Zavřít reklamu

Nové MacBooky Pro vyvolaly četné reakce snad na každý kus jejich výbavy a už mnoho toho bylo napsáno. Naposledy jsme podrobně rozebírali, že je velký rozdíl mezi USB-C a Thunderboltem 3, protože konektor rozhodně není to stejné jako rozhraní, a tak je důležité mít ten správný kabel. Přestože Apple v nových počítačích prezentuje čtveřici nových a jednotných konektorů jako jednoduché a univerzální řešení na všechno.

Apple vidí v jednotném konektoru budoucnost. Patrně nejen on, jenže situace s propojením USB-C a Thunderboltu 3 do jednoho zatím tak jednoduchá není. Zatímco jedním kabelem můžete hravě nové MacBooky Pro nabíjet i převádět data, jiný – na oko stejný – kabel vám data nepřenese.

Petr Mára je jedním z prvních Čechů, který nový MacBook Pro s Touch Barem veřejně rozbalil (předběhl ho zřejmě jen Jiří Hubík). Důležitější ovšem je, že Petr Mára už během rozbalování a prvotního nastavení nového počítače právě na problém s rozdílnými kabely narazil.

[su_youtube url=“https://youtu.be/FIx3ZDDlzIs“ width=“640″]

Když nastavujete nový počítač a chcete do něj přenést data z toho starého, máte na Macu několik možností, jak to provést. Jelikož byl Petr na cestách a vedle sebe měl starší MacBook, chtěl využít tzv. diskový režim (Target Disk Mode), kdy se připojený Mac chová jako externí disk, z něhož pak lze obnovit celý systém.

V krabici s MacBookem Pro sice najdete USB-C kabel, kterým můžete oba MacBooky propojit, jenže je problém, že je pouze nabíjecí, respektive je tak nazván. Umí také přenášet data, ale podporuje maximálně USB 2.0. Pro využití diskového režimu potřebujete kabel s vyšší rychlostí. Nemusí jít nutně o Thunderbolt 3, ale například o USB-C / USB-C kabel s USB 3.1.

To však v reálné situaci, jak ji nechtěně demonstroval Petr Mára, znamená, že si pro takovou činnost potřebujete koupit minimálně jeden další kabel. Apple nabízí ve svém obchodu potřebný kabel od Belkinu za 669 korun. V případě, že byste chtěli rovnou Thunderbolt 3, zaplatíte minimálně 579 korun za půl metru.

Problémem ale nutně není cena. Jde především o princip a jednoduchost použití, které tu dostávají pořádně na frak. Je známé, že Apple výbavu a příslušenství ke svým produktům osekává na nejvyšší možnou míru, aby maximalizoval své vysoké marže, ale není trochu přehnané, abyste k počítači za 70 tisíc (může stát 55 tisíc, ale klidně také 110 tisíc – situace zůstává stejná) dostali kabel, který neumí všechno, jen kvůli tomu, aby Apple ušetřil pár dolarů?

Opět podotýkám, že to není tolik o ceně, ale hlavně o tom, že vůbec musíte podniknout cestu do obchodu nebo kabel objednat, abyste mohli možnosti nového MacBooku Pro využívat naplno, což může být v některých situacích nepříjemný problém. O to víc nepochopitelné je to v situaci, kdy se Apple poprvé rozhodl nový konektorový standard prosadit opravdu ve velkém, ale svým tahem potvrzuje, že věc není zdaleka tak jednoduchá, jak se snaží ve svých reklamních materiálech naznačit.

.