Zavřít reklamu

S příchodem poslední generace jablečných telefonů k nim Apple přestal přibalovat nabíjecí adaptér a drátová sluchátka EarPods. Dobrou zprávou ale je, že i nadále dostaneme nabíjecí kabel. Zatímco u starších iPhonů, které přišly s 5W nabíjecím adaptérem, jste v balení našli nabíjecí kabel Lightning – USB, tak s nejnovějšími iPhony získáte kabel Lightning – USB-C, který je často označován jakožto „rychlonabíjecí“ kabel pro Power Delivery. Pokud vám přibalený kabel vypověděl službu, anebo jste jej třeba ztratili, popřípadě pokud potřebujete další navíc, tak si náhradní kus můžete v dnešní době zakoupit už prakticky kdekoliv. Je ale třeba umět rozeznat originál od padělku.

V poslední době se veškeré padělky (nejen) nabíjecích kabelů pro jablečné telefony staly prakticky nerozeznatelnými od těch originálních. Napodobeniny lákají především na nižší cenu, což může být pro mnoho zákazníků klíčovým aspektem pro koupi. Nižší cena se na kabelu samozřejmě někde musí promítnout a v tomto případě lze promítnutí sledovat na kvalitě zpracování. Pokud byste padělek nerozeznali a koupili si jej, tak riskujete nespočet různých problémů. Napodobeniny originálních kabelů nedisponují certifikací MFi (Made For iPhone), tudíž zpravidla dřív nebo později přestanou fungovat. Kvůli špatné kvalitě pak můžete klidně také riskovat požár, anebo zničení iPhonu. Ještě větší riziko závady riskujete při využití napodobenin Power Delivery kabelů, kterými prochází větší výkon. Jak tedy rozeznat originální kabel od Applu od napodobeniny?

mfi certifikace
Zdroj: Apple.com

Nápisy na kabelu

Naprosto každý originální kabel má na sobě viditelný text, který pochází přímo z výroby. Konkrétně jej najdete zhruba 15 centimetrů od USB kabelu. V těchto místech najdete nápisy Designed by Apple in California, a poté jeden z textů Assembled in China, Assembled in Vietnam, nebo Indústria Brasileira. Za touto „druhou částí“ nápisu se pak nachází ještě sériové číslo, které má 12 znaků. Celkový text na kabelu může být tedy například Designed by Apple in California Assembled in Vietnam 123456789012. Na novějších kabelech tento nápis není prakticky vůbec viditelný a je nutné jej pečlivě najít.

Lightning konektor

Kromě nápisů lze napodobeninu originálního kabelu poznat díky Lightning konektoru. Konkrétně lze rozdíly pozorovat na samotných pozlacených pinech. Originální kabel má tyto piny zarovnané se samotným tělem konektoru a žádným způsobem nevystupují, navíc k tomu jsou naprosto přesné a zaoblené. Lze poznat, že je zpracování opravdu kvalitní. Padělaný kabel má poté piny často nepřesné a hranaté, navíc mohou z těla konektoru vystupovat výše. Změny lze pak pozorovat také ve velikosti těla Lightning konektoru, která je vždy 7,7 x 12 milimetrů. Napodobeniny jsou velice často širší a delší. V neposlední řadě lze padělaný kabel rozpoznat krycí vložkou (prostor okolo pinů, který se vkládá do nabíjecího konektoru). Originální kabel má tuto vložku kovovou a šedou, padělky často bílou či černou.

USB či USB-C konektor

Padělaný kabel můžete poznat také na druhé straně, tedy v místě, kde se nachází USB či USB-C konektor. U originálního kabelu si opět můžete na první pohled všimnout lepší kvality zpracování a určité prémiovosti. Pokud je však padělaný kabel zpracovaný dobře, tak lze rozdíly oproti originálu pozorovat až v detailech. U klasického USB pozornost věnujte především zámkům na plášti, které jsou u originálního kabelu lichoběžníkové, zatímco na padělku mají pravé úhly. Zámky jsou u originálního kabelu také přesně zacvaknuté, nepřečuhují přes sebe a jsou stejně vzdálené od konců. Samotný plášť je pak pravidelný, rovný a hladký, bez nějakých hrubých částí či textury. Ve čtvercových „oknech“ lze pak u originálního kabelu sledovat pozlacené piny, u padělků jsou často pouze postříbřené. Originální kabely pak na plášti nemají žádnou promáčklinu či zajišťovací výstupek. Poslední detail lze pozorovat při pohledu dovnitř konektoru – o originálního kabelu je povrch izolace jednolitý a plochý, zatímco u padělků se nachází různé výřezy či výstupky. U USB-C konektoru bohužel příliš rozdílů nenajdete, maximálně v celkovém zpracování.

