Zavřít reklamu

Našli jste pod stromečkem iMac, MacBook Air nebo MacBook Pro? Pak byste asi rádi věděli, jaké aplikace si do něj nahrát. Vybrali jsme pro vás několik takových zdarma, které by vám ve vašem novém Macovi neměly chybět.

Sociální sítě

Twitter – Oficiálního klienta pro mikroblogovací síť Twitter naleznete i pro Mac. Uživatelské rozhraní je velice intuitivní a grafické zpracování je rovněž výborné. Skvělé funkce jsou například automaticky synchronizovaný timeline nebo globální zkratky pro rychlé psaní tweetů odkudkoliv. Twitter for Mac rozhodně patří mezi nejlepší Twitter klienty pro tuto platformu. Recenze zde

Adium – Ačkoliv má OS X v základu IM klient iChat, aplikaci Adium nesahá ani po kotníky. Podporuje oblíbené chatovací protokoly, jako jsou ICQ, Facebook chat, Gtalk, MSN či Jabber. Na výběr máte několik různých skinů a díky podrobnému nastavení si Adium přizpůsobíte dle svého gusta.

Skype – Skype asi není třeba nějak zvlášť představovat. Oblíbený klient pro VOIP a videohovory s možností chatování a posílání souborů ve verzi pro Mac. Ironií je, že vlastníkem je aktuálně Microsoft.

Produktivita

Evernote – Nejlepší program pro psaní, správu a synchronizaci poznámek. Richtextový editor umožní i pokročilé formátování, do poznámek můžete přidávat i obrázky a nahraný zvuk. Evernote obsahuje několik nástrojů, díky kterým můžete jednoduše uložit internetové stránky nebo obsah e-mailů do poznámek, označit je tagy a pak s nimi dále pracovat. Evernote je k dispozici pro většinu platforem včetně mobilních (Mac, PC, iOS, Android)

Dropbox – Nejpopulárnější cloudové úložiště a nástroj pro synchronizaci souborů mezi počítači. Automaticky synchronizuje obsah ve vytvořené složce Dropbox a umožňuje také posílat odkazy na již sesynchronizované složky v cloudu, nemusíte tak již řešit posílání velkých souborů přes e-mail. Více o Dropboxu zde.

Libre Office – Nechcete-li investovat do kancelářských balíků pro Mac, jako jsou iWork nebo Microsoft Office 2011, nabízí se alternativa vycházející z opensourcového projektu OpenOffice. Libre Office vyvíjí původní programátoři z OO a nabídne všechny potřebné aplikace pro vytváření a editování textových dokumentů, tabulek a prezentací. Je kompatibilní se všemi používanými formáty včetně výše zmíněných komerčních balíčků. Z jazyků je podporována i čeština.

Wunderlist – Hledáte-li jednoduchý GTD nástroj/úkolovník zdarma, Wunderlist by mohlo být to pravé. Umí třídit úkoly podle kategorií/projektů, své úkoly pak uvidíte přehledně i podle data nebo filtru úkolu s hvězdičkou. Úkoly mohou obsahovat i poznámky, chybí pouze tagy a opakované úkoly. I tak je Wunderlist skvělým organizačním multiplatformním (PC,Mac, web, iOS, Android) nástrojem, který navíc skvěle vypadá. Recenze zde.

muCommander – Pokud jste byli u Windows zvyklí na souborový manažer typu Total Commander, pak se vám bude líbit muCommander. Nabízí podobné prostředí, klasické dva sloupce a spoustu funkcí, které z Total Commanderu znáte. Ačkoliv jimi neoplývá tolik, jako bratříček z Windows, ty základní zde najdete i mnoho pokročilejších.

Multimédia

Movist – Jeden z nejlepších přehrávačů video souborů pro Mac. Má vlastní kodeky a poradí si prakticky s každým formátem i s titulky. Pro pokročilejší uživatele je zde zde široká škála nastavení od klávesových zkratek po vzhled titulků. Ačkoliv vývoj této aplikace zdarma skončil, v Mac App Store naleznete její komerční pokračování za cenu 3,99 €.

