Zavřít reklamu

Pokud pravidelně sledujete dění v jablečném světě, ideálně pak prostřednictvím našeho magazínu, tak vám zajisté minulý týden neuniklo představení nových iPhonů 12. Apple konkrétně představil čtyři modely s označením 12 mini, 12, 12 Pro a 12 Pro Max. Zatímco pro iPhone 12 mini a 12 Pro Max ještě nejsou ani spuštěny předobjednávky, tak první kusy 12 a 12 Pro dorazí uživatelům již tento pátek. Pokud patříte mezi jedince, kteří si chtějí koupit nový jablečný telefon, ale nemůžete se rozhodnout, zdali sáhnout po nejnovější 12, anebo třeba po starším, ale stále skvělým XR, tak jste tady naprosto správně. Apple totiž po boku nových „dvanáctek“ nabízí ještě SE (2020), 11 a XR a v tomto článku se podíváme právě na srovnání iPhone 12 a XR. Vrhněme se přímo na věc.

Procesor, paměť, technologie

Jak už to u našich srovnání bývá zvykem, tak se hned na začátku díváme do útrob porovnávaných zařízení – a ani u tohoto srovnání tomu nebude jinak. Jestliže pokukujete po iPhonu 12, tak byste měli vědět, že tento jablečný telefon nabízí procesor A14 Bionic, tedy v současné době nejvýkonnější a nejmodernější procesor od kalifornského giganta. Osazeny ním jsou i vlajkové lodě s označením 12 Pro a 12 Pro Max, kromě telefonů jej pak najdete ještě v iPadu Air 4. generace. A14 Bionic nabízí celkově šest výpočetních jader, šestnáct jader Neural Engine a GPU má jádra čtyři. Maximální frekvence tohoto procesoru je 3.1 GHz. Co se týče iPhonu XR, tak ten je osazen dva roky starým procesorem A12 Bionic, který disponuje šesti výpočetními jádry, osmi jádry Neural Engine a GPU má pak čtyři jádra. Maximální frekvence tohoto procesoru je pak 2.49 GHz. Kromě procesoru je poté také důležité zmínit, jakými RAM paměťmi jsou srovnávaná zařízení osazena. Co se týče iPhonu 12, tak ten disponuje celkově 4 GB paměti RAM, iPhone XR je na tom se 3 GB paměti RAM o něco hůře – stále se však nejedná o bůhvíjak markantní rozdíl.

Oba dva zmíněné modely disponují biometrickou ochranou Face ID, která funguje na základě pokročilého skenování obličeje pomocí přední kamery TrueDepth. Nutno podotknout, že Face ID patří mezi jedinou biometrickou ochranu svého druhu – mnoho konkurenčních zabezpečovacích systémů založených na skenování obličeje je možné jednoduše oklamat například pomocí fotografie, což u Face ID nehrozí především kvůli 3D skenování a nikoliv jen 2D. Podle dostupných informací by na tom mělo být, co se rychlosti týče, Face ID z iPhonu 12 o něco lépe – ani v tomto případě ale nehledejte několikasekundové rozdíly. Ani jedno z porovnávaných zařízení nedisponuje rozšiřujícím slotem pro SD kartu, na boku obou zařízení naleznete pouze šuplíček pro nanoSIM. U obou zařízení dále nechybí podpora eSIM, 5G si pak užijete pouze na nejnovějším iPhonu 12, na iPhonu 11 si musíte vystačit se 4G/LTE. V současné době ale není 5G, co se týče České republiky, rozhodujícím faktorem. Na pořádnou podporu 5G si totiž budeme v tuzemsku ještě muset počkat.

