Zavřít reklamu

Představení operačního systému iOS 14 jsme se dočkali již před několika týdny nazpátek, a to v rámci vývojářské konference WWDC20. Ihned po skončení konference si iOS 14 v beta verzi mohli stáhnout první vývojáři, o pár týdnů později došla řada také na veřejné beta testery. Momentálně si tedy iOS 14 může nainstalovat velmi jednoduše prakticky každý z vás. I přesto, že je nový systém velmi stabilní, tak si většina uživatelů počká do podzimu, kdy iOS 14 vychází oficiálně pro širokou veřejnost. Pokud patříte mezi tuto skupinu lidí a rádi si počkáte, tak se vám bude rozhodně líbit tento článek. V tom se totiž podíváme na 15 nejlepších funkcí z iOS 14 – alespoň budete vědět, na co se máte pořádně těšit.

 • Obraz v obrazu u FaceTime: Pokud na vašem iPhonu používáte FaceTime, tak určitě víte, že po opuštění aplikace dojde k pozastavení vašeho videa a zároveň vy nemůžete vidět druhou stranu. V iOS 14 jsme se dočkali nové funkce Obraz v obrazu, díky které můžeme (nejen) FaceTime opustit a obraz se přesune do malého okna, které zůstává v celém systému vždy v popředí. Navíc k tomu nedojde k vypnutí vaší kamery, takže vás i nadále vidí druhá strana.
 • Kompaktní hovory: Určitě víte, že když používáte váš iPhone a někdo vám zavolá, tak se rozhraní hovoru objeví přes celou obrazovku. V iOS 14 je tomuto konec – pokud používáte iPhone a někdo vám zavolá, tak se hovor zobrazí pouze jakožto notifikace. Nemusíte tedy ihned přestat dělat to, co zrovna děláte. Hovor lze jednoduše přijmout či odmítnout. Pokud na iPhonu nepracujete, tak se hovor samozřejmě objeví přes celou obrazovku.
 • Knihovna aplikací: Nová funkce Knihovna aplikací je jednou z nejlepších funkcí, se kterou Apple v iOS 14 přišel. Knihovnu aplikací najdete na domovské obrazovce, a to jakožto poslední plochu s aplikacemi. Pokud do Knihovny aplikací přejdete, tak si můžete nechat v kategoriích zobrazit určité aplikace. Tyto kategorie vytváří systém sám. Nově si navíc můžete nechat skrýt určité plochy s aplikacemi. takže může být Knihovna aplikací umístěna třeba hned na druhé ploše. Nechybí zde ani vyhledávání aplikací.
 • Výchozí aplikace třetí strany: Momentálně jsou v iOS jakožto výchozí aplikace nastavené ty nativní. Pokud tedy například na internetu klepnete na e-mailovou adresu, tak se vám spustí nativní aplikace Mail, společně s předvyplněnou adresou. Ne každý ale používá nativní Mail – někdo používá třeba Gmail či Spark. V rámci iOS 14 se můžeme těšit na možnost přenastavení výchozích aplikací, a to u e-mailového klienta, u aplikací pro čtení knih, přehrávání hudby a poslouchání podcastů, a také u webového prohlížeče.
 • Vyhledávání v aplikacích: Apple v rámci iOS 14 vylepšil také vyhledávání. Pokud v iOS 14 vyhledáte nějaké slovo či termín, tak dojde samozřejmě ke klasickému vyhledání jako v iOS 13. Kromě toho se však ve spodní části obrazovky objeví také sekce Hledat v aplikacích. Díky této sekci můžete ihned začít vyhledávat vámi zadanou frázi v určitých aplikacích – například ve Zprávách, Mailu, Poznámkách, Připomínkách, atd.
 • Upravené sdílení polohy: Jablečná společnost je jednou z mála společností, která se co možná nejvíce snaží o to, aby citlivá a osobní data uživatelů zůstala v bezpečí. Již v iOS 13 jsme se dočkali přidání nových funkcí, které slouží pro lepší ochranu uživatelů. Do iOS 14 přibyla funkce, díky které určité aplikace nemohou zjistit vaši přesnou polohu. V praxi to znamená, že například aplikace Počasí nepotřebuje znát vaši naprosto přesnou polohu – stačí ji jen město, ve kterém žijete. Takto nedojde ke zneužití polohových dat.
 • Vyhledávání emoji: Tato funkce byla mezi jablečnými uživateli žádaná už opravdu dlouho. V momentální době najdete v rámci iOS a dalších operačních systémech několik stovek různých emoji. Pokud jste na iPhonu chtěli takové emoji vyhledat, tak jste si jednoduše museli pamatovat, v jaké kategorii a na jaké pozici se nachází. Napsání jednoho emoji tak mohlo trvat klidně i několik dlouhých desítek sekund. V rámci iOS 14 jsme se však dočkali přidání vyhledávání emoji. Nad panelem s emoji se nachází klasické textové pole, pomocí kterého lze emoji jednoduše filtrovat.
