Zavřít reklamu

Studie časopisu Heart Rhythm Journal už začátkem tohoto roku naznačila, že technologie MagSafe, která je obsažena v celé řadě telefonů iPhone 12, může v určitých situacích deaktivovat kardiostimulátory. Apple se těmto obavám věnoval už v dokumentu své podpory, přičemž americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv konečně vydal v této věci vlastní stanovisko.

Tisková zpráva vydaná úřadem FDA zmiňuje, že ten provedl vlastní testování, aby zjištění dřívějších studií o efektu MagSafe na implantované zdravotnické prostředky potvrdil nebo vyvrátil. Uvádí, že „riziko pro pacienty je malé“ a že si úřad není v současné době vědom žádných nežádoucích účinků spojených s touto technologií. Zpráva nicméně popisuje i předcházení možných komplikací tím, že doporučuje majitelům kardiostimulátorů jistou prevenci. 

  • Spotřební elektroniku, jako jsou některé mobilní telefony a chytré hodinky, udržujte alespoň 15 cm od implantovaných lékařských přístrojů. 
  • Nenoste a nepoužívejte spotřební elektroniku v kapse v blízkosti implantovaných zdravotnických prostředků 
  • Pacienti s implantovanými zdravotnickými prostředky by se měli s ohledem na používání spotřební elektroniky vždy poradit se svými lékaři, aby pochopili potenciální riziko, kterému se mohou vystavit. 

V magnetech je možná jistá budoucnost. Jeff Shuren, M.D., J.D., ředitel FDA pro přístroje a radiologické zdraví, totiž ve zprávě zmiňuje, že se očekává zvyšující se počet spotřební elektroniky pracující se silnými magnety. Apple naštěstí bere lidské zdraví vážně, což dokládá i jeho dokument, ve kterém vysvětluje, že technologie MagSafe „může interferovat s lékařskými zařízeními, ale iPhone 12 nepředstavuje větší riziko magnetického rušení lékařských zařízení než předchozí modely telefonu.“ 

I když je technologie MagSafe známá již z MacBooků, v iPhonech 12 ji Apple kompletně přepracoval pro použití k bezdrátovému nabíjení těchto a jistě i budoucích telefonů značky. Kompatibilní zařízení se tak lépe uchytí na záda telefonu, čímž dochází k přesnějšímu nabíjení. 

Další rizika moderních technologií 

Asi se shodneme na tom, že stejně jako nám moderní technologie pomáhají v usnadnění života, mohou jej i značně znepříjemnit. Dříve se volalo především po redukci SAR, čili měrném absorbovaném výkonu, které lidské tělo pohlcuje. Vyzařují jej nejen mobilní telefony, ale také např. ultrazvuk. Jeho negativní účinky však nejsou do dnešní doby známé.

S používáním smartphonů se vážou i jiné choroby. Jejich nadměrné používání mění stavbu lidského těla, kdy se nad malými displeji krčíme, čímž si zaděláváme na problémy s krční páteří. Náruživé hraní her pak také může spět k zánětům karpálních tunelů. Vždy je tedy vhodné proložit používání technologií nějakým tím cvičením. 

.