Zavřít reklamu

Na začátku srpna představil Samsung své Galaxy Watch5 Pro, na začátku září pak Apple představil Apple Watch Ultra. Oba modely hodinek jsou určeny pro náročné, oba mají titanové pouzdro, safírové sklo a oba jsou vrcholem svých výrobců. Které z těchto dvou chytrých hodinek jsou ale lepší? 

Jak Samsung, tak Apple, nás jednoduše matou. Označení Pro patřící Applu teď hojně používá Samsung, označení Ultra používané Samsungem už používá u svých produktů naopak Apple. Ten ale přejmenoval své odolné chytré hodinky nejspíše proto, aby se od konkurence odlišil. Že by totiž odkazoval k čipu M1 Ultra je spíše nepravděpodobné.

Design a materiály 

Apple sázel na titan už dlouhá léta u svých prémiových Apple Watch, které se lišily právě především tímto materiálem od oceli a hliníku, dával jim i safírové sklo. K titanu se tedy uchýlil i Samsung, který ale místo Gorilla Glass použil také safír. V tomto ohledu si tak oba modely nemají co vyčítat – jak jsou na tom safírová skla zatím neposoudíme, protože je pravda, že ne každé musí být na hodnotě 9 Mohsově stupnici tvrdosti (právě tuto hodnotu uvádí Samsung). Vzhledem oba také vycházejí z předchozích verzí hodinek svých výrobců s několika obměnami.

Samsung se vykašlal na otočnou lunetu a zmenšil pouzdro z 46 na 45 mm, i když to je celkově vyšší. Apple naopak zvětšoval, kdy se dostal na 49 mm (na šířku mají 44 mm), a to především zesílením rámečku hodinek, aby jim nevadilo i nějaké to bouchnutí třeba do skály. Jedno je jasné – Apple Watch Ultra jsou odolné hodinky na první dobrou, a to i svými standardizovanými oranžovými detaily. Samsung Galaxy Watch5 Pro obsahují jen červené lemování jednoho tlačítka a jsou spíše usedlejšího nenápadného designu. Hodí se ale zmínit i váhu. Ta Apple Watch Ultra je vysokých 61,3 g, ta Galaxy Watch5 Pro 46,5 g.

Displej a odolnost 

Galaxy Watch5 mají Super AMOLED displej o velikosti 1,4“, tedy o průměru 34,6 mm s rozlišením 450 x 450 pixelů. Apple Watch Ultra disponují 1,92“ LTPO OLED displejem s rozlišením 502 x 410. K tomu mají špičkový jas 2000 nitů. Oba umí Always On. O titanu a safíru jsme se již bavily, oba modely také vyhovují standardu MIL-STD 810H, řešení Applu je ale prachuvzdorné podle IP6X a voděodolné do 100 metrů, to Samsungu jen do 50 m. Ve zkratce to znamená, že s Galaxy Watch5 Pro můžete plavat, s Apple Watch Ultra se i potápět.

Výkon a paměť 

To, jak jsou hodinky výkonné, je hodně těžké posuzovat. Vzhledem k rozdílným platformám (watchOS vs. Wear OS) a tomu, že se jedná o nejnovější počiny svých výrobců, je jisté, že je jejich chod plynulý a nyní zvládnou vše, co si pro ně připravíte. Otázka je spíše s ohledem na budoucnost. Samsung sáhl po loňském čipu, který dal i do Galaxy Watch4, tedy svému Exynosu W920, Apple sice číslo navýšil na čip S8, možná ale jen uměle, což mu právě u hodinkových čipů není cizí. Galaxy Watch5 Pro mají 16 GB integrované paměti a 1,5 GB paměti RAM. U Apple Watch Ultra je vnitřní paměť 32 GB, paměť RAM zatím není známa.

Baterie 

36 hodin – takovou výdrž oficiálně uvádí sám Apple při běžném používání svých hodinek. Oproti tomu Samsung ale deklaruje celé 3 dny nebo 24 hodin s aktivní GPS. Bezdrátové nabíjení jeho hodinek také podporuje to 10W, Apple jej neuvádí. Jednoduše škoda té pořád slabé výdrže Apple Watch. I když na ní Apple zapracoval, chtělo by to ještě přidat. Je ale pravda, že výdrž je jiná uživatele od uživatele a třeba se dostanete na vyšší hodnoty. V tom případě byste se ale samozřejmě dostali dál i s Galaxy Watch5 Pro. Jejich baterie má kapacitu 590 mAh, ta v Apple Watch ještě známa není.

Další specifikace 

Apple Watch Ultra mají Bluetooth 5.3, kdežto jeho konkurent Bluetooth 5.2. Ultra Applu vede i s dvoupásmovou GPS, hloubkoměrem, podporou ultraširokopásmového připojení nebo hlasitým reproduktorem, s výkonem 86 decibelů. Oboje hodinky pak samozřejmě umí měřit množství zdravotních funkcí nebo navigaci po trase.

Cena 

Podle papírových hodnot to jasně hraje do ruky Applu, který prakticky prohrává jen v oblasti výdrže. I proto je jeho řešení nepoměrně dražší, protože za cenu Apple Watch Ultra byste si koupili hned dvoje Galaxy Watch5 Pro. Vyjdou vás tedy na 24 990 Kč, kdežto hodinky Samsungu na 11 990 Kč či 12 990 Kč v případě verze s LTE. Tím disponují i Apple Watch a to bez možnosti volby.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.