Zavřít reklamu

Po kratší odmlce se opět hlásíme se seriálem, který porovnává výhody a nevýhody Maců a iPadů, respektive jejich systémů. V tomto článku se zaměříme na aspekty, které potřebují znát studenti, novináři či cestovatelé, ale třeba i podcasteři nebo jiní tvůrci audio a video obsahu. Jedná se o hlučnost těchto strojů, přehřívání, výkon a hlavně výdrž baterie na jedno nabití. Souhlasím s tím, že porovnávání těchto parametrů nesouvisí s macOS a iPadOS jako takovými, přesto si myslím, že se hodí tato fakta do seriálu zařadit.

Výkon strojů je těžké srovnat

Pokud postavíte většinu MacBooků s procesorem Intel proti nejnovějším iPadům Air či Pro, zjistíte, že tablet bude ve většině úkonech o poznání napřed. V načítání aplikací by se to dalo čekat, jelikož ty pro iPadOS jsou určitým způsobem optimalizované a datově méně náročné. Jestliže se však rozhodnete renderovat 4K video a zjistíte, že váš iPad Air za cenu okolo 16 tisíc korun předběhne 16″ MacBook Pro, jehož cenovka v základní konfiguraci atakuje 70 tisíc korun, úsměv na tváři vám to asi nevykouzlí. Nalijme si ale čistého vína, procesory pro mobilní zařízení jsou postaveny na jiné architektuře než ty od Intelu. V listopadu loňského roku ale Apple představil nové počítače, které jsou osazeny procesorem M1, a jak podle jeho slov, tak i podle reálných zkušeností, jsou tyto procesory daleko výkonnější a úspornější. Ve srovnání s iPady dokonce nabídnou, co se výkonu týče, o něco více „muziky“. Je ale pravdou, že většina běžných, ale i středně náročných uživatelů, rozdíl v plynulosti obou zařízeních téměř nepozná.

ipad a macbook

iPadům v současné situaci také nahrává do karet fakt, že pro Macy s procesory M1 nejsou všechny aplikace přizpůsobené, spouštění tedy probíhá přes emulační nástroj Rosetta 2. Ten sice většinu uživatelů nijak nebrzdí, fungování těchto aplikací je však rozhodně pomalejší než fungování aplikací, které jsou optimalizované přímo pro M1. Naproti tomu na Macích s M1 je možné spouštět iPadOS aplikace a i přesto, že ještě nejsou úplně tak přizpůsobené desktopovému ovládání, minimálně se jedná o dobrou zprávu do budoucna. Pokud byste chtěli spustit aplikaci pro macOS na iPadu, nepochodíte.

Výdrž a chlazení, aneb ať žije ARM architektura!

U MacBooků s Intelem je neustále zmiňované problematické chlazení a především thermal throttling. V případě mého MacBooku Air (2020) s Intel Core i5 větrák neslyším u středně náročné kancelářské práce. Avšak po otevření více projektů v programech pro práci s hudbou, hraní náročnějších her, virtualizaci Windows nebo spuštění neoptimalizovaných softwarů jako je Google Meet, se však ventilátory roztočí, a to často velice slyšitelně. U MacBooků Pro je to sice s hlučností větráků o něco lepší, i přesto však hlasité být umí. S ventilátory a výkonností souvisí i výdrž baterie na jedno nabití. I ve chvíli, kdy mívám otevřených třeba 30 oken prohlížeče Safari, několik dokumentů v Pages a na pozadí streamuji hudbu přes AirPlay do HomePodu, tak výdrž mého MacBooku Air, ale i dalších mnou zkoušených MacBooků vyšší řady, se pohybuje kolem 6 až 8 hodin. Pokud však vytížím procesor natolik, že začnou být také pořádně slyšet ventilátory, tak výdrž stroje rapidně klesá, a to až o 75%.

Představení MacBoou Air s M1:

Oproti tomu MacBooky a iPady s procesory M1, respektive A14 nebo A12Z, jsou při své práci naprosto neslyšitelné. Ano, MacBook Pro osazený procesorem od Applu větrák má, je ale téměř nemožné jej roztočit. iPady, ani nové MacBooky Air, neuslyšíte už vůbec – větráky totiž nepotřebují a nemají je. I přesto se ale ani při pokročilé práci s videem nebo hraní her tyto stroje nijak výrazně nepřehřívají. Ve výdrži baterie vás ani jedno zařízení nenechá ve štychu, minimálně jeden náročný pracovní den s nimi zvládnete v podstatě bez problému.

Závěr

Jak je z předešlých řádků zřejmé, Apple se svými procesory dokázal Intel výrazně překonat. Tím samozřejmě nechci říci, že se v žádném případě investice do MacBooků s procesory Intel nevyplatí, i tématu ohledně důvodů pro využití Maců s Intelem jsme se na našem magazínu věnovali. Pokud však do žádné ze skupin lidí zmíněné ve výše přiloženém článku nepatříte, a rozhodujete se, zda-li zakoupit MacBook s M1 a iPad z hlediska výdrže a výkonu, mohu vás ubezpečit, že přešlap neučiníte ani s Macem, ani s ipadem.

Nový MacBook s procesorem M1 koupíte zde

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Vlastním iPad Pro 2.generace a i při naprosto banálních věcech jako je nakopírování více než 100 fotek (např. z dovolené) je práce na něm přímo utrpením takže v tomhle jej strčí do kapsy i 10let starý notebook s win7. padOS má spoustu much a iPad Pro rozhodně není profesionální a univerzální nástroj. Na kreslení je naprosto boží, ale jinak je spousta opravdu obyčejných věcí, které jsem řešil docela dlouho

    Dobrý večer,co se týče kopírování, záleží na tom, zda-li máte iPad s konektorem Lightning nebo USB-C. Pokud druhý zmiňovaný, kopírování probíhá podobně rychle jako na Macu. Co se týče práce, tak je důležité změnit pracovní postupy (více pracovat s cloudem, jinak přistupovat k souborům)…. Opravdu je možné z iPadu učinit plnohodnotný pracovní nástroj, mohu ale souhlasit, že to není pro všechny uživatele ta pravá cesta.

celý text

Čtěte více.