Zavřít reklamu

Cupertinská společnost se již pěknou řádku let prezentuje jako inkluzivní firma, která se snaží své produkty vytvářet naprosto pro všechny. To samé by se dalo říci i o toleranci rasových a sexuálních menšin, kdy z vyjádření předních představitelů jasně vyplývá, že bychom si jich měli cenit stejně jako ostatních a neodsouvat je na druhou kolej. V neposlední řadě kalifornský gigant bojuje za ekologii, což je pro budoucí život na naší planetě nesmírně důležité. Mezi námi se najdou tací, kteří činy Applu podporují, je zde ale i nemalá skupina lidí, kteří se s tím nemohou srovnat anebo giganta kritizují za to, že je jeho jednání spojeno spíše s propracovaným marketingem. Kde se v současné době nachází pravda a jak se ke kalifornskému gigantu nyní máme stavět?

Applu půjde vždy o peníze, otázkou je, jak s nimi naloží

Hned zprvu si uvědomte jeden fakt. Apple není nezisková organizace, ale obrovský korporát, který zajišťuje elektroniku pro spotřebitele. Proto ani nelze očekávat, že jediný úmysl za boj pro lidská práva je ochránit menšiny, ale i určitá forma sebepropagace. Nyní se vás ale ptám, je to špatně? Jakákoli firma, která za něco bojuje, se zároveň snaží prorazit. Pokud se navíc zaměříte na činy, jsou opravdu chvályhodné, ať už se bavíme o použití recyklovaného hliníku v jednotlivých produktech, snaze vysazovat deštné pralesy nebo podpoře menšin.

apple pride lgbtq

Chová se Apple extremisticky? Podle mě rozhodně ne

Některým uživatelům se tak úplně nezamlouvá „přehnaná propagace“ LGBT komunity, osob s jinou barvou pleti nebo s určitým druhem zdravotního znevýhodnění. Pokládám si ale otázku, kde tito lidé vidí problém? Ať už se bavíme o jakýchkoli menšinách, historicky byly spíše upozaďovány, zotročovány nebo vylučovány ze společnosti. Ani Apple, ale ani jiné zrovnoprávňující organizace se nesnaží, aby se zde většinová společnost měla hůře, ale menšinová o něco lépe. Copak homosexuálové mohou za svoji orientaci, osoby s jinou barvou pleti za vzezření, či jinak zdravotně znevýhodnění za své zdravotní problémy?

Dále je dobré se zamyslet nad tím, odkud pochází Apple, a kde žijeme my. Kalifornský gigant se musí nějakým způsobem prezentovat celému světu, nejsilnější postavení však zaujímá ve své domovině, ve Spojených státech amerických. Pokud se podíváte sem, zjistíte, že je zde společnost rozdělená a téměř polovina občanů má s akceptováním menšin potíže. Uznejte však sami, že tak velká společnost jako je Apple dokáže na tyto osoby přenést alespoň o něco více tolerantní postoj.

Je nereálné dosáhnout ideálu, proč se o to ale nesnažit?

Upřímně si nemyslím, že je tím korektním řešením pozitivní diskriminace a hyperkorektnost, která se děje v některých částech USA, ani extremistický postoj ultrapravicových hnutí, který vyvolává v lidech jen xenofobii. Já však nezastávám názor, že je Apple společnost, která menšiny pozitivně diskriminuje. Jasně, v jejich nabídce najdete Pride řemínky, na Apple Watch můžete získat odznáček Black Unity a představitelé Applu připravují propagační videa, které souzní s menšinami. Zároveň si zde ale najde to své i většina.

Kritici si však neuvědomují jednu podstatnou věc – propagace nutně neznamená zvýhodňování. Uznávám, že si svým chováním získává Apple body pro levicově liberální mladou společnost, stejně tak ale fungují i organizace stáčející se spíše k pravé straně. Apple své prostředky využil mimo jiné i k podpoře lepší budoucnosti pro všechny. A i když víme, že historicky idealismus často selhával, o to, aby se nám všem žilo víceméně komfortně, se můžeme alespoň snažit.

apple pride lgbtq
Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  To jsou dobre tendencni plky 🤣👍 Proti tomu stoji ohybani zad v Cine, ktera potlacuje absoultne vse, stejne tak v Rusku a porusovani vseho, vyrobci co pro Apple delaj, vcetne detske prace a presunuti vyroby mimo USA. hlavne se musi usetrit a vyrabet v zemich, kde se na vse vypsane zvysoka kasle 🤣👍 Ale pro hejly jako je autor, je dulezity ze ma zuzovej reminek. Co na tom, ze ho vyrobelo dite v cinskym lagru. Tohle je jen pro hejly, co si nevidej na spicku nosu. Chtelo by to druhy a treti dil o pokryteckem Apple a hejlech co to bastej az maj boule za usima 🤣👍

  Dobrý den,
  co se týče Číny, tak se snaží Apple přesouvat výrobu jinam. Ano, firmy si bohužel stále hledají levnou pracovní sílu, ale ono je to těžké, když jiné velkokapacitní továrny, které by pokryly potřeby miliardě lidem, prostě bohužel nejsou.
  S ústupky Číně a Rusku nesouhlasím, poměrně jasně je však zdůrazněné na začátku článku, že Apple se za penězi bude hnát vždycky, otázka je, jak je ve výsledku využije.
  Vy tady pořád zmiňujete LGBT komunitu, ve článku se však bavíme i o ekologii, rasových menšinách a osobách se zdravotními znevýhodněními.

  Petr ma pravdu! Tendencni clanek-komentar nam vnutit pokrivenost Zapadu. A Vy jim to bastite i s navijakem.

  Zdravotni hledisko plne respektuji. Lidem napr s vrozenou vadou, po autonehode a dalsich vecech je treba rozumne pomoci a zlepsit jim zivot, ktery maji tezsi nez plne zdravotne ok jedinci. V pripade barvy pleti, sexualni orientace a dalsich nesouhlasim. Pokud firma (a ze zapadni korporace je maji cim dal vice) kvoty na % zamestnancu jine pleti nez bile, kdyz jsou na mnoha US univerzitach preferovani afroamericane, apod. pak je to spatne. Protoze vzdy kdyz nekoho umele „tlacim“ tak nekoho jineho umele diskriminuji. A jsem tam kde jsem byl.
  U sexualni orientace nemam problem s ni jako takovou pokud je akceptovana zakonem (opravdu ne zvirata, deti … ) byvala spoluzacka je lesbicka, ale co me zasadne vadi kdyz se zablokuje praha proto aby tam v kozenych oblecich pochodovali „skupiny hrdosti“.
  Chodim snad ja po magistrale s transparenty, jsem bilej, mam manzelku, deti a platim hypoteku ? A min ve svem okoli mam 99% lidi stejne smyslejicich a bez diskriminace. Ale ta masirka co jede posledni roky, to je to co tu spolecnost rozdeluje a hroti.

celý text

Čtěte více.