Zavřít reklamu

Apple v pondělí představil duo nových MacBooků Air, které se vyznačují zejména použitím čipu M3. Těch ostatních novinek opravdu není tolik, i tak mají ale tyto počítače v portfoliu Applu své místo. Komu se nyní vlastně vyplatí je koupit? 

M1 MacBook Air představil Apple na podzim roku 2020, MacBook s čipem M2 v červnu 2022, 15“ MacBook Air s čipem M2 pak loni v červnu. Nyní zde máme novou generaci 13 a 15“ modelu, kdy jde s čistým svědomím říci, že majitelům strojů s čipem M2 nenabídnou zas tak nic lepšího než jen pokrok v samotném výkonu. 

Pokud se totiž podíváme na generaci MacBooků s čipem M2 a tu s čipem M3, vizuálně je od sebe neodlišíme, hardwarově pak vlastně jen s ohledem na možnosti čipu, který s sebou nese ještě jednu novinku v podobě podpory Wi-Fi 6E, kdy předchozí stroje mají jen podporu pro Wi-Fi 6. Už M2 MacBooky Air mají Bluetooth 5.3, jen M1 model má pouze Bluetooth 5.0. 

Nová generace pak vlastně nabízí už jen dvě (a půl) novinky. Jednou jsou vylepšené mikrofony se směrovým formováním paprsku a režimy izolace hlasu a širokého spektra s vylepšenou srozumitelností hlasu při audiohovorech i videohovorech. Druhou pak podpora až dvou externích displejů, pokud ale máte víko MacBooku zavřené. V předchozí generaci byla přítomna podpora jen pro jeden displej s rozlišením 6K při 60 Hz. Tím polovičním vylepšením je nakonec anodizace povrchu temně inkoustové barvy, aby na ní neulpívalo tolik otisků prstů. 

Je to o výkonu 

Apple novinky s čipem M2 příliš nesrovnává, ale staví je přímo proti čipu M1. Dává to ostatně smysl, protože majitelé 2. generace čipu Apple Silicon důvody k přechodu na novinku vlastně nemají. M3 MacBook Air je tak až o 60% rychlejší jak model s čipem M1, zároveň ale 13x rychlejší než čip s procesorem Intel. S představením čipu M3 ale Apple uváděl, že jeho základní konfigurace je o 30 % rychlejší než čip M2 a až o 50 % rychlejší než čip M1. Kde se vzalo těch 10 %, je tak otázkou. 

Právě s ohledem na výkon budete pravděpodobně o upgradu uvažovat nejčastěji. Je však pravda, že i čip M1 je pořád poměrně schopný zvládnout veškerou práci, kterou si pro něho připravíte. Stroj z roku 2020 tak ještě není třeba házet do kopřiv. Je ale pravda, že M1 MacBook Air je už přežitý svým designem. Máme zde totiž nový jazyk, který je moderní, líbivý i účelný. Upgrade se však vyplatí možná jen tehdy, pokud vám na stroji z roku 2020 už „odchází“ baterie, respektive klesá její životnost. 

Místo nutnosti servisu tak dostanete nejen evoluční posun ve výkonu a ve vzhledu zařízení (s MagSafe nabíjením), ale také větší displej s jasem o 100 nitů vyšším, 1080p kameru namísto té 720p, podstatně vylepšený systém mikrofonů a reproduktorů a již zmíněné Bluetooth 5.3. Pokud byste tedy přecházeli na M3 MacBook Air z toho s čipem M1, je to na vaší úvaze. Nicméně pokud ještě vlastníte čip s procesorem Intel, lze upgrade jednoznačně doporučit. Ušetříte se totiž jen prodlužování trápení se. Budoucnost u Applu je v jeho Apple Silicon čipech a procesory Intel jsou dávnou minulostí, na kterou chce společnost spíše zapomenout. 

.