Zavřít reklamu

Operační systém iOS 15 je nabitý novými funkcemi, které vám pomohou spojit se s ostatními, být více soustředění v daném okamžiku, objevovat svět a využívat výkonnou inteligenci, abyste s iPhonem zvládli více než kdykoli předtím. Tento kompletní přehled jednotlivých novinek vám poví vše o iOS 15. 

Apple na úvodní keynote k WWDC21 představil novou podobu systému iOS 15 se všemi jeho novinkami. Dostupný bude sice až na podzim letošního roku, už nyní ale víme, na co se těšit. A není toho zrovna málo. Pokud vás novinky natolik zaujaly, že byste chtěli iOS 15 využívat už dnes, můžete. K dispozici je totiž vývojářská beta, příští měsíc pak bude vydána ta veřejná.

FaceTime 

SharePlay vám pomůže podělit se o televizní pořady a filmy, poslouchanou hudbu, nebo cokoli, co se zařízením děláte, a to skrze sdílení obrazovky. Můžete procházet fotoalba, ale klidně i plánovat výlety nebo dovolené. Společně. Jedná se tak o zcela nový způsob, jak být v kontaktu se svou rodinou a přáteli, bez ohledu na vzdálenost, která vás dělí.

Díky synchronizovanému přehrávání a ovládacím prvkům uvidíte, jak všichni reagují na stejné okamžiky ve stejnou dobu. Hlasitost se navíc automaticky upravuje, takže můžete při sledování obsahu klidně dál mluvit. Celá skupina může v rámci Apple Music vidět, co si pouštíte za hudbu, poslouchat ji s vámi a přidávat další stopy do playlistu.

Díky prostorovému zvuku znějí jednotlivé hlasy, jako by přicházely ze směru, kterým je každý člověk umístěn na vaší obrazovce, což pomáhá přirozenějšímu průběhu konverzací. Zobrazení mřížky pak zobrazuje lidi ve vašem volání FaceTime v dlaždicích stejné velikosti, takže můžete mít lepší konverzace s velkou skupinou. Reproduktor se automaticky zvýrazní, abyste vždy věděli, kdo mluví. Portrétový režim je poté inspirovaný Portrétem ve Fotoaparátu, zaměřuje pozornost na vás a redukuje rušivé pozadí.

Hlasová izolace minimalizuje hluk pozadí. Když je hudba nebo zvuky kolem vás stejně důležité jako to, co chcete říct, nabídka Wide Spectrum ponechá okolní zvuk nefiltrovaný. Mezi tímto se můžete volně přepínat. Nyní můžete přátelům a rodině poslat odkaz na připojení k FaceTime hovoru, a to i když používají Windows nebo Android. Vše je stále end-to-end šifrované, takže váš hovor je stejně soukromý a bezpečný jako jakékoli jiné volání FaceTime, i když je přes web. 

Zprávy a Memoji 

Odkazy, obrázky a další obsah sdílený s vámi v rámci aplikace Zprávy je nyní uveden v nové sekci Sdíleno s vámi. Můžete zde dokonce odpovědět přímo z aplikace, aniž byste se museli vracet ke Zprávám. Funkce je integrována do Fotek, Safari, Apple News, Apple Music, Apple Podcasty a aplikace Apple TV.

Nyní si můžete vybrat oblečení pro své Memoji a vyjádřit se novými nálepkami. Přibyly i vícebarevné pokrývky hlavy. Přizpůsobení přístupnosti nyní zahrnuje kochleární implantáty, kyslíkové trubice a měkké přilby. Více fotografií ve Zprávách se nyní zobrazuje jako koláž nebo elegantní sada obrázků, které procházíte přejetím prstu. 

Focus (Soustředění) 

Focus vám pomůže zůstat v okamžiku, kdy se potřebujete soustředit, skutečně soustředění. Umožňuje zobrazovat pouze požadovaná oznámení na základě času a polohy. Můžete si vybrat ze seznamu navrhovaných možností nebo si vytvořit vlastní. Když Focus používáte, váš stav se automaticky zobrazí ve Zprávách, aby vás případně někdo neobtěžoval a dopředu věděl, že se mu nebudete moci věnovat.

Oznámení 

Oznámení mají nový vzhled, včetně fotografií kontaktů a větších ikon aplikací, které usnadňují jejich identifikaci. Zároveň se seskupují do sbírek, které jsou doručovány denně na základě nastaveného plánu. Souhrn je inteligentně seřazen podle priority, přičemž nejdůležitější upozornění jsou nahoře.

