Zavřít reklamu

Pokud se v poslední době něco řeší obzvláště intenzivně, jsou to ceny elektrické energie. V této oblasti došlo z mnoha důvodů k navýšení, a řada z vás se možná zamýšlí nad tím, na kolik vyjde roční nabíjení iPhonu, MacBooku či AirPods. Pojďme si tedy tyto ceny spolu orientačně vypočítat.

Výpočet ceny

Při výpočtu ceny ročního nabíjení budeme pracovat s údaji o nejnovějších produktech z dílny společnosti Apple. Do jednotlivých rovnic budeme tedy postupně zasazovat iPhone 14, AirPods Pro 2. generace a 13″ MacBook Pro. Jednotlivé varianty Apple produktů mají samozřejmě odlišnou spotřebu, jedná se nicméně o relativně zanedbatelný rozdíl. Vzorec pro výpočet ceny za spotřebu elektrické energie je poměrně jednoduchý. Vše, co potřebujeme znát, je spotřeba, a cena za 1 kWh energie. Následně budeme pracovat s dobou, která je potřebná pro nabití daného zařízení. Samotný vzorec pro výpočet pak vypadá následovně:

Příkon (W) x počet hodin, po které je dané zařízení připojené do sítě (h) = spotřeba ve Wh

Výsledné číslo převedeme na kWh tak, že jej vydělíme tisícovkou, a spotřebu v kWh následně vynásobíme průměrnou cenou elektřiny za kWh. Ta podle údajů, které byly k dispozici v době psaní tohoto článku, sahala od 4 Kč/kWh až k 9,8 Kč/kWh. Pro potřeby našeho výpočtu použijeme cenu 6 Kč/kWh. Pro zjednodušení nebudeme při výpočtu kalkulovat se ztrátovostí. Skutečná spotřeba, respektive náklady na nabíjení vašich zařízení, samozřejmě závisí také na tom, jak často tato zařízení nabíjíte. Berte tedy náš výpočet jako čistě orientační.

Roční nabíjení iPhonu

V úvodu článku jsme si řekli, že pro výpočet ročních nákladů na nabíjení iPhonu budeme počítat s iPhonem 14. Ten je vybaven baterií s kapacitou 3 279 mAh. Pokud tento iPhone budeme nabíjet 20W nebo silnějším adaptérem, dosáhneme podle údajů společnosti Apple 50% nabití zhruba za 30 minut. Rychlonabíjení funguje do 80 %, poté dojde ke zpomalení, a tím pádem také ke snížení výkonu, který adaptér při nabíjení dodává. Doba, která je potřeba k plnému nabití iPhonu, závisí i na výkonu adaptéru a dalších faktorech. Pro účely našeho výpočtu budeme tedy kalkulovat s přibližnou dobou nabití zhruba 1,5 hodiny. Dosadíme-li tato čísla do výše uvedeného vzorce, vychází nám, že 1,5 hodiny nabíjení iPhonu 14 bude stát přibližně 0,18 Kč. Pokud budeme pracovat s teorií, že iPhone nabíjíme jednou denně po celý rok, vyjde nám cena jeho ročního nabíjení zhruba na 65,7 Kč. Podotýkáme, že se jedná jen o přibližný výpočet, protože nebylo možné vzít v úvahu naprosto všechny faktory a parametry, které nabíjení ovlivňují. Pro zjednodušení jsme také pracovali s variantou, kdy je iPhone nabíjen pouze doma, celou dobu v kuse, a bez ohledu na případné střídání nízkého a klasického tarifu.

Roční nabíjení MacBooku

Pro výpočet nákladů na roční nabíjení MacBooku platí prakticky vše, co jsme poznamenali k otázce ceny za roční nabíjení iPhonu. Při výpočtu budeme pracovat s průměrnými údaji a a pravděpodobností, že MacBook nabíjíte každý den jednou, a to po celý rok. Pracovat budeme s údaji o 13″ MacBooku Pro, jehož nabíjení probíhá za pomoci 67W USB-C adaptéru. Ani v tomto případě není v našich silách brát v potaz naprosto všechny faktory a parametry, které mohou nabíjení ovlivnit, výsledek tedy opět bude pouze čistě orientační. Podle dostupných údajů lze MacBook Pro za pomoci uvedeného adaptéru plně nabít zhruba za 2 hodiny a 15 minut. Plné nabití vás tím pádem orientačně vyjde zhruba na 0,90 Kč. Pokud byste za těchto podmínek nabíjeli MacBook pouze jednou denně, nebrali v potaz žádné další faktory, a nabíjeli každý den po celý rok, budou náklady činit zhruba 330 Kč ročně.

Roční nabíjení AirPods

Jako poslední si zkusíme orientačně vypočítat průměrnou cenu za roční nabíjení nejnovějších AirPods Pro 2. Budeme pracovat s variantou, kdy sluchátka nabíjíme takzvaně „z nuly na sto“, a to klasickou cestou přes kabel, zatímco sluchátka jsou umístěná v nabíjecí krabičce. Pro jistotu opět připomínáme, že výpočet je pouze orientační a počítá s variantou, kdy AirPody nabíjíte celý rok jednou denně, a vždy z 0 % na 100 %. K výpočtu použijeme variantu nabíjení za pomoci 5W adaptéru. Podle dostupných informací dojde k plnému nabití sluchátek AirPods Pro 2 za 30 minut. Jedno plné nabití vás tak čistě teoreticky vyjde na 0,0015 Kč. Roční nabíjení AirPods Pro 2 vás bude stát zhruba 5,50 Kč.

 

 

.