Zavřít reklamu

Vlastníte-li ještě 3G telefon, který neumí sítě novější generace (tedy 4G nebo 5G), tak si s ním ke konci letošního roku už na mobilních datech moc dobře nezasurfujete. V průběhu roku 2021 totiž celá trojka tuzemských operátorů kompletně tuto, podle nich již přežitou síť, vypne. Ta tak ustoupí síti 5. generace. Vrásky to udělá především těm, kteří ještě používají iPhone 4 a 4S.

Vodafone vypnul 3G už v březnu, O2 tak aktuálně hodlá učinit během května, T-Mobile se na to chystá až v listopadu. Síti 3. generace je 12 let a odchází do zaslouženého důchodu. Na tehdejší dobu přinesla skutečně rychlá mobilní data a všichni ji vděčíme za rozmach mobilních technologií. Byla dokonce tak důležitá, že podle ní výrobci pojmenovávali své telefony, viz iPhone 3G/3GS. Pokud tedy vlastníte zmíněný iPhone 3G, 3GS nebo iPhone 4 či 4S, ke konci roku už s ním nebudete moci „rychlá“ mobilní data využívat ani v síti T-Mobile. První generace iPhonu sítí 3G nedisponovala, iPhony 5 a novější již uměly generaci čtvrtou. Co se nicméně týká připojení Wi-Fi, psaní SMS či volání, tak se samozřejmě nic nemění. Nutno podotknout, že Apple těmto telefonům zaříznul svou podporu už dávno.

iPhone 4(S):

 

Nejen iPhone, ale samozřejmě i další výrobci 

Zmíněné telefony iPhone nejsou jedinými, se kterými už si mimo Wi-Fi nezasurfujete. Dotkne se to i telefonů Samsung, Huawei, Honor, Xiaomi, HTC a dalších. Kupříkladu T-Mobile na svých stránkách uvádí poměrně bohatý výčet zařízení, které ještě ve své síti registruje a jejichž majitelé budou muset na novější stroj přejít. I když se v případě Applu jedná o „odříznutí“ iPhonu 4S, který byl představen v říjnu roku 2011, telefony ostatních výrobců bez podpory 4G se vyráběly ještě poměrně nedávno, a to v roce 2018.

iPhone 4 1

Modernizaci se nelze vyhnout. Frekvence, na kterých v současné době 3G síť funguje, tak najdou uplatnění v rámci mnohem efektivnějších 4G a 5G sítích. A právě 5G sítě jsou tím, co teď hlavně chceme. Je to stejné, jako kdysi právě s 3G. I když už zde telefony byly, síť se rozrůstala skutečně pomalu. Je ale pravdou, že tehdejší přechod z EDGE byl o poznání razantnější. S dnešním 4G/LTE jistě nějakou chvíli ještě vydržíme. I když, pokud to ještě nevíte, ještě letos se má v Číně začít testovat už 6G. To by mělo být 50× rychlejší než 5G a Samsung by jej rád uvedl v roce 2028. 

.