Mapy 

Podrobnosti o silnicích, čtvrtích, stromech, budovách a dalších se ani tak netýkají nás, jako především obyvatel USA. Přibyly 3D průvodci památek, nebo nové jízdní vlastnosti. Mapy nyní nabízejí řidičům podrobnosti o silnici, jako jsou odbočovací pruhy, přechod pro chodce a cyklistické pruhy; perspektivy na úrovni ulice, když přistupujete ke složitým přestupním uzlům. Přítomna je i nová vyhrazená mapa řízení, která vám pomůže vidět aktuální dopravní nehody a dopravní podmínky na první pohled. Jak to bude s dostupností u nás, je ale nejisté.

Safari 

Je přítomna nová lišta záložek, přepracovaná podle způsobu, jakým procházíme web. Maximalizuje prostor na obrazovce a při procházení a prozkoumávání nebude překážet. Je snadno dosažitelná ve spodní části displeje, takže můžete procházet a přeskakovat mezi kartami pouze palcem jedné ruky i na větších displejích. Byly přepracovány i skupiny karet, které se synchronizují napříč zařízeními. Přibyla také podpora pro vyhledávání na webu za pomoci hlasu, nově budete moci na svůj iPhone nainstalovat rozšíření.

 

Peněženka 

Wallet bude nově umět schraňovat řidičksý průkaz a další doklady, stejně jako klíče od hotelových pokojů nebo klidně pracoviště a kanceláře.

 

Živý text 

Živý text inteligentně odemkne bohaté a užitečné informace v obrázcích, takže můžete volat, odeslat e-mail nebo vyhledat pokyny pouhým klepnutím na zvýrazněný text na fotografii. Bohužel ne v češtině.

Vizuální vyhledávání a Spotlight

Zvýrazňuje objekty a scény, které rozpoznává, abyste o nich mohli získat více informací – o památkách, přírodě, knihách, plemenech psů atd. Dostupnost v České republice je však neznámá. Spotlight vám na první pohled zobrazí více informací díky novým bohatým výsledkům vyhledávání umělců, televizních pořadů a filmů i vašich kontaktů. Nyní můžete své fotografie prohledávat ve Spotlightu a dokonce pomocí textů naživo vyhledávat na základě jejich textu. 

Fotky 

Vzpomínky zavádí nové interaktivní rozhraní spolu s novými mixy, které vám umožní přizpůsobit vzhled a atmosféru vašeho příběhu pomocí odpovídající písně a atmosféry.

Zdraví 

Aktualizace aplikace Zdraví poskytuje nové způsoby sdílení dat s vašimi blízkými a týmem zdravotní péče, metriku pro hodnocení vašeho rizika pádu a analýzu trendů, která vám pomůže pochopit změny ve vašem zdraví. Opět zde platí, že se jedná o funkce závislé na regionu.

Soukromí 

Zpráva o ochraně osobních údajů poví, jak aplikace používají oprávnění, která jste jim udělili, které domény třetích stran kontaktují, a jak často tak činí. Ochrana soukromí pošty skrývá vaši IP adresu, takže ji odesílatelé nemohou propojit s vaší další on-line aktivitou nebo za její pomoci určit vaši polohu. Brání také odesílatelům vidět, zda a kdy jste otevřeli jejich e-mail.

iCloud+ 

Rozšíření klasického iCloudu přináší nové funkce včetně soukromého přenosu na iCloudu, skrytí e-mailu a rozšířené podpory HomeKit Secure Video. iCloud Private Relay je pak služba, která vám umožní připojit se prakticky k jakékoli síti a procházet pomocí Safari ještě bezpečnějším a soukromým způsobem. Zajišťuje, že provoz, který opouští vaše zařízení, je šifrovaný a používá dvě samostatná internetová relé, takže nikdo nemůže použít vaši IP adresu, polohu a aktivitu procházení k vytvoření podrobného profilu o vás.

Počasí 

Přináší nový svěží vzhled zahrnující grafická zobrazení údajů o počasí a krásně přepracované animované pozadí, spolu se srážkami, kvalitou ovzduší a teplotními mapami. Díky nim je Počasí poutavější a výkonnější než kdy dříve.

Poznámky 

Aktualizace produktivity v prostředí Poznámek vám umožní lepší organizaci a nové způsoby spolupráce za pomoci zmínek a zobrazení aktivity. 

Widgety  

Přibyly nové widgety pro integraci aplikací Najít, Game Center, App Store, Spánek, Mail atd.

Siri 

Nyní můžete Siri požádat o sdílení položek na obrazovce, jako jsou fotografie, webové stránky, novinky a další. Pokud položku nelze sdílet, Siri nabídne místo toho odeslání snímku obrazovky. Kompletní seznam novinek v systému iOS 15 najdete na stránkách Apple.com.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Jsem rád, že přibudou nové vzhledy memoji! Ale že by někdo udělal možnost vypnout tu stupidní “app library”, to asi ne! Možná by měli u Apple vybírat programátory podle toho co umí a ne podle toho, jakou mají barvu pleti!

celý text

Čtěte více.