Zavřít reklamu

Vzhledem k tomu, že minulý týden představené MacBooky nesou přídomek „Pro“, mnoho profesionálů bylo zklamaných z nedostupnosti modelů s vyšší operační pamětí než 16 GB. Jeden z nich dokonce napsal e-mail šéfovi marketingu Applu, Philu Schillerovi, a ptal se, jestli je nemožnost nechat si do nových MacBooků Pro nainstalovat 32GB RAM způsobena například tím, že by nepřinesla výrazně vyšší výkon.

Phil Schiller odpověděl: „Děkuji za e-mail. To je dobrá otázka. Integrace více než 16 GB RAM do notebooku by v současnosti vyžadovala paměťový systém s mnohem vyšší spotřebou, což by pro notebook nebylo dostatečně efektivní. Doufám, že novou generaci Macbooku Pro vyzkoušíte, je to opravdu skvělá sestava.“

Po prozkoumání kompletní nabídky procesorů nových jablečných laptopů se opravdu ukazuje, že nabídnutí více než 16GB RAM by momentálně nebylo příliš moudré a vlastně ani možné. Aktuálně použité procesory Skylake od Intelu u verzí s nízkou spotřebou podporují pouze LPDDR3, které má maximální kapacitu 16 GB.

Tento problém by teoreticky šlo obejít použitím energeticky náročnějších procesorů a větších kapacit baterií. Programátor Benedict Slaney ovšem na svém blogu upozorňuje na limit stanovený organizací amerického ministerstva dopravy (Federal Aviation Administration). Ta v letadlech neumožňuje přepravu laptopových baterií s kapacitou vyšší než 100 watthodin.

MacBooky Pro z roku 2015 obsahují baterie o kapacitě 99,5 watthodiny, ty letošní nejvýše 76 watthodin. I kdyby byly kapacity jejich baterií navýšeny těsně k hranici, stále by to nestačilo pro energeticky efektivní integraci procesorů podporujících více než 16 GB RAM. Intel plánuje podporu LPDDR3 s vyšší kapacitou RAM (případně LPDDR4) u laptopových procesorů až pro příští generaci, Kaby Lake, která možná do MacBooku Pro dorazí až ke konci příštího roku nebo i později. Čtyřjádrové varianty těchto procesorů zatím Intel nemá připraveny.

Apple měl tedy v tomhle ohledu svázané ruce – na jedné straně Intelem, na druhé americkým ministerstvem dopravy.

Dalším problémem spojeným s procesory je nejednotná rychlost konektorů Thunderbolt 3. 13palcový MacBook Pro s Touch Barem má čtyři konektory Thunderbolt 3, pouze dva umístěné na levé straně počítače ale poskytnou maximální možnou přenosovou rychlost. To je způsobeno tím, že dvoujádrové procesory dostupné pro 13palcové MacBooky Pro mají pouze dvanáct linek PCI-Express oproti šestnácti linkám v 15palcových modelech. U nich nabídnou všechny Thunderbolt 3 konektory maximální rychlost.

Ve spojitosti s těmito úskalími známý blogger John Gruber naznačuje, že Apple se v budoucnu vydá cestou vývoje vlastních počítačových procesorů ne možná, ale nutně. U iOS zařízení nebyl nedostatečný výkon nikdy problémem. Naopak, mobilní procesory Applu s architekturou ARM v benchmarcích pravidelně válcují konkurenci a přitom nemusí být obětován extrémně tenký design zařízení. Nové MacBooky Pro naproti tomu přišly pozdě a stejně nenabízejí takový výkon, jaký by si profesionální uživatelé přáli.

Zdroje: The Verge, Mac Daddy, Apple Insider, Daring Fireball
.