Zavřít reklamu

Už dlouho se spekuluje, že Apple u svých počítačů přesedlá z procesorů Intel na platformu ARM. Jenže konkurence nespí a udělala pověstný krok vpřed. Samsung včera představil svůj Galax Book S s ARM procesem a výdrží neuvěřitelných 23 hodin na baterii.

Kopie MacBooků tu byly od pradávna. Některé pak zdařilejší, jiné nikoli. V uplynulých dnech představilo svůj MagicBook Huawei a nyní odhalil Samsung svůj Galaxy Book S. Jak naznačují názvy, inspirace je u Applu. Na druhou stranu Samsung vykročil notně vpřed a přinesl technologie, o kterých se u Maců teprve spekuluje.

Představený Galaxy Book S je 13“ ultrabooky s ARM procesorem Snapdragon 8cx. Dle vyjádření firmy přináší o 40 % vyšší výkon procesoru a o 80 % vyšší grafický výkon. Nejdůležitější však je, že díky platformě ARM je počítač velmi úsporný a vydrží až neuvěřitelných 23 hodin na jedno nabití. Alespoň tolik tvrdí papírové specifikace.

Galaxy_Book_S_Product_Image_1

Samsung prošlapává cestu

Notebook má buď 256 GB nebo 512 GB SSD disk. Je rovněž vybaven gigabitovým LTE modemem a dotykovou Full HD obrazovkou zvládající 10 vstupů najednou. Spoléhá na 8 GB LPDDR4X RAM a váží 0,96 Kg.

Mezi další vybavení patří 2x USB-C, slot na microSD kartu (až 1 TB), Bluetooth 5.0, čtečka otisků prstů a 720p kamerkou s podporou funkce Windows Hello. Cena začíná na 999 dolarů a je k dostání v šedé a růžové barvě.

Samsung tak vykročil do vod, kam se Apple patrně teprve připravuje. Zdali úspěšně vydláždí cestu se teprve ukáže. Windows sice podporují platformu ARM již dlouho, ale optimalizace často naráží u aplikací třetích stran a výkon je oproti procesorům Intel kolísavý.

Apple zřejmě nechce přechod na ARM uspěchat. Výhodou budou zejména vlastní Apple Ax procesory a tím pádem samozřejmě optimalizace celého systému. A že firma umí průkopnický design už v minulosti několikrát dokázala. Stačí si vzpomenout na MacBook 12“, který se jeví jako vhodný kandidát pro otestování Macu s ARM procesorem.

Zdroj: 9to5Mac, foto The Verge

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.