Zavřít reklamu

Před pár hodinami unikly na internet poměrně zajímavé informace ohledně výkonu chystaných iPhonů 15 Pro. Ty bude pohánět zbrusu nový čipset Apple A17 Bionic, který má být vyroben 3nm procesem, což mu zajistí jak nižší energetickou náročnost, tak i vyšší výkon. A toho bude opravdu dost. Dnes uniklý výkonnostní test totiž naznačil, že bychom se měli mezigeneračně polepšit zřejmě až o více než 20 %. Zdánlivě skvělou zprávu však přijali mnozí jablíčkáři poměrně negativně dotazy, zda vůbec vyšší výkon potřebují. Jak to tedy je?

Zcela narovinu lze říci, že vyšší výkon iPhonu rok co rok opravdu každý neocení, avšak pravděpodobně každý se s ním čas od času setká. Nikoliv snad tak, že se telefon oproti předešlé generaci citelně zrychlí při spouštění aplikací a tak podobně, jelikož tyto skoky jsou zcela upřímně zanedbatelná, ale primárně tím, jak funguje fotoaparát. Ať se nám to totiž líbí nebo ne, fotky focené na iPhone spoléhají v posledních letech na software čím dál tím více a totéž pak lze říci i o natáčení videí. Ať už se bavíme o Smart HDR či jiných softwarových vylepšovácích pro výslednou kvalitu fotky, nebo vyloženě samostatných funkcích typu akční režim, filmový režim, nejrůznější filtry, rozostření pozadí a tak podobně, všechna tato kouzla nabízí iPhony zejména díky softwaru. A v tom je právě do jisté míry problém. Aby je totiž byl Apple schopný přidávat, logicky potřebuje, aby byly jeho telefony co možná nejvýkonnější, jelikož s každou fotofunkcí jdou do jisté míry na hranu. Přeci jen, vše je potřeba udělat rychle, v co nejvyšší kvalitě a zároveň jednoduše. Pokud tedy Apple chce fotoaparáty rok od roku zlepšovat, neobejde se bez navyšování výkonu.

A právě tímto oslím můstkem se opět dostáváme k otázce, zda skutečně potřebujeme každý rok výkonnější iPhone. Pokud vám totiž jde o focení a foťák vašeho telefonu využíváte na 1000 % z hlediska všelijakých možností a tak podobně, pak vězte, že jste to právě vy, kdo každý rok výkonnější iPhone potřebují, abyste si mohli právě s foťákem užít takovou zábavu, kterou vám nyní Apple umožňuje. Pokud jste však ve focení spíše konzervativní, dá se říci, že je vám navyšující se výkon telefonu do jisté míry k ničemu, protože ani ty nejnáročnější aplikace jej zpravidla nevyužijí tak, aby se telefon dostal na pomyslnou hranu. Jasně, nějaké ty hry na výkonnějších telefonech běží lépe, ale když porovnáte novou generaci s předešlou, rozdílů je vidět z hlediska svižnosti skutečně minimum. Výkon telefonu je tedy evidentně velmi komplexní záležitost, která má přesah i do zákoutí, která si člověk nemusí na „první dobrou“ ani uvědomit a která do jisté míry Apple nutí zas a znova k tomu, aby na tuto pilu pořádně zatlačil.

  • Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost (U Mobil Pohotovost lze navíc využít akce Koupíš, prodáš, prodáš, splácíš, v rámci které lze iPhone 14 získat už od 98 Kč měsíčně)
.