Plex – Je-li vám ”pouhý” přehrávač videa málo, poslouží Plex jako komplexní multimediální centrum. Program sám vyhledá všechny multimediální soubory v určených složkách, navíc sám dokáže rozpoznat filmy a seriály, z internetu si stáhne potřebné informace a přidá příslušné informace, obal nebo seřadí seriály podle sérií. Stejně tak to provede i u hudby. Aplikace se dá přes Wi-Fi sí’t ovládat příslušnou aplikací pro iPhone.

Handbrake – Konvertování video formátů je poměrně častou činností a za pořádný konvertor by člověk i vraždil. Handbrake už má na Macu dlouhou historii a stále je jedním z nejoblíbenějších nástrojů pro převod videa. Ačkoliv není úplně uživatelský přívětivý, nabízí nepřeberné množství nastavení, díky čemuž můžete vytřískat z výsledného videa maximum. Handbrake si poradí z většinou známých formátů včetně WMV, můžete tak svá videa bezbolestně převést třeba pro přehrávání v iPhone. Pokud hledáte naopak naprosto jednoduchý a uživatelsky přívětivý program, doporučíme Miro Video Converter.

Xee – Minimalistický prohlížeč fotek, který vám na rozdíl od nativního Preview umožní prohlížet všechny fotky ve složce, ze které jste fotku otevřeli. Xee přizpůsobuje velikost okna podle velikosti fotky a nabídne i celoobrazový režim včetně jednoduché prezentace. V aplikaci je možnost fotky také lehce editovat – natáčet, ořezávat nebo přejmenovávat. Přibližovat obrázky můžete pomocí známého gesta Pinch to Zoom. Velké plus Xee je také neuvěřitelná svižnost aplikace.

Max – Vynikající program pro ripování hudby z CD do MP3. Sám si dokáže podle CD najít metadata z internetu a to včetně obalu CD. Údaje o albu si samozřejmě můžete zadat i ručně, stejně jako nastavit výši bitrate.

Utility

Alfred – Nevyhovuje vám vestavěný Spotlight? Zkuste aplikaci Alfred, která nejen, že umí vyhledávat napříč celým systémem, ale zároveň přidává mnoho užitečných funkcí navíc. Alfred umí hledat na internetu, slouží jako kalkulačka, slovník, nebo můžete pomocí něho uspat, restartovat či odhlásit váš počítač. Recenze zde.

CloudApp – Tato malá utilitka vám do horní lišty usadí ikonku mráčku, která po zaregistrování do služby funguje jako aktivní kontejner. Stačí do ikonky přetáhnout jakýkoliv soubor a aplikace jej nahraje k vašemu účtu do cloudu a poté vloží odkaz do clipboardu, který můžete hned vložit třeba kamarádovi do mailu nebo chatovacího okna. Tam si ho může posléze stáhnout. CloudApp také umí rovnou nahrávat otisk obrazovky, kdykoliv jej vytvoříte.

Stuffit Expander/Unarchiver – Pokud dojde řeč na archivy, jakou jsou RAR, ZIP a další, přijde vhod dvojice těchto programů. Nemají problém se zaheslovanými archivy a oproti nativní aplikaci pro rozbalování vám udělají medvědí službu. Oba programy jsou skvělé, výběr je spíše na osobních preferencích.

Burn – Velice jednoduchý program pro vypalování CD/DVD. Zvládá vše, co byste od podobného programu čekali: Data, hudební CD, Video DVD, klonování disku nebo vypalování z obrazu. Ovládání je velice intuitivní a aplikace minimalistická.

