iWant

Apple představil nový MacBook Pro s dotykovým panelem Touch Bar

iWant

Apple dnes představoval nové počítače a hlavní hvězdou večera byl MacBook Pro, i když to je dáno hlavně tím, že žádné jiné stroje kalifornská firma neukázala. Na MacBook Pro se ale Apple významně zaměřil, nejvíc pak na nový dotykový panel nad klávesnicí, který představuje největší novinku.

Nový MacBook Pro přichází tradičně ve 13palcové a 15palcové variantě a jeho hlavní doménou je Touch Bar, dotykový panel, který funguje nejen jako náhrada manuálních funkčních kláves, ale také jako místo, odkud se dají ovládat nejrůznější aplikace. Využití najde v systémových aplikacích i v profesionálních, jako jsou Final Cut, Photoshop nebo balík Office. Při psaní zpráv bude umět napovědět slova nebo emoji jako v iOS, v aplikaci Fotky půjde přímo z Touch Baru jednoduše editovat fotky a videa.

V Touch Baru, který je vyroben ze skla, pohání ho technologie OLED a můžete ho ovládat více prsty najednou, je také zabudovaný senzor Touch ID pro odemčení počítače nebo pro placení přes službu Apple Pay. Touch ID navíc dokáže rozpoznat otisk prstu více majitelů a každého přihlásí k příslušnému účtu, což se velice hodí, pokud MacBook využívá více lidí.

Dobrá zpráva je také to, že se jedná o rychlejší a spolehlivější Touch ID druhé generace, který mají nejnovější iPhony a iPady. Stejně jako v nich, také v MacBooku Pro najdeme bezpečnostní čip, který tu Apple označuje T1, v němž jsou data o otiscích skladována.

MacBooky Pro po několika letech také mění podobu. Celé tělo je vyrobeno z kovu a oproti předchozím generacím se jedná o významné zmenšení rozměrů. 13palcový model je o 13 procent tenčí a má o 23 procent nižší objem než předchůdce, 15palcový model je tenčí o 14 procent a objemově je na tom lépe o 20 procent. Oba MacBooky Pro jsou také lehčí, váží 1,37, respektive 1,83 kilogramu. Mnoho uživatelů uvítá také příchod vesmírně šedé barvy, která doplňuje tradiční stříbrnou.

mbp2016_13_15

Po otevření MacBooku se uživatelům nabídne dvojnásobně větší trackpad s technologií Force Touch a klávesnice s křídlovým mechanismem, který je známý z dvanáctipalcového MacBooku. Na rozdíl od něj je ale nový MacBook Pro osazen druhou generací této klávesnice, jež má mít ještě lepší odezvu.

Důležitou kapitolou nového stroje je také displej, který je nejlepší, jaký se kdy na jablečných noteboocích objevil. Má jasnější LED podsvícení, vyšší kontrastní poměr a především podporuje široký barevný gamut, díky čemuž dokáže zobrazit fotografie ještě věrněji. Záběry z iPhonů 7 tak na něm budou vypadat stejně skvěle.

Vylepšeny byly pochopitelně také vnitřnosti. 13palcový MacBook Pro začíná na dvoujádrovém procesoru Intel Core i5 s taktem 2,9 GHz, 8GB RAM a grafické kartě Intel Iris Graphics 550. 15palcový MacBook Pro začíná na čtyřjádrovém procesoru i7 s taktem 2,6 GHz, 16GB RAM a grafikou Radeon Pro 450 se 2GB pamětí. Oba MacBooky startují s 256GB flashovým úložištěm, které má být až o 100 procent rychlejší než dosud. Apple slibuje, že na baterii vydrží nové stroje až 10 hodin.

 

Změny nastaly i na bocích, kde přibyly nové reproduktory a zároveň zmizelo několik konektorů. Nové reproduktory nabídnou až dvojnásobný dynamický rozsah a o více než polovinu vyšší hlasitost. Co se týče konektorů, tam se nabídka významně snížila a zjednodušila. Apple nyní v MacBooku Pro nabízí jen čtyři Thunderbolt 3 porty a sluchátkový jack. Čtveřice zmíněných portů je kompatibilní také s USB-C, takže je možné přes jakýkoliv z nich počítač nabíjet. Stejně jako ve 12palcovém MacBooku tak končí populární magnetický MagSafe.

Apple díky výkonnému rozhraní Thunderbolt 3 slibuje vysoký výkon a možnost připojení náročných periferií (například dva 5K displeje), ale zároveň to znamená, že mnoho uživatelů bude potřebovat další adaptéry. Například ani iPhone 7 si v MacBooku Pro bez něj nenabijete, protože klasické USB v něm nenajdete. K dispozici už není ani čtečka SD karet.

mbp2016_sides

Příliš přívětivé nejsou ani ceny. Nejlevnější 13palcový MacBook Pro s Touch Barem koupíte za 55 990 korun. Nejlevnější patnáctipalcový model stojí 73 990 korun, ale vzhledem ke stále velice drahým SSD či v případě lepších vnitřností můžete snadno atakovat až stotisícovou hranici. Český Apple Online Store slibuje dodání za tři až čtyři týdny.