Zavřít reklamu

iPad od svého představení v roce 2010 urazil slušný kus cesty. Díky pokročilým aplikacím se stal pracovním či tvůrčím nástrojem pro mnoho lidí různých zájmů a profesí a rozhodně již není pouhou hračkou pro zabíjení dlouhé chvíle. Poněkud bolestné je ovšem použití iPadu pro ty, kteří na něm chtějí psát alespoň trochu delší texty.

I pro pisálky všeho druhu existují vynikající textové editory šité na míru tabletu. Překážkou je však softwarová klávesnice. Proto se řada výrobců pustila do výroby klávesnic hardwarových.

Při probírání se nabídkou hardwarových klávesnic pro iPad zjistíte, že existují v podstatě ve dvou typech. Na trhu jsou modely, které jsou zároveň pouzdry a z iPadu tedy uměle vytvoří jakousi napodobeninu notebooku. To znamená, že přenášíte-li iPad, nesete si s sebou rovnou i klávesnici a stojánek. Málokdo ale potřebuje mít z iPadu psací stroj permanentně a klávesnice zabudovaná v pouzdře tak může být často spíše na obtíž.

logitech-keys-to-go-4

Druhou variantou jsou pak více či méně přenosné klávesnice s klasickou plastovou úpravou, které se ale k iPadu příliš nehodí a jeho mobilitě značně uberou. Bluetooth klávesnice Logitech Keys-To-Go, která dorazila k nám do redakce, je však jiná a díky své unikátní konstrukci určitě stojí za pozornost.

FabricSkin – víc než jen marketingové lákadlo

Logitech Keys-To-Go je samostatná, ale zároveň šitá na míru iPadu, lehoučká a dokonale přenosná. Tyto vlastnosti klávesnici dodává zvláštní materiál nazvaný FabricSkin, který je jakousi imitací kůže a pro dané využití se zdá dokonalý. Klávesnice je velice příjemná na omak a k transportu je skutečně jako stvořená.

Kromě zmíněné lehkosti je materiál unikátní i svým celistvým voděodolným povrchem. Klávesnici můžete bez problémů polít, zanést prachem i drobky a pak snadno otřít. Nečistoty totiž zkrátka nemají kam zapadnout nebo zatéct a povrch je snadno omyvatelný. Slabým místem je jen okolí nabíjecího konektoru a vypínače umístěného na boční straně klávesnice

Při samotném psaní je ale FabricSkin materiálem, na nějž je nutné si zvyknout. Klávesy zkrátka nejsou plastové a při psaní neposkytují zřetelnou odezvu, na kterou je uživatel z klasických klávesnic zvyklý. Neozývá se ani žádné velké klapání, což při psaní zpočátku vyvádí z míry. Časem se tichý provoz a poddajné klávesy mohou stát výhodou, ale zážitek z psaní je jednoduše jiný a ne každému bude vyhovovat.

logitech-keys-to-go-1

Klávesnice stvořená pro iOS

Keys-To-Go je klávesnice, na které je zřetelně vidět, pro jaká zařízení je stvořena. Nejedná se o univerzální hardware, ale o produkt šitý na míru iOS a použití s iPhonem, iPadem či dokonce Apple TV. To dokazuje řada speciálních tlačítek umístěných v horní části klávesnice. Logitech Keys-To-Go umožňuje jedinou klávesou iniciovat návrat na domovskou obrazovku, spuštění rozhraní multitaskingu, spuštění okna vyhledávání (Spotlightu), přepínání mezi jazykovými verzemi klávesnice, vysouvání a zasouvání softwarové klávesnice, pořízení otisku obrazovky či ovládání přehrávače a hlasitosti.

Dojem příjemné symbiózy však kazí právě systém iOS, který s plnohodnotným používáním klávesnice očividně úplně nepočítá. To se projevuje nedostatky, které jsou sice drobné, ale zážitku z používání klávesnice zkrátka škodí. Pokud například jednou z již zmíněných speciálních kláves vyvoláte Spotlight, nemůžete začít ihned psát, protože ve vyhledávacím políčku není umístěn kurzor. Ten získáte až stisknutím klávesy Tab.

