Zavřít reklamu

macOS Mojave obsahuje bezpečnostní chybu, díky níž je malware schopen zjistit kompletní historii Safari. Mojave je vůbec prvním operačním systémem, ve kterém je historie webových stránek chráněna, přesto lze ochranu obejít.

Ve starších systémech jste mohli tato data najít ve složce ~/Library/Safari. Mojave tento adresář chrání a jeho obsah nezobrazíte ani běžným příkazem v Terminálu. Jeff Johnson, který vyvinul aplikace jako Underpass, StopTheMadness nebo Knox objevil chybu, pomocí které lze obsah v této složce zobrazit. Jeff nechtěl tento způsob zveřejňovat a chybu okamžitě nahlásil Applu. Dodává však, že je Malware schopen narušit soukromí uživatelů a bez větších problémů pracovat s historií Safari.

Chybu dokážou využít ale pouze aplikace, které jsou nainstalovány mimo App Store, jelikož aplikace z jablečného obchodu jsou izolovány a nejsou schopny nahlížet do okolních adresářů. I přes tuto chybu Johnson tvrdí, že je ochrana historie Safari správným krokem, jelikož ve starších verzích macOS nebyl tento adresář chráněn vůbec a mohl se do něj podívat kdokoliv. Do doby, než Apple vydá opravnou aktualizaci bude nejlepší prevencí stahování pouze aplikací, kterým důvěřujete.

Zdroj: 9to5mac

.