Zavřít reklamu

Pokud se zeptáte umělců a kreativců, kterou značku preferují ke své práci, většinou se vám dostane odpovědi, že upřednostňují Apple produkty, a to buď Mac nebo iPad. Kalifornská společnost cílí na profesionály z oblasti kreativity, pozadu ale nezůstávají ani fotografové, tvůrci video obsahu nebo podcasteři. Dnes si ukážeme, kdy je lepší zvolit systém macOS, v jakém případě lépe poslouží iPadOS, a kdy pro vás bude nejpříznivější cesta zakoupení jak Macu, tak ipadu.

Kreativita, aneb Apple Pencil nebo komplexnější aplikace?

App Store pro iPad je plný všemožných aplikací pro kreslíře – mezi velice oblíbené patří například Procreate. Díky tomu, že je k iPadu možné zakoupit Apple Pencil či jiný stylus, umělci se zde mohou doslova vyřádit. Někdy ale nelze zůstat pouze u kreslení a náčrtků a s obrazci je potřeba nějakým způsobem pracovat. Ne, že by to na iPadu nebylo možné, zejména komplexnější úkony – jako například práce ve více vrstvách – však nebývá vždy tak komfortní jako na Macu. Obecně se nedá říci, zdali vám bude stačit pouze iPad, nebo by se vám k němu hodil i Mac. Na jednodušší kreslení a středně náročnou práci vám iPad postačí bohatě, pokud se však řadíte mezi profesionály, bude pro vás nutné si macOS i iPadOS při práci otestovat. Náruživí umělci velice často hojně využívají obě zařízení.

Aplikace Procreate:

V úpravě hudby, fotografií i videí běžným uživatelům iPad dostačí

Pokud se rádi vyjadřujete pomocí hlasu, anebo máte tvůrčího ducha v oblasti skládání hudby, pro iPad najdete mnoho jednodušších, ale i profesionálních aplikací na úpravu. Ať už se bavíme o jednoduchém střihu zvuku pomocí Hokusai Audio Editoru, profesionálním mixování, které obsloužíte s Ferrite, tvorbě podcastů v aplikaci Anchor či komponování hudby prostřednictvím nativního GarageBandu, i jako středně pokročilý uživatel budete spokojeni. Nyní mi asi budete argumentovat, že jako profesionální DJ či zvukař, kdy potřebujete mít k zařízení připojených několik mikrofonů a příslušenství, a pracujete ve větším studiu, si s iPadem nevystačíte. V tomto s vám mohu jen souhlasit, stejně tak programy pro iPadOS nejsou tak komplexní jako na Macu. Mnoho věcí zde sice zvládnete, plnohodnotnou náhradu za Logic Pro ale pro iPad nenajdete. Jinak si ale myslím, že drtivá většina z vás bude s iPadem spokojena.

Aplikace Hokusai Audio Editor a Ferrite:

U fotografií a videí je to v zásadě stejná písnička. I pokročilejší youtubeři si, co se úpravy videa týče, pochvalují LumaFusion pro iPad, který umožňuje jak základní práci, tak i tu pokročilejší ve více vrstvách. Téměř všemocný nástroj jménem Final Cut Pro opět využijete zejména v profesionálních studiích. Na fotografie se jak pro macOS, tak i iPadOS hodí zmínit Adobe Lightroom, pro složitější grafickou práci s více vrstvami využijte Adobe Photoshop či Affinity Photo. Právě pro iPad je však pravděpodobně nejkomplexnější software zmíněné Affinity Photo, Photoshop v tabletové verzi bohužel neumí ani zdaleka tolik funkcí, co najdete v té desktopové.

Závěr

Velice zjednodušeně platí, že mírně až středně pokročilým uživatelům bez problému stačí iPad, u náročnějších extrémně záleží, co vykonávají. Kreativcům v oblasti kreslení se s největší pravděpodobností bude hodit vlastnit iPad i Mac. Pokud často pracujete s fotkami, hudbou a videem, a nacházíte se primárně ve studiu, pravděpodobně vás minimalismus iPadOS aplikací bude omezovat, a nepomůže tomu ani lehkost zařízení. Jestliže jste cestovatelé, a mezi náročnější uživatele nepatříte, iPad pro vás bude pravděpodobně tou pravou volbou.

Nejnovější iPady koupíte zde

.