Nízká cena

Ještě před koupí lze padělek poznat také díky ceny. Pravdou totiž je, že originální kabel prostě a jednoduše neseženete za zlomek původní ceny, kterou nastavil Apple. Je tomu stejně jako v podobě iPhonů – pokud by vám někdo nabízel nový iPhone 12 Pro za 15 tisíc korun, tak byste se také divili, jelikož víte, že je cena nastavena na 30 tisíc korun. Naprosto stejně tomu je u příslušenství, a pokud vám někdo bude nabízet originální kabel za několik desítek korun, tak věřte, že se jedná o padělek či napodobeninu originálního kabelu. Obchodníci jsou nejen v tuzemsku drzí a mnoho z nich nabízí podle popisu „originální kabely“, které však kvalitou s těmi originálními rozhodně nemají co dočinění. Příslušenství k vašemu iPhonu a dalším zařízením kupujte vždy výhradně u autorizovaných prodejců a nikoliv kdekoliv jinde, tak stejně zapomeňte také na čínská tržiště. Samozřejmě není při koupi kabelu nutné vždy sáhnout po tom originálním. Než abyste si vědomě kupovali padělek, tak uděláte lépe, když zakoupíte ověřený kabel s certifikací MFi (Made For iPhone), který navíc seženete oproti originálnímu levněji. Za sebe mohu jen a jen doporučit kabely AlzaPower, které mají MFi, jsou velmi kvalitní a dokonce i oplétané.

Kabely AlzaPower s certifikací MFi zakoupíte zde

Diskuze k článku

  Zajímavé, před pár lety jsem si koupil iphone, a originální kabel odešel do měsíce, neoriginální další rok, se kterým jsem telefon prodal. Takže nekupovat originální kabely, ať pravé nebo falešné :-)

  Ja k iphonum za 1usd nakoupil pred 4mi lety deset kouaku omotanych kabelu. Pulku rozdal a 2 jsem jeste nerozbalil.. Vsem stale funguji.. Designove kabely vypadaji jako ty od Alzy, jen bez napisu alza… Ikdyby mi kabel odesel za 1/4 casu co original.. Stale je riziko v podobe poskozeni telefonu akceprovatelne. Navic drive nebo jeste drive o tuto problematiku diky magsave prijdeme:D

  Nakupuji kabely pravidelně na Aliexpressu za 1/4 ceny u Alzy. VŠECHNY doposud koupené kabely dodnes funguji a to i při použití 30w zdroje. Pochopitelně rovněž kupovaneho na Ali.
  Tento článek je jen návod, jak kupovat předraženě v ČR!
  Při výběru na Ali je nutné sledovat dvě základní věci!
  1, počet prodaných produktu
  2, hodnocení
  Pokud je počet vyšší než 1000 s zároveň hodnocení vyšší než 4,7, netřeba se bát. Jedna se o kvalitní produkt.
  A pokud si mám vybrat mezi možností 4,90$, poštovné zdarma a čekací lhůta 3 týdny Anebo 490 Kč + 50 Kč doprava a čekací doba dva dny, beru první variantu z Číny.

  Při výběru příslušenství k Apple zařízením je nutné sledovat jen jednu věc – a není to ani jedna z vašeho uvedeného seznamu. Konkrétně to je certifikace MFi (Made For iPhone). Pokud si koupíte příslušenství bez MFi, tak kromě brzké nefunkčnosti příslušenství riskujete například také poškození zařízení, anebo třeba požár. Pokud tyto rizika podstupovat chcete, pokračujte v nákupu nekvalitních kabelů na AliExpressu. Osobně nechápu, proč si někdo k telefonu za 30 tisíc korun českých kupuje kabely za 100 korun. Když už snad na telefon mám, tak koupím i kvalitní příslušenství, nebo ne? To je jako kdybyste si koupil Ferrari a obul na něj protektory. S vaším komentářem nesouhlasím a považuji ho za nebezpečný a hlavě silně zavádějící .

celý text

Čtěte více