Zavřít reklamu

Je tomu tři roky, co Apple přestal prodávat svůj 12“ MacBook. Tento laptop si v době svého uvedení, tedy v roce 2015, vysloužil velkou pozornost, protože byl chlazen jen pasivně, byl neskutečně malý, štíhlý, lehký, jako první přinesl do světa Applu USB-C, v případě MacBooků zlatou barvu, nový mechanizmus klávesnice a novou generaci trackpadu. Dočkal se ale jen dvou svých generací. 

Ta druhá přišla hned rok poté a opravovala některé neduhy první generace. Tou byla samozřejmě ona motýlková klávesnice, od které nakonec Apple definitivně upustil. Druhým problémem byl spíše nevýkonný procesor Intel M, nicméně 12“ MacBook rozhodně nebyl konstruován pro pokoření benchmarkových žebříčků. Nová generace tak jen o něco povýšila výkon. Bohužel zůstalo pořád jen jedno USB-C, což bylo také značně omezující.

12“ MacBook udával trendy, které později přinesly MacBooky Pro i MacBook Air – nejen v případě klávesnice, trackpadu a USB-C, ale také designu. Nikdo však už nepřevzal jeho malou úhlopříčku displeje, protože obě řady začínaly a pořád začínají na 13 palcích. Přitom malé úhlopříčky nebyly Applu úplně cizí, již dříve totiž měl ve svém portfoliu třeba takový 11“ MacBook Air. 

Jasné limitace 

12“ MacBook byl určený především na cesty, čemuž byl ostatně uzpůsoben naprosto dokonale. Problém byl, když jste jej chtěli používat v kanceláři. Jednoduše jste se u něho museli omezovat ve všech ohledech. Největší problém ale nebyl ve velikosti, počtech portů ani kontroverzní klávesnici, 12“ MacBook jednoduše zabíjela jeho cena. Základní verzí jste koupili za 40, vyšší konfiguraci pak za 45 tisíc.

Osobně jsem se nechal zlákat, a model z roku 2016 používám jako sekundární stroj dodnes. Tím primárním je tedy kancelářský Mac mini, jakmile ale potřebuji vycestovat, 12“ MacBook jede se mnou. Samozřejmě záleží od nárocích každého uživatele, ale tento stroj, s tolika omezeními, zvládá běžnou kancelářskou práci i dnes. A když si představím, že by mohl být osazen alespoň M1 čipem, jednalo by se v mém případě o jasnou koupi.

Znamená větší lepší? 

Když se podíváte na portfolio MacBooků, není vlastně nijak obsáhlé. Máme zde jen dva MacBooky Air, oba s 13“ úhlopříčkou displeje, jeden s čipem M1 a druhý s čipem M2. Následují 13, 14 a 16“ MacBooky Pro. M1 MacBook Air začíná na 30 tisících Kč, M2 MacBook Air pak na 37 tisících. Oproti 12“ MacBooku jsou tedy ceny přívětivější. Docela rád bych viděl, jak by Apple toto portfolio rozšířil o další model, a tedy 12“ MacBook Air, který by designově vycházel právě z letos představeného modelu. Nesl by všechny shodné prvky, jen by byl prostě menší, takže také lehčí a lépe přenositelný.

Když pracuji na cestách, ocením právě spíše menší zařízení, několik let jsem na 12“ MacBooku docela obstojně fungoval i v kanceláři, kde jsem jej měl připojený k externímu displeji. Větší zařízení je dražší a zabírá více místa, takže pořád je zde určité procento uživatelů, kteří by podobně malý stroj skutečně uvítali. Protože ale aktuálně koupi nového stroje neplánuji, klidně si rok nebo dva, tři ještě počkám a budu doufat, že Apple překvapí. Pokud se pak dočkám, budu jistě první ve frontě. 

.