Zavřít reklamu

Ne nadarmo se říká „poznej svého nepřítele“. Apple Watch platí za nejprodávanější hodinky na světě, Galaxy Watch4 mají být naopak jejich přímou konkurencí. Tizen nedokázal využít potenciálu chytrých hodinek ve spojitosti s Android zařízeními na maximum, proto se spojil Samsung s Googlem a vytvořili watchOS. Skutečně ale mají jeho hodinky potenciál sesadit ty Applu z trůnu? 

Hned v úvodu je třeba říci, že Apple Watch mají skutečně pevnou pozici. Možná ani není od Galaxy Watch4 záměr je sesadit, možná se jen chtějí pasovat do té opravdové a jediné pravé konkurence, kterou Apple Watch jinak prostě nemají. Předchozí generace chytrých hodinek Samsungu, které jely na Tizenu, je možné propojit i s iPhony. U řady Galaxy Watch4 to ale nejde. Stejně jako jsou Apple Watch použitelné výhradně s iPhony, jsou Galaxy Watch4 a Galaxy Watch4 Classic propojitelné jen s Android zařízeními. Ne tedy jen Samsungy, ale jakýmkoli smartphonem, který si nainstaluje patřičnou aplikaci z Google Play.

Design 

Apple v roce 2015 nastolil u svých Apple Watch jasný vzhled, kterého se drží i po sedmi letech. Mírně jen zvětšuje pouzdro a displej. Samsung jej nechtěl kopíroval a vyšel vstříc milovníkům klasického hodinkového vzhledu – Galaxy Watch4 mají tedy kulaté pouzdro. Stejně jako u Apple Watch jej Samsung prodává v několika velikostech. Námi testovaná varianta má průměr 46 mm.

Apple se poslední dobou pouští do barevných experimentů. Samsung se u svého modelu Classic drží spíše při zemi a vychází opět z klasického hodinkového světa. Na výběr je tedy jen černá a stříbrná verze ve 42 a 46mm verzích s LTE a bez. Cena v oficiálním Samsung Online Storu začíná na částce 9 450 Kč.

Řemínky 

Apple je mistrem v originalitě. Jeho řemínky nemohou být zcela běžné proto, aby si na prodeji příslušenství přivydělal. U Samsungu toto řešit nemusíte. Pokud potřebujete vyměnit řemen, stačí vám použít jakýkoli jiný o šíři 20 mm. Vyměníte si ho také sami, a to díky rychlostěžejkám. Je to ale potřeba, protože na zápěstí o průměru 17,5 cm je ten dodávaný silikonový sice příjemný, ale díky výřezu, aby přesně obepínal pouzdro, je prostě velký. U Apple Watch se s tímto nesetkáte, je do dáno tím, že pouzdro nemá nožky a řemínek zasouváte přímo do něho. Podobě to budou řešit třeba i připravované Pixel Watch Googlu, i když nebudou mít hranaté pouzdro.

Ovládání 

Když nebudeme zmiňovat dotykové displeje, tak u Apple Watch hraje prim korunka. Ta je sice doplněna ještě tlačítkem pod ní, to ale nabízí omezené využití zejména pro přepínání se mezi aplikacemi nebo těmi oblíbenými (a focení obrazovky samozřejmě). Korunkou pak procházíte menu, rololujete nabídkami, činíte různé přiblížení a oddálení ale dá se i mačkat, což slouží k přepnutí se do rozvržení aplikací a návratu zpět.

Galaxy Watch4 Classsic oproti stejnému modelu bez onoho „klasického“ přídomku disponují fyzickou otočnou lunetou (model Galaxy Watch4 ji má softwarovou). I ta ostatně vychází z historie hodinářského světa, a to zejména toho potápěčského. Oproti tomu ale zase nemají korunku, kterou právě luneta nahrazuje. Přidanou hodnotu má i v tom, že přesahuje displej, a tak jej chrání proti poškození.

Luneta je pak doplněna dvěma tlačítky na jejich pravé straně. To horní vás odkudkoli vrátí zpět na ciferník, to spodní naopak vrací jen o jeden krok. V čem je zde výhoda? Jednoduše v tom, že se často zbavíte jednoho stisknutí korunky navíc a práce je tak rychlejší. Apple Watch také po většinu času nijak nevyužívají točení korunky. Jakmile ale otočíte lunetou při zobrazení ciferníku, zobrazí se vám dlaždice, což jsou zkratky k různým funkcím, ať už měření EKG nebo jen spuštění aktivity. Nemusíte tak hledat patřičné aplikace nebo je spouštět z komplikací.

Člověk používající Apple Watch si opravdu hodně rychle zvykne, a to bez jakýchkoli porodních bolestí. Subjektivně mi i přijde, že je ovládání Galaxy Watch4 dotaženo do posledního puntíku. A ano, lépe, jak je tomu u Apple Watch. Nad absencí korunky totiž po chvíli jen mávnete rukou. Bavíme se ale o modelu Classic, který má lunetu fyzickou. Je otázka, co si Samsung chystá pro generaci Galaxy Watch5, která má ztratit nejen přídomek Classic a nahradit jej označením Pro, ale právě má přijít i o onu lunetu a zůstat má jen ta softwarová. Smysl to nedává, protože právě ta luneta je jasným trumfem Samsungu. 

Apple Watch a Galaxy Watch koupíte například zde

.