GTD aplikací – OmniFocusu. Věřím, že se vám líbil a získali jste díky němu potřebné informace o výběru svého produktivního nástroje (ať bude jakýkoliv), který vám bude plně vyhovovat, což je to nejdůležitější – najít takový systém, jemuž budu věřit a bude šitý mým potřebám.

Doufám, že se v komentářích strhne diskuze o tom, jaký komplexní nástroj či techniku používáte (nemusí to být GTD), zda vám vyhovuje a podělíte se s námi o vaše zkušenosti.

.