Zavřít reklamu

V lednu roku 2021 vyšla na veřejnost audio sociální síť Clubhouse. Uživatelé této sítě mohli vytvářet veřejné či soukromé místnosti anebo se připojovat do již vytvořených. Pokud je v cizí místnosti někdo pozval na pódium a oni pozvánku přijali, bylo možné pouze pomocí hlasu komunikovat s ostatními členy. Popularita Clubhouse zejména v době restriktivních opatření způsobených pandemií koronaviru strmě narostla, což samozřejmě neuniklo ani ostatním velkým vývojářům. Jednou z alternativ, která nyní nově přišla na trh, je Greenroom, za níž stojí známá společnost Spotify. Já se ale ptám, proč zrovna nyní?

Clubhouse měl punc exkluzivity, jeho oblíbenost však nyní rapidně klesá

Ve chvíli, kdy jste se chtěli na Clubhouse registrovat, museli jste vlastnit iPhone či iPad, navíc bylo nutné, aby vám někdo z uživatelů předal pozvánku. I díky tomu byla služba již od začátku nesmírně populární mezi lidmi napříč generacemi. Její oblíbenost způsobila také pandemie koronaviru, kdy bylo do značné míry omezeno setkávání lidí, a tak se popíjení, koncerty i vzdělávací workshopy často přesouvaly právě na Clubhouse. Opatření se ale postupně uvolňovala, koncept audio sociální sítě se okoukal, na Clubhouse vznikalo stále více účtů a pro koncového zákazníka nebylo tak úplně snadné najít místnost, jež by byla schopna zaujmout svým tématem.

Clubhouse cover

Do toho přicházely ostatní společnosti s kopiemi – některé byly více, jiné méně funkční. Aplikace Greenroom od Spotify se vcelku povedla, funkčně je se svými konkurenty srovnatelná a v určitých aspektech je dokonce předčí. Obrovskou výhodou je třeba to, že pro registraci můžete použít jak iPhone, tak Android zařízení, a dokonce ani nepotřebujete Spotify účet. Prozatím si však zdaleka nedokázala vydobýt takovou diskuzi v médiích jako právě Clubhouse. A ono se vlastně ani není čemu divit.

Koncept audio sítě je zajímavý, ale dlouhodobě jen těžko udržitelný

Pakliže jste na Clubhouse, stejně jako já, trávili více času, jistě mi dáte za pravdu, že se zde lidově řečeno zakecáte. Člověk si sice řekne, že si sem odskočí jen na chviličku, po několikahodinovém hovoření však zjistí, že opět neudělal žádnou práci. Jasně, v době, kdy byly všechny podniky zavřené, nám platforma nahrazovala sociální kontakt, nyní ale většina společenských lidí raději stráví čas někde v kavárně, divadle či na procházce s kamarády. V tu chvíli je neskutečně složité vyhradit si čas pro hovory na audio platformách.

U jiných sociálních sítí je to odlišné. Publikování fotografie na Instagram, napsání statusu skrze Facebook nebo vytvoření neprofesionálního videa prostřednictvím TikToku zabere jen pár minut. Audio platformy se ale v dnešní uspěchané době dle mého názoru nemají šanci uchytit. Možná vás napadlo, co profesionální influenceři, kterým zabere tvorba obsahu výrazně více času? Ani ti koncept audio platforem zkrátka nezachrání, jelikož pro poslech jejich názorů musíte být připojeni v reálném čase a na poměrně dlouhou dobu. A přesně toho většina lidí z časových možností schopna není taktéž. U Instagramu, TikToku, ale i YouTube vám konzumování obsahu zabere jen pár minut, a pokud zrovna nemáte čas, odložíte brouzdání na později. Proti tomu jde ale koncept Clubhouse, který byl sice v koronavirové době moc fajn, nyní však bude jen pro pár méně zaneprázdněných lidí.

Aplikaci Greenroom nainstalujete bezplatně zde

spotify_greenroom
.