Zavřít reklamu
iWant

Mac Pro je na světě beze změny již pět let a pořád stojí 96 tisíc. Co s ním bude dál?

iWant

Dnes uběhlo přesně pět let od poslední aktualizace Macu Pro. Poslední model, někdy přezdívaný jako „odpadkový koš“, přišel na svět 19. prosince roku 2013. Jeho šestijádrovou variantu s dvojitou grafikou seženete v českém online obchodu Apple za 96 tisíc korun.

Když se v loňském roce konala diskuse o Macu Pro, připustil Craig Federighi z Applu, že Mac Pro v současném designu má omezené teplotní kapacity, kvůli kterým nemusí vždy splnit veškeré nároky. Pravdou je, že v době, kdy poslední verze Macu Pro spatřila světlo světa, byla vybavena tak, že tehdejší pracovní postupy kladly na hardware přiměřené nároky – doba se ale změnila.

Po pěti letech to ale konečně vypadá, že by zdánlivě nekonečné čekání na nový, lepší Mac Pro mohlo být u konce. V rámci loňské diskuse o tomto modelu přiznal šéf marketingu Phill Schiller, že Apple svůj Mac Pro kompletně přehodnocuje a chystá se pracovat na nové, high-endové verzi, která by měla být navržená na míru náročným profesionálním uživatelům.

Podle Schillera by měl nový Mac Pro mít podobu modulárního systému, doplněného plnohodnotným následníkem oblíbeného Thunderbolt displeje. V příštích měsících se sice nového Macu Pro ještě nedočkáme, konec příštího roku už je ale reálnější – jedna z prvních zmínek, naznačujících, že konečně dojde k aktualizaci, se nachází v tiskové zprávě z prosince roku 2017.

Koncept modulárního Macu Pro od magazínu Curved.de:

Oznamování produktů, jejichž výroba s největší pravděpodobností ještě ani pořádně nezačala, Apple rozhodně nemá ve zvyku. V tomto případě tak nejspíše učinil hlavně z důvodu narůstajících obav uživatelů z toho, že cupertinská společnost na své profesionální zákazníky jaksi zanevřela. Phil Schiller se dokonce za pauzy v upgradech uživatelům omluvil, a slíbil nápravu v podobě něčeho opravdu úžasného. „Mac tvoří jádro věcí, které Apple nabízí, a to i pro profesionály,“ prohlásil.

Zajímavým tématem k debatě je ale kromě data vydání nového Macu Pro i jeho modularita. Apple by se v tomto směru mohl teoreticky vrátit ke staršímu klasickému designu z let 2006 až 2012, kdy by se case počítače dal snadno otevřít pro účely dalších úprav. Nezbývá než doufat, že se detailů dočkáme již na WWDC 2019.

Zdroj: MacRumors