Pokud pak vyvoláváte například nabídku multitaskingu, mezi aplikacemi se nemůžete přirozeně pohybovat šipkami. Přehled aplikací lze procházet jen běžnými gesty po displeji a spouštět je lze rovněž pouze dotykem. Ovládání iPadu se tak při používání klávesnice stává poněkud schizofrenním a zařízení náhle postrádá svou intuitivnost. To ale nelze vyčítat klávesnici, problém je na straně Applu.

logitech-keys-to-go-3

Baterie slibující tříměsíční vydrž

Velkou výhodou Logitech Keys-To-Go je její baterie, která slibuje tříměsíční výdrž. Klávesnice má na boku konektor Micro USB a balení obsahuje kabel, kterým můžete klávesnici přes klasické USB nabíjet. Proces nabíjení trvá dvě a půl hodiny. O stavu baterie vypovídá signalizační dioda, jež je umístěna v pravém horním rohu klávesnice. Ta nesvítí pořád, ale je pod ní klávesa, kterou diodu spustíte, a necháte si tak stav baterie jednorázově prozradit. Kromě signalizace stavu baterie pak dioda využívá modré světlo, jež upozorňuje na spuštění Bluetooth a párování.

Signalizace nabití pomocí barevné diody samozřejmě není úplně přesným indikátorem. Po více než měsíc našeho testování svítila dioda zeleně, ale člověk samozřejmě jen těžko pozná, kolik energie klávesnici skutečně zbývá. Zamrzí pak také chybějící kontrolka klávesy Caps Lock. To je ale skutečně jen detail, který se dá jinak dokonale zpracované klávesnici snadno odpustit.

Tři barvy, absence české verze a nepříznivá cenovka

Klávesnice Logitech Keys-To-Go je v České republice běžně v prodeji a dostupná je hned ve třech barvách. Vybrat si můžete mezi červenou, černou a modrozelenou variantou. Nevýhodou je, že se v nabídce nachází pouze anglická verze klávesnice. To znamená, že písmenka s diakritikou či interpunkční znaménka a další speciální znaky budete muset psát po paměti. Pro někoho může tento nedostatek být nepřekonatelným problémem, ale těm, co na počítači píší častěji a mají rozložení kláves takříkajíc v ruce, asi nebude absence českých popisků kláves tolik vadit.

Co však vadit možná bude, je poměrně vysoká cena. Za Logitech Keys-To-Go si totiž prodejci účtují 1 949 korun.

Za zapůjčení produktu děkujeme českému zastoupení společnosti Logitech.

Student Mediálních studií na UK. Žiju technologiemi, sportem, politikou a literaturou.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Mám BT klavesnici od Applu s obalem od Incasu, kterej používám i jako stojan a píše se na ní skvěle, to jo, ale musim říct, že absence návratu na domovskou stránku, mlutitasking a další věci tomu neskutečně ubírá body..

    iOS klávesnice mají vlevo nahoře klávesu se symbolem čtverce. Ta by měla posloužit pro návrat na domovskou obrazovku. Tip: stiskněte tuto klávesu dvakrát a vyvoláte rozhraní pro přepínání aplikací (jako při stisknutí home tlačítka dvakrát), čímž alespoň trochu vykompenzujete chybějící klávesovou zkratku pro multitasking. A jelikož funkční tlačítka na klávesnici pro zamknutí ipadu a tlačítko pro návrat na plochu plní své funkce beze zbytku, můžete použít trojhmat Fn+Home+1(lock) k pořízení screenshotu.

    Bohužel, iPad a klávesnice je dlouhý a smutný příběh. IOS má (v porovnání s Androidem) poněkud horší podporu pro ovládání uživatelského rozhraní klávesami. Na Androidu můžete třeba klávesami listovat nabídkami, pohybovat se po domovské obrazovce, spouštět aplikace, používat multitasking zažitou zkratkou Alt+Tab atd. iOS si trvá na tom, že je dotykovým systémem a dává uživateli najevo, že klávesnice je prostě navíc a jako taková je systémem pouze trpěna. A je to škoda. iPad mini s klávesnicí používám dost intenzivně.

celý text

Čtěte více.