Zavřít reklamu

Apple aktuálně prodává čtyři různé modely svých sluchátek označovaných jako AirPods. Jedná se o jejich druhou a třetí generaci, AirPods Pro 2. generace a AirPods Max. Společnost ale údajně pracuje na nových AirPods Lite, které by měly konkurovat levným TWS sluchátkům. 

S touto zprávou tedy přišel analytik Jeff Pu z Haitong Intl Tech Research a my si zrovna nemyslíme, že by to byl od Applu rozumný krok. Jeff Pu nicméně tvrdí, že podle jeho zdrojů očekává Apple pokles prodejů AirPodů jako celku ze 73 milionů kusů v roce 2022 na 63 milionů kusů v roce 2023. Může za to nejen to, že Apple letos nepředstaví žádný nový model (i když v prosinci se teoreticky můžeme dočkat 2. generace AirPodů Max), ale i sílící konkurence, která je navíc pro uživatele dostupnější.

K čemu AirPods Lite? 

Pokud se budeme bavit i jen o základní řadě, tak AirPody nejsou nijak levná sluchátka, a jistě seženete kvalitou přednesu srovnatelné řešení za nižší cenu. Jenže pak jsou zde ty další přidané funkce, které vám AirPody nabídnou, jako je rychlé párování, přepínání mezi zařízeními atd. S uvedením AirPodů 3. generace v roce 2021 ponechal Apple 2. generaci sluchátek ve své nabídce. Ta se liší nejen designem, ale i možnostmi, kdy tedy neposkytují tak pokročilé technologie, jako prostorový zvuk nebo odolnost proti potu a vodě.

To zásadní je samozřejmě cena. Pokud totiž AirPody Pro 2. generace vyjdou na 7 290 Kč a AirPody 3. generace na 5 490 Kč, tak AirPody 2. generace stojí pořád vysokých 3 990 Kč. Levná TWS sluchátka čínských výrobců ale seženete i kolem 500 Kč, to navíc i ta, která jsou svým designem AirPodům velice podobná, protože se typicky jedná o jejich kopie.

Kolik by ale reálně mohly stát levnější AirPody? Osekáním na dřeň bychom se možná dostali na 2 990 Kč, což je ale pořád úplně mimo konkurenci, takže ve finále to vlastně nemá příliš smysl, aby se společnost něčím takovým byť jen zabývala. Navíc co by dokázala z 2. generace odebrat tak, aby snížila cenu? Jako rozumnější se jeví prostě jen zlevnit 2. generaci, jenže k tomu se možná dostane až po představení 4. generace AirPodů příští rok. I kdyby totiž Apple přešel letos na USB-C místo Lighningu, pravděpodobně to s cenou nic neudělá. 

.