Zavřít reklamu

Je to tady. V kalifornském Oaklandu začal dlouho očekávaný soudní spor Epic Games vs. Apple. Vše začalo úvodními řečmi právníků obou stran. První se ohání protisoutěžním chováním a monopolem, druhý zase bezpečností, soukromím, spolehlivostí a kvalitou. Tohle jistě bude boj na ostré lokty, protože jde přece o peníze. Přesněji řečeno o obrovskou hromadu peněz.

„/]

Pokud se na situaci díváte pohledem Epic Games: 

  • App Store je protisoutěžní, protože má na iOS monopol 
  • Na iOS není možný jiný způsob distribuce obsahu, než přes Apple 
  • 30% poplatky jsou příliš vysoké 

Pokud se na situaci díváte pohledem Applu: 

  • Jde nám o bezpečnost, soukromí a spolehlivost 
  • Schvalování obsahu v App Store zajišťuje jeho kvalitu 
  • 30% sazba po prvním roce klesá na 15 %, pokud vývojář v programu malých firem nevydělá přes milion dolarů za rok (u předplatného klesne po prvním roce na 15 % automaticky) 
Fortnite
Zdroj: Epic Games

Právníci Epic Games ve své úvodní řeči označili App Store za „obezděnou zahradu“. Uvedli však, že např. konkurence v podobě platformy Android umožňuje instalování obsahu i z jiných distribucí než z Google Play. Co to znamená? Že si patřičný titul do smartphonu nainstalujete přímo z webových stránek vývojáře. Má to ale svá rizika, protože instalační soubor může obsahovat škodlivý kód (což se stalo i s Fortnite). Výhoda je v tom, že pokud pak skrze v titulu přítomný obchod pořídíte nějaký bonusový obsah, všechny peníze jdou vývojáři. Ceny jsou zde také obvykle právě o provizi distribučního kanálu levnější (tedy typicky o 30 %).

Právnička Karen Dunnová zastupující Apple prohlásila: „Epic chce, abychom byli Android, ale my jím být nechceme.“ Dodala také, že udělat z iOS Android nechtějí ani jeho uživatelé. Nejen App Store, ale celá platforma iOS je už od svého vzniku uzavřená. Proti tomu teď Epic také bojuje, aby dokázal, že to je úmysl Applu nejen v otázce vybudování monopolu, ale i uzamčení uživatele v jeho ekosystému bez možnosti jednoduchého odchodu. Ve snaze dokázat toto tvrzení byly předloženy e-maily od současných i bývalých vedoucích pracovníků společnosti Apple, jako jsou Steve Jobs, Phil Schiller, Craig Federighi, Eddy Cue a Scott Forstall.

Phill Schiller bojoval za snížení už v roce 2011

Vyjma jiného z nich vychází, že se už v roce 2011 ptal Phil Schiller vedoucího služeb Applu Eddyho Cua: „Myslíme si, že bude naše rozdělení 70/30 trvat věčně?“ Právě v té době už Schiller bojoval za snížení 30% sazby. Podle agentury Bloomberg navrhoval, že by Apple mohl změnit výši poplatků poté, jakmile App Store dosáhne 1 miliardy dolarů zisku ročně. Navrhoval snížení na 25 či 20 %. Jak nyní víme, neuspěl, ale už tehdy zmínil, že 30 % určitě nezůstane navždy.

„Vím, že je to kontroverzní, jen to řeším jako další způsob, jak se dívat na samotnou velikost firmy, to, čeho chceme dosáhnout, a jak zůstat konkurenceschopní,“ řekl tehdy Schiller. Soudní proces je teprve na startovní čáře. Podle mnohých analytiků navíc vše hraje do rukou Applu. Kdyby se však situace změnila a soud by nakonec prohrál, mohlo by to znamenat nařízení vpuštění dalších distribučních kanálů do platformy, třeba podobně, jako je tomu právě u Androidu.

.