Zavřít reklamu

Jednou ze služeb, která byla na vývojářské konferenci vyzdvihována, je bezesporu FaceTime. Kromě sdílení obrazovky, možnosti poslouchat hudbu či filmy společně nebo schopnosti odfiltrovat okolní hluk z mikrofonu se vůbec poprvé mohou na hovory přidat i majitelé operačních systémů Android a Windows. Nebude sice nijak proveditelné na těchto zařízeních FaceTime hovor zahájit, uživatelé ostatních platforem se ale mohou k hovoru přidat pomocí odkazu. Co nám tím chce kalifornský gigant naznačit? Jestli bude chtít FaceTime a iMessage protlačit na jiné platformy je prozatím ve hvězdách. A nebo ne?

Nešťastná exkluzivita?

V letech, kdy jsem pořizoval svůj vůbec první iPhone, jsem o nějakém FaceTimu, iMessage a podobných službách neměl ani tušení, a nutno říci, že mne po prvních dnech nechaly chladným. Neviděl jsem totiž důvod, proč bych měl upřednostnit Apple platformu před Messengerem, WhatsAppem či Instagramem, když skrze ně mohu komunikovat naprosto totožně, jako přes nativní řešení. Mé okolí navíc ani iPhony, ani jiná Apple zařízení, příliš nepoužívalo, takže jsem FaceTime prakticky nikdy nepoužil.

Postupem času se však i v naší republice začala základna Apple uživatelů rozrůstat. S kamarády jsme FaceTime zkoušeli, a zjistili jsme, že hovory přes něj jsou zvukově i vizuálně daleko kvalitnější než u většiny konkurence. Vytáčení prostřednictvím Siri, možnost přidávání do oblíbených kontaktů či uskutečnění hovoru jen pomocí Apple Watch připojených k WiFi síti jen podtrhovalo častější využitelnost.

Poté v rodině mých zařízení od Applu přibývaly další a další produkty jako iPad, Mac či Apple Watch. Najednou pro mne bylo jednodušší vytočit kontakt skrze FaceTime, a stal se z něj hlavní komunikační kanál mezi Apple zařízeními.

Soukromí jako hlavní faktor, v němž kalifornský gigant kraluje

Začněme trochu jednodušeji. Bylo by vám příjemné, kdybyste zrovna cestovali v MHD, s někým si psali, a jiný cestující by vám nahlížel přes rameno a četl si vaši konverzaci? Určitě ne. To samé ale platí i o sběru dat jednotlivými korporáty, zejména Facebook je ve čtení zpráv, odposlouchávání konverzací a zneužívání dat doslova mistr. Proto jsem stále více protlačoval komunikaci skrze jiné platformy, a FaceTime se, alespoň s uživateli vlastnícími iPhone, nabízel. Základna není úplně malá, kontakty v telefonu máte již přidané dávno a nemusíte si nic instalovat ani řešit. Na iMessage i FaceTime se postupně přesouvala komunikace ohledně spolupráce i zábavy. Občas se ale prostě stalo, že jsme do skupiny potřebovali přidat někoho, který Apple v lásce nemá a jeho produkty nedisponuje. Už chápete, kam tím mířím?

Apple nechce konkurovat Messengeru, ale usnadnit spolupráci

Osobně nezastávám názor, že by se těmito kroky kalifornský gigant odhodlával k plnému zpřístupnění jeho aplikací na zařízení třetích stran, pokud si však chcete vyřizovat něco ve skupině, založit on-line meeting nebo cokoli jiného, FaceTime vám to umožní. Jakmile jste tedy obklopeni převážně Apple uživateli, budete s vychytávkami spokojeni, a k vašemu meetingu se může připojit prakticky kdokoli. Pokud ve vaší firmě nebo mezi kamarády tolik jablíčkářů není, raději využijte produkty třetích stran. A pakliže je to alespoň trochu možné, nějaké, které nebudou sbírat vaše osobní data.

.