Zavřít reklamu

Nové přihlášky do právní bitvy mezi společnostmi Epic a Apple přinášejí další střípky informací do jedné velké skládačky. A protože je všechno provázáno se vším, řeší se zde i aplikace Zprávy, potažmo její iMessage. Jak se ukázalo, senior viceprezident společnosti Apple, Eddy Cue, prosazoval, aby služba iMessage byly dostupné i na Android. Kdyby se tak stalo, je zde dost možná největší komunikační platforma.

iMessage je služba pro zasílání rychlých zpráv vyvinutá společností Apple a na trh uvedená v roce 2011. Funguje výhradně na platformách Applu, tedy macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Mohla se ale dostat i na Android, jenže v roce 2013 byl tento nápad smeten ze stolu několika manažery Applu. A i když se to tehdy jevilo jako správná cesta, možná to byla chyba.

Applu se báli, že dostupnost iMessage na Androidu zapříčiní, že rodiny svým dětem budou namísto iPhonů kupovat jen levné telefony s operačním systémem Android. Pořád by tak s nimi ale mohli v rámci zpráv komunikovat, kdyby byla funkce Applu multiplatformní. Craig Fererighi navíc dodal, že neví, čím by měli nalákat uživatele WhatsAppu a dalších služeb, aby začali využívat výhradně iMessage. 

WhatsApp je stále největší komunikační platforma světa (dle Googlu ji ke 14. 1. 2021 využívá na 2,26 miliardy lidí), to možná ale právě i s přispěním Applu. Přitom jen jeho iPhony aktivně používá více jak miliarda lidí na světě. K tomu si připočtěte iPady a počítače Mac (na začátku roku 2019 to bylo 1,4 miliardy aktivních zařízení celkem), a to, že Apple samozřejmě dál prodává zejména své telefony jako na běžícím pásu a jeho aplikaci Zprávy s funkcí iMessage prostě používá každý majitel tohoto telefonu.

Short message service 

Aplikace Zprávy samozřejmě slouží k odesílání zpráv, a to těch klasických, které přijme každý telefon, nehledě na jeho chytrost. Jedná se tedy o SMS, ze které se iMessage stane, až pokud jste připojeni k internetu, stejně jako druhá strana, která ještě k tomu vlastní iPhone, iPad nebo počítač Mac, na kterém iMessage přijme. A protože je iPhone telefon, a protože SMS přece pořád odesílá každý, tak také každý aplikaci Zprávy používá. A když už ji každý používá, dá se očekávat, že když je na datech bude automaticky odesílat i iMessage, čímž se nám pěkně nenásilně rozrůstá uživatelská skupina.

iMessage je ale služba, která vám šetří i peníze. Díky přenosu informací skrze datovou síť totiž neplatíte klasické účtování za SMS, ale jen určitý přenos dat. Ten je v případě klasické zprávy zanedbatelný. Levnější je pak i zaslání multimédia než odesílání jej skrze MMS.

S funkcemi aplikace se Apple notně inspiruje u konkurence a své Zprávy neustále vylepšuje tak, aby čím dál více připomínaly ostatní komunikační platformy. I tak je ale jejich zásadní nevýhodou to, že prostě nekomunikují s Androidem. Pokud žijete v bublině uživatelů Applu, je to určitě super, jenže takhle to má málokdo. A proto, abyste komunikovali i s jinou platformou, stejně ten Facebook Messenger, WhatsApp, Viber a další aplikace používat musíte. 

.