Zavřít reklamu

Sir Jony Ive má na svědomí řadu legendárních produktů značky Apple a měl klíčový vliv na minimalistický design, tolik charakteristický pro Apple. Přestože zpráva o jeho odchodu z cupertinské společnosti většinu z nás překvapila, s Applem se Ive rozhodně zcela neloučí – firma s jablkem v erbu se má stát nejvýznamnějším klientem jeho nového designérského studia LoveFrom. Kdo ale vlastně je Jony Ive?  Přinášíme několik, přehledně shrnutých faktů.

  1. Jony Ive, celým jménem Jonathan Paul Ive, se narodil 27. února roku 1967 v Londýně. Jeho otec Michael Ive byl stříbrník, matka pracovala jako školní inspektorka.
  2. Ive vystudoval newcastleskou polytechnickou univerzitu (nyní Northumbria University). Ta se také stala místem, kde navrhl svůj první telefon, který jako by vypadl ze sci-fi snímku.
  3. Po skončení svých studií pracoval Ive v londýnské designérské firmě, mezi jejíž klienty patřil mimo jiné taky Apple. Do něj Ive nastoupil v roce 1992.
  4. Ive začal pro Apple pracovat v době jedné z nejtěžších krizí. Jím navržené produkty, jako byl třeba iMac v roce 1998 nebo iPod v roce 2001, se nicméně zasloužily o významný obrat k lepšímu.
  5. Jony Ive je odpovědný také za vzhled Apple Parku, druhého kalifornského kampusu společnosti Apple, stejně jako za design řady Apple Storů.
  6. V roce 2013 se Jony Ive objevil v dětském pořadu Blue Peter.
  7. Ive dohlížel na design jak hardwarových, tak i softwarových produktů společnosti Apple. Navrhl například iOS 7.
  8. Uplatňoval tradici německého modernismu z poloviny dvacátého století, podle jejíž filosofie je méně designu pro dobro věci. Čím více můžete něco zredukovat, tím krásnější a funkčnější to je. Vytvořil ideál technologického produktu, který bylo snadno použitelný, krásný a přehledný.
  9. Jony Ive je držitelem řady ocenění, získal také řády CBE (Commander of the Order of the British Empire) a KBE (Knight Commander of the Same Order).
  10. Ive je mimo jiné autorem řady produktů určených pro charitativní účely. Mezi tyto produkty patří třeba fotoaparát Leica nebo hodinky Jaeger-LeeCoultre.


Zdroje: BBC, Bussines Insider

.