Zavřít reklamu

Tento týden v úterý jsme se v rámci Apple Eventu dočkali představení nových „dvanáctkových“ iPhonů. Abychom byli přesní, tak Apple konkrétně vypustil na světlo světa iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Před několika hodinami už jsme vám na našem magazínu přinesli srovnání iPhone 12 Pro vs. iPhone 12 – pokud se mezi těmito dvěma modely nemůžete rozhodnout, tak si určitě tento článek přečtěte, viz odkaz níže. V tomto srovnání se společně podíváme na iPhone 12 vs. iPhone 11. Oba tyto modely Apple stále oficiálně prodává, takže pokud se mezi nimi nemůžete rozhodnout, pokračujte ve čtení.

Procesor, paměť, technologie

Hned na začátku tohoto srovnání se podíváme na vnitřnosti, potažmo hardware, obou srovnávaných modelů. Pokud se rozhodnete pro zakoupení iPhone 12, tak byste měli vědět, že v něm tepe v současné době nejvýkonnější procesor od Applu s názvem A14 Bionic. Tento procesor nabízí šest výpočetních jader a šestnáct jader Neural Engine, grafický akcelerátor má poté jádra čtyři. Maximální taktovací frekvence procesoru je, podle uniklých výkonnostních testů, úctyhodných 3.1 GHz. V rok starém iPhonu 11 poté tepe rok starý procesor A13 Bionic, který nabízí taktéž šest jader a osm Neural Engine jader, grafický akcelerátor má pak čtyři jádra. Maximální taktovací frekvence tohoto procesoru je 2.65 GHz.

iPhone 12:

Zmíněnému procesoru A14 Bionic u iPhonu 12 sekundují, podle uniklých informací, 4 GB paměti RAM. Co se týče rok starého iPhonu 11, tak i v tomto případě naleznete v útrobách 4 GB paměti RAM. Oba dva zmíněné modely pak disponují biometrickou ochranou Face ID, která funguje na základě pokročilého skenování obličeje – konkrétně se Face ID dokáže splést v jednom z milionu případů, kdežto například Touch ID má chybovost v jednom z padesáti tisíc případů. Face ID patří mezi jedinou ochranu svého druhu, ostatním biometrickým systémům založených na skenování obličeje nelze důvěřovat tak jako právě Face ID. V iPhonu 12 by poté mělo být Face ID o něco rychlejší oproti svému předchůdci, nejedná se však o bůhvíjaký rozdíl. Ani jedno zařízení nedisponuje rozšiřovacím slotem pro SD kartu, na boku se pak nachází šuplíček pro nanoSIM. Oba iPhony umí pracovat s eSIM a lze je tedy považovat za Dual SIM zařízení. Nutno podotknout, že s 5G sítí dokáže pracovat jen novější iPhone 12, u staršího iPhonu 11 si musíte vystačit se 4G/LTE.

mpv-shot0305
Zdroj: Apple

Baterie a nabíjení

V současné chvíli bohužel nemůžeme určit, jak velkou má iPhone 12 baterii. Tuto informaci budeme schopni zjistit nejspíše až po prvním rozebrání tohoto modelu. Co se však týče iPhone 11, tak víme, že tento jablečný telefon disponuje baterií o velikosti 3110 mAh. Podle informací, které Apple udává, by měla s největší pravděpodobností baterie v iPhonu 12 o něco větší. Na stránkách se totiž dozvídáme, že iPhone 12 zvládne na jedno nabití přehrávat video po dobu 17 hodin, streamovat po dobu 11 hodin, anebo přehrávat zvuk po dobu 65 hodin. Starší iPhone 11 poté dokáže přehrávat video až 17 hodin, streamovat až 10 hodin a přehrávat zvuk až 65 hodin. Obě dvě zařízení můžete nabíjet až 20W nabíjecím adaptérem, kdy se baterie za prvních 30 minut dokáže nabít z 0 na 50 % své kapacity. Co se týče bezdrátového nabíjení, tak obě zařízení je možné dobíjet výkonem 7.5 W přes Qi nabíječky, iPhone 12 poté nově na zádech disponuje bezdrátovým nabíjením MagSafe, pomocí kterého můžete zařízení nabíjet až výkonem 15 W. Ani jedno z uvedených zařízení není schopno provádět reverzní nabíjení. Nutno podotknout, že pokud si iPhone 12 či iPhone 11 objednáte přímo ze stránek Apple.cz, tak k nim nedostanete ani sluchátka, ani nabíjecí adaptér – pouze kabel.

