Zavřít reklamu

Rychlost nových zařízení od Applu si vzala daň, tedy alespoň co se MacBooků a Maců týče. Nové SSD disky, které se v nových zařízeních používají, jsou sice nesmírně rychlé, bohužel jsou ale i velice drahé. Většina z nás tudíž asi nemá 1 TB SSD, nýbrž pouze 128 GB nebo 256 GB. A tohle je vcelku málo, pokud ještě navíc k tomu provozujete Bootcamp, jako já, tak je to s místem opravdu bída. Pokud už nevíte, co byste měli pro zvýšení místa v úložišti smazat, mám pro vás jeden tip. V macOS existuje jedna jednoduchá utilitka, která se zabývá právě mazáním nepotřebných souborů. Pomocí této utility můžete vymazat řádově gigabajty nepotřebných souborů a získat tak drahocenné místo v úložišti navíc. Jak na to?

Jak v macOS vymazat nepotřebné soubory

  • V horní liště klikneme na logo Applu
  • Zvolíme možnost O tomto Macu
  • Přepneme se pomocí horního menu do záložky Úložiště
  • U daného disku zvolíme tlačítko Správa…
  • Mac nás poté přesune do utilitky, kde se všechno odehrává

Nejdříve vám utilita dá několik doporučení. Například v podobě funkce, která bude každých 30 dní automaticky vysypávat koš a nebo možnost ukládání všech fotek na iCloud. Tato doporučení ale ve většině případů nebudou stačit, a přesně proto je tady levé menu, které je rozdělené do několika částí.

V první sekci Aplikace jsou zobrazeny všechny aplikace, které jsou na vašem Macu nainstalovány. Pomocí toho se tak můžete jednoduše zorientovat v tom, zda-li nějakou aplikaci nechcete vymazat. Dále zde najdeme například sekci Dokumenty, ve které si můžete zobrazit soubory, které zabírají hodně místa. Poté se ještě určitě podívejte na soubory v kolonce iOS soubory, kde se v mém případě nacházela záloha o velikosti v řádech gigabajtů. Určitě ale projděte všechny sekce, abyste se zbavili co možná největšího množství nepotřebných souborů a aplikací.

Doufám, že se mi pomocí tohoto návodu povedlo vám ve vašem macOS zařízení ušetřit alespoň několik gigabajtů volného místa. V mém případě tuto utilitku vřele doporučuji, jelikož se mi pomocí ní povedlo smazat asi 15 GB nepotřebných souborů.

.