Zavřít reklamu

Nejen samotný iPhone, ale celá firma Apple během posledních deseti let urazila obrovskou cestu. Co se však doposud nezměnilo jsou emoce, které se pojí s uvedením nových produktů na trh. Emoce. Slovo, jež se pro současný obchodní model považuje za jedno z nejdůležitějších. Vyvolání emoce, kvůli které se o produktu začne hovořit. Pozitivně, negativně, avšak hovořit, to je zásadní. Co se mobilních telefonů týče, již od uvedení prvního iPhonu na trh roku 2007, dostal Apple nálepku udavače trendů. A také nálepku „prvního na ráně“, co se týče zbavování se technologií, jež jsou pasé.

Nebyl sice prvním, kdo přišel s dotykovým displejem, ani prvním, kdo ukázal, že multimediální centrum lze ukrýt do malé kapsy u kalhot. Byl to ale právě první iPhone, který rozpoutal závod o dosažení ideálního telefonu. Během pár let se trendy mobilních telefonů změnily v nepoznání. Od tehdy – podle slov Steva Jobse – obřího 3,5 palcového displeje se obrazovky zvětšily na gigantických pět a půl, a i více palců. Mobilní procesory se výkonem srovnaly s laptopy a začaly být standardem i pro střední třídu telefonů. To vše během pár let. Je ale Apple stále tím výrobcem, za jaký byl považován před deseti lety? Je stále inovátorem?

Dotykový displej bez stylusu, bluetooth technologie, která se nedá spojit s ostatními telefony jiných značek, možnost odemknout telefon pomocí otisku prstu, zbavení se 3,5 milimetrového jack konektoru a mnoho dalšího. To vše začal Apple. Samozřejmě, mnohé zmíněné by postupem času přišlo a nemusel by za tímto pokrokem stát kalifornský gigant, nýbrž kterákoli jiná značka.

Vzpomeňme si ale, kdy se Apple zaobíral konkurencí a následoval ji? Bylo to při uvedení prohnutých displejů od Samsungu, či uvedení super slow-motion videa v Sony telefonech? Odpověď zní ne. Stejná odpověď zní také na to, když bychom zmínili 3D Touch, tedy technologii, která vnímá míru stlačení displeje a dokáže s ní pracovat. Přestože v roce 2016 nebyl Apple první, který tuto technologii adaptoval do svého zařízení (na podzim roku 2015 ji uvedla čínská značka ZTE na svém modelu Axon mini), celosvětově se za průkopníka této technologie do mobilních zařízení uvádí Apple, a to právě proto, že ji dokázal implementovat užitečně.

Opačný případ je při iPhonu X následování tvaru obrazovky, který byl mnohými kritiky považován za „nedořešený“. Nelíbil se jim především onen výřez, ve kterém jsou zabudovány technologie pro rozpoznání a naskenování obličeje. Ať už se zákazníkům tato inovace Applu líbila či ne, vyvolala takové emoce, pro které se i konkurenční značky rozhodly tento tvar následovat. Krom desítek větších či menších čínských výrobců, kteří mají své portfolio založené na kopírování designu Applu, se pro tento krok rozhodl například také Asus se svým novým vlajkovým Zenfonem 5 představeným na MWC 2018.

Bude však mobilní svět následovat Apple i v trendech, jenž nyní ještě nejsou „in“? Dobrým příkladem je odstranění 3,5 mm jack konektoru, který vyvolává emoce ještě nyní. Při prezentaci iPhonu 7 v roce 2016, Apple zdůrazňoval, že pro toto rozhodnutí museli mít mnoho odvahy, o čemž nelze pochybovat. Jaký jiný výrobce totiž sáhne do tak podstatné věci, o které se do té doby nevedla polemika o její odstranění? Faktem zůstává, že pokud by tento krok učinil kterýkoli jiný konkurent dříve, odnesl by to na prodejích. Apple naopak těmito kroky každoročně ukazuje, že přestože svět nespí, je stále číslem jedna v udávání trendů a směru, kde se mobilní telefony budou další rok posouvat. Pro mnohé pouze jepičími kroky, ale stále…

Mnoho ze současných trendů, které se považují za samozřejmost, Apple jako první neuvedl a postupně se k nim dopracoval – voděodolnost, bezdrátové nabíjení, ale také trend maximální velikosti displeje na velikost těla telefonu. Lze si však takřka se stoprocentní šancí na výhru vsadit, že představí-li Apple sebemenší drobnost, bude i v další dekádě svého působení v mobilním sektoru hráčem číslo jedna v udávání toho, co je pro mobilní telefony podstatné. Přestože sami můžeme být proti.

.