Zavřít reklamu

A proč by nebylo? Samozřejmě záleží na každém z nás, našich možnostech a tom, co vlastně chceme. I tak ale může být rozhodnutí o upgradu poměrně mučivé v tom ohledu, když si položíte tu zlou otázku: „A potřebuju ho vůbec?“ Pravděpodobně ne, to na tom ale nic nemění. 

Jedná důležitá změna ve specifikaci může být opravdu málo k tomu, aby vás přesvědčila o upgradu. Jenže co když je to nový svěží design? A kolik by těch změn vlastně mělo být, aby vás přemluvily? 10? 20? A měli byste pak jednodušší rozhodování a klidnější usínání, kdybyste žili v domnění, že ty vydané peníze skutečně stojí za to? A co ten váš rok starý iPhone, ten už všechny vaše nároky nestíhal? Zatím je to hodně otázek a málo odpovědí.

Interval životnosti mobilních telefonů se prodlužuje, a to nejen vzhledem k ekonomické situaci, ale i tomu, že moderní stroje jsou schopnější než kdy dřív. Díky tomu dokážou držet krok s jejich uživatelem o něco déle, a to, aniž by ten postřehl nějaké větší zádrhele v jejich stárnutí. U Androidu to může být jiné, ale u Applu a jeho iOS víme, že nás v iPhonech nemá příliš co překvapit. Rok, dva i tři stará zařízení jedou v plné síle, jediné, co může být třeba, je výměna baterie.

Jsem hrdina, když vydržím? 

Dříve jsem měl klasický dvouletý cyklus, kdy jsem typicky vynechával řady S. S postupem času se toho ale hodně změnilo, a to i vzhledem k malým evolučním změnám. S iPhonem XS Max jsem vydržel tři roky, a to bez nějakých větších limitací. iPhonu 13 Pro Max nyní budou roky dva a vím, že stejně minimálně ten rok ještě bez obtíží dá. I s ohledem na aktualizační strategii Applu, který jede s designem na tříletky, se to může jevit jako dobrý nápad.

Každé léto sleduji leaky a spekulace ohledně nových iPhonů, které nás typicky čekají v září (letos je to v úterý 12.). Aktuálně máme opět poměrně jasnou představu o tom, co Apple představí a je to opět poměrně zajímavé. Oproti dvěma letům je toho hodně, co si novinka chystá, co ale oproti předchozí generaci? 

iPhone 14 Pro je stále lídr portfolia 

Je poměrně pozoruhodné vidět, jak svět nyní skloňuje iPhony 15 a především řadu Pro, když tím nejlepším na trhu je z portfolia Applu pořád iPhone 14 Pro (Max). Meziročních změn není nikdy tolik, kolik bychom si možná přáli, ale objektivně řečeno, pokud se podíváme právě na řadu Pro, těch změn je tam tradičně hodně. Není třeba se pak divit úspěchu iPhonů 14 Pro, protože Dynamic Island a 48MPx fotoaparát byla skutečně velká inovace, i když to jsou jen dvě položky z mnoha. A co kdyby Apple letos přidal ten periskop? Je to jasný další tahák ke koupi, nebo je nutné přihodit ještě ten titan, USB-C…

Navíc pokud své stávající zařízení prodáte po roku jeho používání, má samozřejmě ještě velikou užitnou hodnotu, takže na něm vlastně ztratíte méně než za rok, za dva, a logicky také nebudete muset přitlačit tolik na pilu, abyste zaplatili novou generaci. A k tomu je zde ještě spousta služeb, které vám poskytnou pronájem za měsíční poplatek, ve kterém je benefit ten, že co rok to nová verze iPhonu. Jestli se vám to ale vyplatí, už si musíte spočítat sami. 

.