 • Lepší diktování: Diktování je součástí iOS už také delší dobu. V iOS 14 však došlo k vylepšení této funkce. V rámci Diktování se čas od času mohlo stát, že vám iPhone jednoduše nerozuměl, a že nějaké slovo kvůli tomu napsal jinak. iPhone se však v iOS 14 používáním Diktování neustále učí a zdokonaluje tak, aby vám co možná nejlépe porozuměl. Veškeré funkce Diktování se navíc v iOS 14 dějí přímo na iPhonu a nikoliv na serverech od Applu.
 • Poklepání na záda: Pokud si v iOS 14 nastavíte novou funkci Poklepání na záda, tak získáte perfektního pomocníka, díky kterému zefektivníte používání vašeho zařízení. Díky funkce Poklepání na záda si můžete nastavit určité akce, které se provedou, pokud prstem dvakrát či třikrát po sobě poklepete na záda. K dispozici je nespočet různých akcí, od těch obyčejných, až po akce zpřístupnění. Jednoduše si tak můžete nastavit například ztlumení zvuku při dvojitém poklepání anebo provedení snímku obrazovky při trojitém poklepání.
 • Rozpoznávání zvuků: Funkce Rozpoznávání zvuků je další funkcí, která pochází ze sekce Zpřístupnění. Hodí se především neslyšícím uživatelům, zajisté ji ale využijí i uživatelé bez postižení. Funkce Rozpoznávání zvuků dokáže, jak už název napovídá, rozpoznat zvuky. Pokud dojde k rozpoznání určitého zvuku, tak to iPhone dá najevo vibracemi. Aktivovat si můžete například rozpoznání požárního alarmu, dětského pláče, zvonku a mnoho dalších.
 • Uzamčení expozice: V případě, že patříte mezi vášnivé fotografy a iPhone vám jakožto primární zařízení určené k focení postačuje, tak se vám bude iOS 14 rozhodně líbit. V nové verzi iOS si totiž můžete nechat uzamknout expozici při focení fotografií, anebo při točení videí.
 • HomeKit v ovládacím centru: Produkty, které podporují tzv. chytrou domácnost, jsou v domácnostech stále více a více oblíbené. Abyste tyto produkty mohli lépe používat, tak se Apple v iOS 14 rozhodl, že do ovládacího centra umístí možnosti pro ovládání HomeKitových produktů. Konečně tedy nemusíte navštěvovat aplikaci Domácnost, ale určité akce zvládnete provést právě v ovládacím centru.
 • Sady widgetů: To, že Apple do iOS 14 přidal widgety, už postřehl asi naprosto každý. Skvělou možností jsou však také sady widgetů. Zatímco klasický widget zobrazuje pouze informace z jedné aplikace, tak v rámci sad widgetů si můžete na sebe „naskládat“ hned několik widgetů, a poté mezi nimi na domovské obrazovce přepínat.
 • Aplikace Fotoaparát: S představením iPhonů 11 a 11 Pro (Max) Apple vylepšil také aplikaci Fotoaparát. Bohužel však původně byla tato vylepšená verze aplikace k dispozici jen pro vrcholné modely. S příchodem iOS 14 je přepracovaná aplikace Fotoaparát konečně k dispozici i pro starší zařízení, což ocení asi každý z nás.
 • Novinky v Apple Music: V rámci iOS 14 došlo také k přepracování aplikace Apple Music. Některé sekce Apple Music se dočkaly redesignu a všeobecně vám nyní bude Apple Music nabízet relevantnější hudbu a lepší výsledky ve vyhledávání. Kromě toho jsme se dočkali také nové funkce. Pokud vám dohraje nějaký playlist, tak se celé přehrávání nepozastaví. Apple Music vám nabídne další podobnou hudbu, kterou vám začne přehrávat.

Výše uvedených 15 funkcí jsou dle našeho výběru těmi nejlepšími funkcemi z iOS 14. Pokud patříte mezi uživatele, kteří si už beta verzi iOS 14 nainstalovali, tak nám do komentářů můžete napsat, zdali s naším výběrem souhlasíte, anebo zdali jste našli ještě nějaké další funkce, které jsou dle vašeho názoru lepší, anebo alespoň stojí za zmínku. iOS 14 pro veřejnost se dočkáme letos na podzim, konkrétně nejspíše někdy na přelomu září a října.

.