Konstrukce a displej

Co se týče konstrukce šasi jako takového, tak iPhone 12 i iPhone 11 je vyhotoven z leteckého hliníku, není tedy využito oceli jako u variant Pro. Hliníková varianta šasi je matná, neleskne se tedy právě jako ocel u vlajkových lodí. V konstrukci je rozdíl především u předního skla, které chrání displej jako takový. iPhone 12 totiž přišel se zbrusu novým sklem s názvem Ceramic Shield, které bylo vyvinuto se společností Corning, která stojí mimo jiné za tvrzenými skly Gorilla Glass. Jak už název napovídá, tak se u Ceramic Shield pracuje s keramickými krystaly, které jsou nanášeny při vysokých teplotách. Díky tomu je sklo až 4x odolnější oproti sklu, které se nachází u předchůdce. iPhone 11 poté na přední i zadní straně nabízí zmíněné tvrzené sklo Gorilla Glass – s přesným označením se však Apple nikdy nepochlubil. Rozdíly jsou poté i v případě voděodolnosti, kdy iPhone 12 dokáže vydržet až 30 minut v hloubce 6 metrů, iPhone 11 poté 30 minut v hloubce „jen“ 2 metry. Nutno podotknout, že žádné voděodolné zařízení od Applu nelze po vniknutí tekutiny reklamovat – kalifornský gigant takovou reklamaci jednoduše neuzná.

iPhone 11:

Pokud se podíváme na stránku displeje, tak se jedná o největší rozdíl, který mezi porovnávanými zařízeními je. iPhone 12 nově nabízí OLED panel, který dostal název Super Retina XDR, zatímco iPhone 11 nabízí klasické LCD s označením Liquid Retina HD. Displej iPhonu 12 je velký 6.1″ a dokáže pracovat s HDR. Jeho rozlišení je 2532 × 1170 při 460 pixelech na palec, kontrasní poměr 2 000 000 : 1, dále nabízí TrueTone, široký barevný rozsah P3, Haptic Touch a maximální jas 625 nitů, v případě režimu HDR poté až 1200 nitů. Displej iPhonu 11 je taktéž velký 6.1 palců, nedokáže však pracovat s HDR. Rozlišení tohoto displeje je Rozlišení 1792 × 828 při 326 pixelech na palec, kontrastní poměr dosahuje 1400 : 1. Nechybí podpora True Tone, širokého barevného rozsahu P3 a Haptic Touch. Maximální jas je poté 625 nitů. Rozměry iPhone 12 jsou 146,7 mm × 71,5 mm × 7,4 mm, starší iPhone 11 je poté o něco větší – jeho rozměry jsou 150,9 mm × 75,7 mm × 8,3 mm. Hmotnost nového iPhone 12 činí 162 gramů, iPhone 11 je poté o skoro 30 gramů těžší, váží tedy 194 gramů.

iPhone 11 all colors
Zdroj: Apple

Fotoaparát

Rozdíly jsou poté samozřejmě patrné i co se týče fotosoustavy. Obě dvě zařízení disponují dvěma 12 Mpix objektivy – první je ultra-širokoúhlý a druhý širokoúhlý. Co se týče iPhone 12, tak ultra-širokoúhlý objektiv má clonu f/2.4, širokoúhlý objektiv má clonu f/1.6. Clona ultra-širokoúhlého objektivu u iPhone 11 je stejná, tedy f/2.4, clona širokoúhlého objektivu je poté f/1.8. Obě dvě zařízení podporují Noční režim společně s funkcí Deep Fusion, nechybí také optická stabilizace obrazu, 2× oddálení optickým zoomem a až 5× digitální zoom, anebo jasný True Tone blesk s pomalou synchronizací. Obě zařízení dále poté nabízí softwarové dopočítávaný portrétní režim s vylepšeným bokeh a ovládáním hloubky ostrosti. iPhone 12 pak nabízí Smart HDR 3 pro fotografie, iPhone 11 pouze klasické Smart HDR. Přední fotoaparát má u obou zařízení 12 Mpix se clonou f/2.2 a nechybí „displejový“ Retina Flash. iPhone 12 pak nabízí Smart HDR 3 i u předního fotoaparátu, u iPhone 11 se opět nachází klasické Smart HDR, samozřejmostí je u obou zařízení portrétní režim. iPhone 12 pak oproti iPhone 11 u předního fotoaparátu nabízí ještě Noční režim a Deep Fusion.

Co se týče nahrávání videa, tak iPhone 12 dokáže nahrávat video HDR v Dolby Vision až při 30 FPS, což na světě umí pouze nové „dvanáctkové“ iPhony. Kromě toho dokáže iPhone 12 točit 4K video až při 60 FPS. Jak už jsem zmínil, tak iPhone 11 HDR Dolby Vision neumí, nabízí však video ve 4K až při 60 FPS. Obě zařízení pak pro video nabízí optickou stabilizaci obrazu, 2× oddálení optickým zoomem, až 3× digitální zoom, zvukový zoom a QuickTake. Zpomalené video lze u obou zařízení poté točit v 1080p až při 240 FPS, nechybí podpora časosběru. iPhone 12 poté navíc umí časosběr v Nočním režimu.

Barvy a úložiště

U iPhone 12 si můžete vybrat z pěti různých pastelových barev, konkrétně je k dispozici v modré, zelené, červené PRODUCT(RED), bílé a černé. Postarší iPhone 11 pak seženete v šesti zbarveních, konkrétně ve fialové, žluté, zelené, černé bílé a červené PRODUCT(RED). Oba dva porovnávané iPhony jsou k dispozici ve třech kapacitních variantách, konkrétně v 64 GB, 128 GB a 256 GB. iPhone 12 je v nejmenší variantě k dispozici za 24 990 korun, ve střední za 26 490 korun a ve vrcholné za 29 490 korun. Rok starý iPhone 11 pak seženete v nejmenší variantě za 18 490 korun, ve střední za 19 990 korun a ve vrcholné za 22 990 korun.

.