Zavřít reklamu

V dnešním článku vám opět přinášíme další portrét výrazné osobnosti společnosti Apple. Tentokrát se jedná o Phila Schillera, bývalého senior viceprezidenta světového produktového marketingu a relativně čerstvého držitele prestižního titulu Apple Fellow.

Phil Schiller se narodil 8. července roku 1960 v Bostonu ve státě Massachusetts. V roce 1982 úspěšně absolvoval Boston College s titulem z biologie, velice rychle se ale přeorientoval na technologie – krátce poté, co opustil vysokou školu, se stal programátorem a systémovým analytikem v massachusettské všeobecné nemocnici. Technologie a výpočetní technika učarovaly Schillerovi natolik, že se jim rozhodl věnovat skutečně naplno. V roce 1985 se stal IT manažerem ve firmě Nolan Norton & Co., o dva roky později již poprvé nastoupil do Applu, který byl v té době bez Steva Jobse. Firmu po nějaké době opustil, chvíli pracoval ve společnostech Firepower Systems a Macromedia, a v roce 1997 se – tentokrát i se Stevem Jobsem – opět zařadil zpět mezi zaměstnance Applu. Po svém návratu se Schiller stal jedním z členů výkonného týmu.

V průběhu svého působení v Applu pracoval Schiller převážně v oblasti marketingu a pomáhal s propagací jednotlivých softwarových i hardwarových produktů včetně operačních systémů. Při navrhování prvního iPodu to byl právě Phil Schiller, který stál u zrodu nápadu na klasické ovládací kolečko. Phil Schiller se ale nezdržoval jen v zákulisí – při konferencích Applu se čas od času zhostil některé z prezentací, v roce 2009 byl dokonce pověřen vedením Macworldu a WWDC. Řečnické a prezentační schopnosti zajistily Schillerovi také úlohu člověka, který s novináři hovořil o nových produktech Applu, jejich vlastnostech, nezřídka ale také promlouval o nepříliš příjemných záležitostech, aférách a problémech, spojených s Applem. Když Apple vydal svůj iPhone 7, mluvil Schiller o obrovské odvaze, a to i přes to, že se tento krok zpočátku nesetkal s příliš vřelým přijetím ze strany veřejnosti.

V srpnu loňského roku obdržel Phil Schiller exkluzivní titul Apple Fellow. Tento čestný titul je vyhrazen zaměstnancům, kteří pro společnost Apple znamenají mimořádný přínos. Schiller v souvislosti se získáním titulu uvedl, že je vděčný za příležitost pracovat pro Apple, ale že vzhledem k jeho věku je čas provést v životě jisté změny a více se věnovat koníčkům a rodině.

.