Zavřít reklamu

Síť LinkedIn můžeme zejména na našem trhu vnímat jako podceňovaný klenot, jemuž se dostává pozornosti teprve nyní. Ve světě je ovšem služba opravdu oceňovaná a využívají ji všichni, kterým opravdu záleží na reprezentování své kariéry. Když se na LinkedIn přihlásíte poprvé, nebude žádným překvapením, že po vás bude služba chtít vyšperkování vašeho profilu. Toho docílíte tak, že si na něj doplníte veškeré informace o své dosavadní kariéře, zájmech, dosaženém vzdělání a dalších detailech, které sehrávají důležitou roli při hledání nové práce.

Na základě těchto informací vám bude navrženo vytvoření své sítě přátel. Na rozdíl od Facebooku, který spoléhá na to, že začnete vyhledávat své přátele z reálného světa, vám LinkedIn navrhuje osoby na základě kontaktů z jiných sociálních sítí nebo e-mailů, stejně jako na základě údajů, které jste do sítě zadali o své profesi. Takže zde můžete potkat současné i bývalé kolegy nebo pracovníky v užitečných pozicích v jiných zaměstnáních – HR manažery, nebo – pokud jste vlastníkem nějakého certifikátu – vám síť může navrhnout pracovní příležitosti odpovídající vašim zručnostem.

Zdokonalujte se

Co mi ale přišlo na síti LinkedIn jako jedna z těch nejzajímavějších věcí, je nabídka bonusů v rámci prémiového členství. To sice nespočívá v tom, že získáte přístup k profilům osobností jako je Tim Cook nebo Jeff Bezos, součástí tohoto členství, jehož měsíční cena začíná na 800 Kč, jsou i e-learningy a kurzy, za které byste normálně zaplatili mnohonásobně víc. A jelikož jsou součástí členství, nemusíte si je předplácet individuálně, stačí vám jen samotný premium, podobně jako když chcete poslouchat nejrůznější hudbu v Apple Music nebo sledovat různé filmy a seriály na Netflixu.

Na své si přijdou třeba programátoři nebo webdesignéři. Služba nabízí nejrůznější videosemináře a kurzy v technologiích jako je SQL, Javascript, HTML, CSS nebo i WordPress, organizované buďto zodpovědnými organizacemi nebo samotnými odborníky. Jsou rozděleny na několik úrovní a můžete se tak klidně začít vzdělávat i od nuly a čas od času prověřit své znalosti v testu. A pokud si troufáte na certifikát, musíte počítat se znatelně vyššími nároky. Například u WordPress certifikátu se musíte v počtu správných odpovědí dostat do Top 30 %, v opačném případě máte možnost si test zopakovat... ale až za tři měsíce. Obdobné kurzy pak LinkedIn nabízí i z dalších oblastí včetně ekonomiky či náborářství.

Čtyři prémiová členství

Prémiové členství je pak rozděleno na čtyři kategorie v závislosti na tom, v jakém oboru se pohybujete a jakého chcete docílit maxima. Dostupné je tak členství Career, které vám zpřístupní možnost přímého kontaktu k nejrůznějším nabírajícím manažerům a také nabízí srovnání s dalšími uchazeči o novou práci. Business členství vám umožní lépe rozšiřovat vaši síť partnerů a pomáhá najít správné lidi pro spolupráci. Sales je určeno pro ty, kteří vyhledávají nové zákazníky a potřebují mít vždy co nejčerstvější přehled ve svém oboru, a členství Nábor je určeno pro nabírající manažery neboli headhuntery a ulehčuje jim pátrání po nových lidech.

V závislosti na tom, jaké členství si zvolíte, se odvíjí i ceny. Ty začínají na 800 Kč / 30€ měsíčně za členství Career, ceny ostatních členství jsou vyšší a jejich cena se liší podle toho, zda je chcete platit měsíčně nebo jednou za rok. Pokud se rozhodnete na rok, pak je členství o něco levnější. Pokud jste freelancer nebo zakládáte startup, pro zvýšení jeho kredibility jej můžete registrovat do sítě také, spravovat jeho portfolio a profil včetně profilové fotky. Ta se pak objeví i u zaměstnanců, kteří si jej přidají do profilu, který slouží vlastně jako životopis.

Když to shrneme, LinkedIn působí jako hodně podceňovaná služba, která toho nabízí mnohem víc, než aby byla jen jen pouhým, leč profesionálně působícím životopisem. Skutečnost, že ty nejzajímavější funkce jsou omezeny za prémiovým předplatným, pro někoho může být nevýhoda, můžeme se na to ovšem podívat i z jiného úhlu: jde vlastně o investici do vašeho rozvoje.

.