mpv-shot0305
Zdroj: Apple

Baterie a nabíjení

Když Apple představuje nové iPhony, tak kromě RAM paměti také nikdy nemluví o přesné kapacitě baterií. O zjištění kapacity baterií nových iPhonů se tak musí postarat různé společnosti rozebráním, Letos tomu ale bylo jinak – Apple si musel své novinky nechat certifikovat u brazilského regulačního úřadu pro elektroniku. Právě díky tomu jsme se dozvěděli, že iPhone 12 disponuje baterií o přesné velikosti 2815 mAh. Co se týče postaršího iPhonu XR, tak ten nabízí baterii o přesné velikosti 2942 mAh – to znamená, že má tedy o něco navrch. Na druhou stranu ale Apple v originálních materiálech uvádí, že v případě přehrávání videa má naopak navrch iPhone 12 – konkrétně by měl zvládnout až 17 hodin na jedno nabití, zatímco XR „pouze“ 16 hodin. Co se týče přehrávání zvuku, tak v tomto případě Apple uvádí u obou zařízení stejný výsledek, a to 65 hodin na jedno nabití. Obě dvě zařízení můžete nabíjet až 20W nabíjecím adaptérem, což v překladu znamená, že z 0 % na 50 % nabití se baterie dostane za pouhých 30 minut. Obě porovnávaná zařízení je možné klasicky bezdrátově nabíjet při výkonu 7,5 W, iPhone 12 pak nově disponuje bezdrátovým nabíjením MagSafe, díky kterému můžete zařízení dobíjet až 15 W. Ani jedno z porovnávaných zařízení není schopné reverzního nabíjení. Berte na vědomí, že pokud si iPhone 12 či iPhone XR objednáte ze stránek Apple.cz, tak k němu nedostanete ani sluchátka EarPods, ani nabíjecí adaptér – pouze kabel.

Konstrukce a displej

Co se týče konstrukce těla obou těchto zařízení, tak se můžete těšit na letecký hliník – boční strany zařízení se tedy nelesknou jako v případě Pro verzí – v šasi iPhonu 12 a XR byste tedy rozdíly hledali marně. Rozdíly v konstrukci lze pozorovat u předního skla, které chrání displej. Zatímco iPhone 12 nabízí zbrusu nové sklo s názvem Ceramic Shield, tak iPhone XR nabízí vepředu klasické tvrzené sklo Gorilla Glass. Co se týče skla Ceramic Shield, tak bylo vyvinuto společností Corning, která stojí také za skly Gorilla Glass. Jak už název napovídá, tak sklo Ceramic Shiled pracuje s keramickými krystaly, které jsou nanášeny při vysokých teplotách. Díky tomu je Ceramic Shiled až 4x odolnější oproti klasickému sklu Gorilla Glass. Co se týče zadní strany, tak v obou případech zde naleznete již zmíněné sklo Gorilla Glass. Pokud se podíváme na stránku voděodolnosti, tak iPhone 12 nabízí odolnost po dobu 30 minut v hloubce až 6 metrů, iPhone XR pak 30 minut v maximální hloubce 1 metr. Ani u jednoho zařízení vám Apple případně neuzná reklamaci, pokud bylo zařízení poškozené vodou.

Jedním z největších rozdílů, který je u obou porovnávaných zařízení patrný, je displej. Pokud se podíváme na iPhone 12, tak zjistíme, že tento zbrusu nový jablečný telefon konečně nabízí OLED panel s označením Super Retina XDR, zatímco iPhone XR nabízí klasické LCD s označením Liquid Retina HD. Velikost obou dvou displejů je 6.1″, oba dva pak podporují True Tone, široký barevný rozsah P3 a Haptic Touch. Displej iPhonu 12 Pro pak podporuje HDR a má rozlišení Rozlišení 2532 × 1170 při 460 pixelech na palec, zatímco displej iPhonu XR HDR nepodporuje a jeho rozlišení je Rozlišení 1792 × 828 při 326 pixelech na palec. Kontrastní poměr displeje „dvanáctky“ je 2 000 000 : 1, u „XRka“ je pak tento poměr 1400 : 1. Maximální jas obou displejů je 625 nitů, iPhone 12 pak dokáže v režimu HDR „vykouzlit“ až 1200 nitů. Velikost iPhonu 12 je 146,7 mm × 71,5 mm × 7,4 mm, iPhone XR je pak velký 150,9 mm × 75,7 mm × 8,3 mm (V × Š × T). Váha iPhonu 12 je 162 gramů, zatímco iPhone XR váží 194 gramů.

