Zavřít reklamu

I přesto, že Apple vyrábí oproti konkurenci vcelku kvalitní produkty – a je mi jasné, že mi v tomto názoru budou mnozí oponovat – tak čas od času může dojít k určité formě selhání. Pokud jste se dostali do fáze, že jste jednoho dne váš Mac či MacBook zapnuli, ale ten nenabíhá, tak jste tady naprosto správně. Někdy se zobrazí pouze Apple logo, někdy se zobrazí načítací kolečko a jindy nedojde k načtení vůbec. Pojďme se společně v tomto článku podívat, co všechno v této situaci můžete dělat, a to od těch nejjednodušších úkonů, až po ty nejsložitější.

Restartování zařízení

I když už se to může zdát jako ohraná písnička, tak věřte, že rozhodně není. Takový restart toho ve světě informačních technologií vyřeší opravdu hodně. Pokud se tedy potýkáte s tím, že vám zařízení nestartuje anebo nenabíhá, tak jej natvrdo restartujte. Prakticky na všech zařízeních je tento postup stejný – stačí, abyste podrželi zapínací tlačítko po dobu 10 sekund. V některých případech se zařízení automaticky zapne, v jiných zase ne, každopádně tak jako tak vyzkoušejte, zdali vám klasický restart nepomohl. Pokud ne, pokračujte dále.

Resetování NVRAM/PRAM

Paměť NVRAM (dříve PRAM) je jakási malá část trvalé paměti ve vašem macOS zařízení. NVRAM (Non-Volatile Random-Access Memory) je využita k ukládání různých nastavení, například zvuku, rozlišení displeje, volba startovacího disku a další. V případě PRAM (Parameter Random-Access Memory) dochází k ukládání podobných informací a postup resetování je totožný. Právě resetováním NVRAM či PRAM může dojít k vyřešení problémů, které jsou spojené s tím, že vaše macOS zařízení nenabíhá.

Pokud chcete reset NVRAM/PRAM provést, tak vaše zařízení kompletně vypněte podržením zapínacího tlačítka po dobu 10 sekund. Jakmile se Mac či MacBook kompletně vypne, tak jej pomocí tlačítka zapněte a ihned poté podržte společně klávesy Option (Alt) + Command + P + R. Tyto klávesy držte po dobu cca 20 sekund a neberte ohled na to, co se děje na obrazovce. Po 20 sekundách nechte zařízení klasicky naběhnout. Pokud nenaběhne, vrhněte se na reset SMC.

reset nvram pram
Zdroj: Apple.com

Resetování SMC

SMC se na vašem Macu či MacBooku stará o to, jak se chová baterie, napájení, nabíjení, teplotní senzory, různé indikátory, chlazení a mnoho dalšího. V jedné z těchto zmíněných částí může být nějaký problém, kvůli kterého vaše zařízení jednoduše nenaběhne. Resetováním SMC můžete chování těchto částí resetovat do původního nastavení, a tak může dojít k zotavení. V případě resetu SMC se postupy liší podle zařízení – níže si tedy vyberte odstavec, do kterého vaše zařízení spadá, a poté reset SMC proveďte.

Zařízení s bezpečnostním čipem T2

Mezi zařízení s bezpečnostním čipem T2 se řadí prakticky všechna zařízení od roku 2018. V tomto případě vaše zařízení kompletně vypněte. Poté podržte klávesy Control + Option (Alt) + Shift (pravý) po dobu sedmi sekund, a poté k držení těchto kláves přidejte také tlačítko pro zapnutí, které společně s předchozími klávesami držte dalších sedm sekund. Poté zařízení nechte 30 sekund být a nakonec ho klasicky zapněte.

reset smc
Zdroj: Apple.com

Starší zařízení bez čipu T2

Mezi zařízení bez čipu T2 se řadí prakticky všechna zařízení z roku 2017 a starší. V tomto případě vaše zařízení kompletně vypněte. Poté podržte klávesy Control + Option (Alt) + Shift (pravý) + zapínací tlačítko po dobu deseti sekund. Poté zařízení nechte 30 sekund být a nakonec ho klasicky zapněte.

reset smc
Zdroj: Apple.com

MacBooky z vyjímatelnou baterií

Pokud vlastníte starý MacBook s vyjímatelnou baterií, tak jej prvně vypnětevytáhněte baterii. Poté podržte po dobu pěti sekund tlačítko napájení, pak jej pusťtevraťte zpět baterii. Poté zařízení nechte 30 sekund být a nakonec ho klasicky zapněte.

