Zavřít reklamu

Od příchodu prvního iPhonu si chytré telefony prošly obrovskými změnami. Dočkaly se markantního nárůstu výkonu, kvalitnějších fotoaparátů a prakticky perfektních displejů. Právě displeje si nádherně polepšily. Dnes už tak máme k dispozici například takový iPhone 13 Pro (Max) s jeho Super Retina XDR displejem s technologií ProMotion, který si zakládá na kvalitním OLED panelu. Konkrétně tak nabízí široký barevný rozsah (P3), kontrast v podobě 2M:1, HDR, maximální jas 1000 nitů (v HDR až 1200 nitů) a adaptivní obnovovací frekvenci dosahující až 120 Hz (ProMotion).

Špatně na tom není ani konkurence, která je naopak u displejů ještě o úroveň dál. Tím ale nemyslíme, že je jejich kvalita vyšší než u Super Retina XDR, ale že jsou přístupnější. Android telefon s kvalitním displejem koupíme doslova za pár tisíc, kdežto pokud chceme to nejlepší u Applu, jsme odkázáni na model Pro. Při zohlednění současné kvality se ale nabízí zajímavá otázka. Má se ještě vůbec kam posouvat?

Dnešní kvalita displejů

Jak už jsme naznačili výše, dnešní kvalita displejů je na solidní úrovni. Pokud bychom vedle sebe postavili například iPhone 13 Pro a iPhone SE 3, u něhož Apple vsází na starší LCD panel, hned na první pohled uvidíme obrovský rozdíl. Ve finále se ale není čemu divit. Například i portál DxOMark, který je znám především pro své srovnávací testy telefonních fotoaparátů, ohodnotil iPhone 13 Pro Max jako mobil s nejlepším displejem současnosti. Při pohledu na samotné technické specifikace či na samotný displej ale zjistíme, že můžeme tápat nad tím, zdali je vlastně ještě kam se posouvat. Po stránce kvality jsme se totiž dostali na skutečně vysokou úroveň, díky čemuž dnešní displeje vypadají báječně. Nenechte se tím však zmást – prostoru je stále dost.

Výrobci telefonů by například mohli přejít z OLED panelů na technologii Micro LED. Ta je prakticky podobná k OLED, kdy pro vykreslování využívá stokrát menší diody než obyčejné LED displeje. Zásadní rozdíl je však ve využití anorganických krystalů (OLED používá organické), díky čemuž takovéto panely dosahují nejen větší životnosti, ale také umožňují dosáhnout většího rozlišení i na menších displejích. Obecně se Micro LED označuje za momentálně nejvyspělejší technologii v obrazu a na jejím vývoji se intenzivně pracuje. Je v tom ale jeden háček. Tyto panely jsou prozatím nesmírně drahé a jejich nasazení by se tedy nevyplatilo.

Apple iPhone

Je čas začít experimentovat?

Prostor, kam se mohou displeje posunout, tady určitě je. Jenže je tu taky překážka v podobě ceny, kvůli čemuž je více než jasné, že se něčeho takového v blízké budoucnosti rozhodně nedočkáme. I přesto si ale výrobci telefonů mohou u svých obrazovek přilepšit. Konkrétně u iPhonu je na místě, aby se Super Retina XDR s ProMotion dostal i do základní řady, čímž by vyšší obnovovací frekvence nebyla nutně záležitostí modelů Pro. Na druhou stranu je ale otázkou, zdali něco podobného jablíčkáři vůbec potřebují, a jestli je tedy nutné tuto vlastnost přinášet dál.

Pak je tady také tábor fanoušků, kteří by nejradši viděli posun v úplně jiném slova smyslu. Podle nich je totiž na místě začít s displeji více experimentovat, což nám nyní demonstruje například Samsung se svými ohebnými telefony. Ačkoliv tento jihokorejský gigant představil již třetí generace takovýchto telefonů, tak i přesto se stále jedná o poměrně kontroverzní změnu, na kterou si lidé prozatím nezvykli. Uvítali byste ohebný iPhone, nebo jste věrni klasické podobě smartphonu?

.