DSC_0021
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Fotoaparát

Větší rozdíly lze u iPhonu 12 a XR pozorovat také v případě fotoaparátu. iPhone 12 nabízí dvojitou 12 Mpix fotosoustavu s ultra-širokoúhlým objektivem (clona f/2.4) a širokoúhlým objektivem (f/1,6), zatímco iPhone XR nabízí jediný 12 Mpix širokoúhlý objektiv (f/1.8). Oproti iPhonu XR nabízí „dvanáctka“ Noční režim a Deep Fusion, obě dvě porovnávané fotosoustavy pak nabízí optickou stabilizaci obrazu, True Tone blesk, portrétní režim s vylepšeným bokeh a ovládáním hloubky ostrosti. iPhone 12 se chlubí 2× oddálením optickým zoomem a až 5× digitálním zoomem, kdežto XR nabízí pouze 5× digitální zoom. Nová „dvanáctka“ se pak chlubí také podporou Smart HDR 3 pro fotky, iPhone XR pak pouze Smart HDR pro fotky. Co se týče nahrávání videa, tak 12 dokáže nahrávat záznam v režimu HDR Dolby Vision při 30 FPS, což umí „dvanáctkové“ iPhony jako jediné na světě. Kromě toho pak nabízí nahrávání ve 4K až při 60 FPS, stejně jako XR. iPhone 12 pak podporuje rozšířený dynamický rozsah až při 60 FPS, XR poté „pouze“ při 30 FPS. Obě zařízení disponují při natáčení 3× digitálním zoomem, iPhone 12 pak navíc ještě 2× oddálením optickým zoomem. iPhone 12 pak oproti XR nabízí zvukový zoom, QuickTake video a časosběr v nočním režimu. Obě zařízení pak dokáží nahrát zpomalený záběr v rozlišení 1080p až při 240 FPS, nechybí podpora časosběrného videa se stabilizací a stereo nahrávání.

Vzhledem k tomu, že obě zařízení nabízí Face ID, tak má přední fotoaparát označení TrueDepth – i přesto lze ale pozorovat určité rozdíly. Zatímco iPhone 12 disponuje 12 Mpix TrueDepth předním fotoaparátem, tak iPhone XR poté 7 Mpix TrueDepth předním fotoaparátem. Clona obou těchto fotoaparátů je f/2.2, zároveň obě zařízení podporují Retina Flash. iPhone 12 pak u předního fotoaparátu podporuje Smart HDR 3 pro fotky, iPhone XR pak „jen“ Smart HDR pro fotky. U obou zařízení nechybí portrétní režim s vylepšeným efektem bokeh a ovládáním hloubky ostrosti a rozšířený dynamický rozsah pro video při 30 FPS. iPhone 12 pak nabízí kinematografickou stabilizaci videa až v rozlišení 4K, XR pak maximálně při 1080p. „Dvanáctka“ dále umí nahrávat video ve 4K až při 60 FPS, „XRko“ pak pouze v 1080p při maximálně 60 FPS. iPhone 12 navíc umí u předního fotoaparátu Noční režim, Deep Fusion a QuickTake video, obě zařízení pak umí Animoji a Memoji.

Barvy, úložiště a cena

Pokud máte rádi pestré barvy, tak vás u obou zařízení potěším. iPhone 12 nabízí modré, zelené, červené PRODUCT(RED), bílé a černé zbarvení, iPhone XR potom modré, bílé, černé, žluté, korálově červené a červené PRODUCT(RED) zbarvení. Nová „dvanáctka“ je pak k dispozici ve třech velikostních variantách, a to v 64 GB, 128 GB a 256 GB, iPhone XR pak seženete ve dvou velikostních variantách, a to 64 GB a 128 GB. Co se týče ceny, tak iPhone 12 seženete za 24 990 korun, 26 490 korun a 29 490 korun, „XRko“ poté za 15 490 korun a 16 990 korun.

iPhone 12 iPhone XR
Typ a jádra procesoru Apple A14 Bionic, 6 jader Apple A12 Bionic, 6 jader
Maximální takt procesoru 3,1 GHz 2.49 GHz
5G ano ne
Paměť RAM 4 GB 3 GB
Maximální výkon pro bezdrátové nabíjení MagSafe 15 W, Qi 7,5 W Qi 7,5 W
Tvrzené sklo – přední Ceramic Shield Gorilla Glass
Technologie displeje OLED, Super Retina XDR LCD, Liquid Retina HD
Rozlišení a jemnost displeje 2532 × 1170 pixelů, 460 PPI 1792 × 828 pixelů, 326 PPI
Počet a typ objektivů 2; širokoúhlý a ultra-širokoúhlý 1; širokoúhlý
Rozlišení objektivů oba 12 Mpix 12 Mpix
Maximální kvalita videa HDR Dolby Vision 30 FPS nebo 4K 60 FPS 4K 60 FPS
Přední fotoaparát 12 MPx TrueDepth 7 MPx TrueDepth
Interní úložiště 128 GB, 256 GB, 512 GB 128 GB, 256 GB
Barva tichomořsky modrá, zlatá, grafitové šedá a stříbrná bílá, černá, červená (PRODUCT)RED, modrá, zelená
Cena 24 990 Kč, 26 490 Kč, 29 490 Kč 15 490 Kč, 16 990 Kč
.