Oprava disků

V případě, že vám reset NVRAM/PRAM a SMC nepomohl, tak už jde pomalu do tuhého – pořád je zde ale jakási šance, že se vám podaří zařízení zapnout. Nyní přichází na řadu oprava/záchrana disků. V tomto případě je nutné, abyste vaše zařízení přesunuli do režimu Zotavení macOS. Toho docílíte tak, že vaše zařízení kompletně vypnete. Poté je nutné zařízení klasicky zapnout a ihned po zapnutí stisknout a držet klávesy Command + R. Tyto klávesy držte do té doby, dokud se neocitnete v režimu Zotavení macOS. Zde je poté nutné vybrat jazyk a přihlásit se k administrátorskému účtu. Jakmile se ve Zotavení macOS objevíte, tak spusťte aplikaci Disková utilita. Zde poté v levém menu klepněte na startovací disk (nejčastěji s názvem Macintosh HD), označte jej, a poté v horní části okna klepněte na Záchrana. Záchranu disku poté spusťte a nechte ji pracovat. Po dokončení můžete nechat takto zkontrolovat i všechny ostatní disky, které se zobrazí. Pokud se vám nezobrazil žádný disk, tak je nutné zobrazení aktivovat v levé horní části okna pomocí tlačítka Zobrazení. Po dokončení kontroly klepněte vlevo nahoře na ikonu  a zařízení restartujte. Pokud se ani po záchraně disků nepodařilo chyby odstranit, pokračujte následovně.

Instalace nového macOS

Pokud vám ani jeden z výše uvedených postupů jednoduše nefungoval, tak se musíte vrhnout do instalace nové kopie macOS. V tomto případě byste neměli přijít o žádná data, není se tedy čeho bát. Pro instalaci nové kopie macOS je nutné přejít do režimu Zotavení macOS. Toho docílíte tak, že vaše zařízení kompletně vypnete. Poté je nutné zařízení klasicky zapnout a ihned po zapnutí stisknout a držet klávesy Command + R. Tyto klávesy držte do té doby, dokud se neocitnete v režimu Zotavení macOS. Zde je poté nutné vybrat jazyk a přihlásit se k administrátorskému účtu. Jakmile se ve Zotavení macOS objevíte, tak spusťte aplikaci Znovu nainstalovat macOS. Poté potvrďte licenční ujednání, vyberte disk, na který se má macOS nainstalovat, a počkejte na stažení celého systému. Zařízení po stažení provede novou instalaci macOS, během které se může několikrát restartovat. Po cca 30 minutách by se měl systém nainstalovat a spustit. V případě, že se ani poté nedostanete do systému a zařízení i nadále nestartuje, tak je bohužel nutné přistoupit k tomu nejrazantnějšímu kroku – čistá instalace macOS.

Čistá instalace nového macOS

Čistá instalace nové kopie macOS je to poslední, co můžete s vaším Macem či MacBookem udělat před tím, než zařízení odnesete do servisu kvůli možné hardwarové závadě. Proces instalace čistého macOS je prakticky úplně stejný, jako ve výše uvedeném odstavci – jen je nutné předtím zformátovat váš disk. Nutno podotknout, že v tomto případě přijdete o veškerá data, která byla na disku uložena. V tomto případě vás tedy zachrání jen a pouze záloha. Pro čistou instalaci macOS je tedy opět nutné přejít do režimu Zotavení macOS. Toho docílíte tak, že vaše zařízení kompletně vypnete. Poté je nutné zařízení klasicky zapnout a ihned po zapnutí stisknout a držet klávesy Command + R. Tyto klávesy držte do té doby, dokud se neocitnete v režimu Zotavení macOS. Zde je poté nutné vybrat jazyk a přihlásit se k administrátorskému účtu.  Jakmile se ve Zotavení macOS objevíte, tak spusťte aplikaci Disková utilita. Zde poté v levém menu klepněte na váš disk (nejčastěji s názvem Macintosh HD), označte jej, a poté v horní části okna klepněte na Smazat. Nastavte požadovaný formát disku (od macOS Mojave jen APFS) a popřípadě také název a potvrďte smazání disku.

Po úspěšném smazání se vraťte zpět na hlavní plochu Zotavení macOS a spusťte aplikaci Znovu nainstalovat macOS. Poté potvrďte licenční ujednání, vyberte disk, na který se má macOS nainstalovat, a počkejte na stažení celého systému. Zařízení po stažení provede novou instalaci macOS, během které se může několikrát restartovat. Po cca 30 minutách by se měl systém nainstalovat a spustit. Tento postup je nejrazantnější, avšak ve většině případech vyřeší veškeré problémy. Pokud se vám problémy ani takto vyřešit nepodařilo, tak se nejspíše jedná o závadu hardwaru a bude nutné Mac či MacBook svěřit do rukou autorizovaného servisu.

.