AppCleaner – Ačkoliv k vymazání aplikace ji stačí pouze přesunout do koše, zůstane po ní v systému ještě několik souborů. Pokud místo koše přesunete aplikaci do okna AppCleaner, příslušné soubory nalezne a smaže společně s aplikací.

 

A jaké aplikace zdarma byste poradili nováčkům/switcherům v OS X vy? Jaké by neměly chybět v jejich iMacu či MacBooku? Podělte se v komentářích.

Diskuze k článku

  Proč se nikde nepíše o ICQ? vždyť snad oficiální klient může být pro některé mnohem lepší.

  Za mě určitš ještě VLC a taky UnRAR X.

  Jinak fajn článek.

  V čem je podle vás klient ICQ lepší než Adium? Je robustní, umí jen protokoly ICQ a Facebook chat a spoustu lidí o něm prohlásilo, že to je jeden z nejhorších programů na Mac vůbec.

  právě kvůli jednoduchosti a podpoře pouze jednoho protokolu… mě zcela vyhovuje… nemám s ním jediný problém – nepadá, funguje jak má… ale to jen taková poznámka, jen mě to zarazilo…

  Nemáte tip na aplikaci pro převod hudebních wav do mp3? Pokud je nějaká navíc s funkcí editace (ořezávání zvukových stop apod.), rád pár euro připlatím.

  Na prevody muziky používam xACT. Úplne free a má kopec nastavení. Kódovanie z bezstratových na stratové formáty a naopak spätné dekódovanie. Treba sa len vyhrať s nastaveniami. Bohužiaľ, nehovorí žiadnym slovansky znejúcim jazykom :-(

  Z oboru“produktivita“ doporučuji všem ještě :
  1-Sugar sync-něco jako Dropobox,ale lepší editace složek,tušímže zdrama je až 5 GB prostoru,funguje napříč všemi platformami a opračními systémy
  2-Mendeley -něco jako Google dokumenty,ale aplikace do počítače či mobilu,perfektní editační a publikační schopnosti,na jednom dokumentu může pracovat vic lidí,zdrama do 1 GB,obsah klienta v Macu,PC či mobilu se synchronizuje.

  Na konverzi videa do formátu pro Mac jednoznačně iVI, je sice placený, ale nestojí moc a umí spoustu užitečných věcí. Konvertované video natáhne rovnou do iTunes, takže ho můžete sledovat ve více OS zařízení přes Domácí sdílení, taky ke každému filmu najde informace, obal apod. Prostě je úžasný :-)

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat n něco:
  1/ jak si změním jazyk? (dělám to tak že spustím: jazyky a text a češtinu dám jako preferovanej jazyk a dole vyberu taky češtinu a to samé v záložce text, ale píše se jen něco česky je to normální?)
  2/jak napíšu na české klávesnici zavynáč :)
  3/v jakém programu mohu tisknout fotky?(mám nainstalováné iPhoto ale nejde mi z něho tisknout tak jak potřebuju, na Win7 sem otevřel občejný průzkumník a tam sem si mohl vybrat co chci a protože mám tiskárnu napojenou přímo na wifi musím si v počítači vybrat jestli to má brát z hlavního zásobníku nebo zásobníku na foto papír atd… a na mac sem žádnej takovej nenašel)
  děkuji za všechny rady. Štětka

  1) Záložka „Jazyk“ určuje jazyk aplikací. Pokud je v seznamu Čeština, English a pak další, bude aplikace buď v češtině, ale když pro ni čeština chybí, bude v angličtině. Záložka „Text“ určuje aut. opravy pravopisu (u starších OS nutno stáhnout slovník z např. stránek Open Office).
  3) Náhled=Preview. Ve Finderu otevřít fotku/y a dát tisknout (Cmd+P). Vedle jména tiskárny je malé tlačítko s trojúhelníčkem, které rozevře detailnější, trochu nemotorný dialog, kde se však dá vše nastavit. (Pokud je tedy tiskárna přes wifi už zprovozněna.)

celý text

Čtěte více