Zavřít reklamu

Psal se rok 2016 a Apple představil iPhone 6S. Ten jako jednu z hlavních novinek přinesl navýšení megapixelů jeho fotoaparátu, a to na 12 MPx. A jak je známo, toto rozlišení si drží i aktuální řada, tedy iPhony 13 a 13 Pro. Proč je ale tomu tak, když konkurence nabízí i více jak 100 MPx? 

Nezasvěcený by si mohl myslet, že takový Samsung Galaxy S21 Ultra se svými 108MPx přece musí iPhony naprosto válcovat. Pokud se však bavíme o kvalitách fotoaparátu, neplatí zde, že více znamená lépe. Tedy alespoň s ohledem na MPx. Jednoduše řečeno zde totiž nejsou důležité megapixely, ale kvalita (a velikost) snímače. Počet MPx je vlastně jen marketingový trik. 

Je to o velikosti snímače, ne počtu MPx 

Abychom ale byli spravedliví, tak ano, samozřejmě i jejich počet do jisté míry ovlivňuje výsledek, ale mnohem důležitější je ona velikost a kvalita snímače. Kombinace velkého snímače s nižším počtem MPX je vlastně naprosto ideální. Apple tak jde tou cestou, která zachovává počet pixelů, ale neustále zvětšuje snímač, a s tím i velikost jednotlivého pixelu.

Co je tedy lepší? Mít 108 MPx, kde je každý o velikosti 0,8µm (případ Samsungu), nebo mít 12 MPx kde je každý pixel o velikosti 1,9 µm (případ Applu)? Čím větší pixel, tím také nese více informací, a tím také podává lepší výsledek. Pokud budete na Samsungu Galaxy S21 Ultra fotit na jeho primární 108MPx fotoaparát, ve finále nebudete mít fotografii o 108MPx. Funguje zde totiž slučování pixelů, které má za následek beztak to, že se např. 4 pixely sloučí do jednoho, aby ten byl ve finále větší. Tato funkce se jmenuje Pixel Binning, a poskytuje ji třeba i Google Pixel 6. Proč tomu tak je? Samozřejmě jde o kvalitu. V případě Samsungu si sice můžete v nastavení zapnout pořizování fotek v plném 108MPx rozlišení, chtít to ale nebudete.

Nezávislé porovnání

Jediná výhoda takto velkého počtu megapixelů může být maximálně tak v digitálním přiblížení. Samsung své fotoaparáty prezentuje, že s nimi vyfotíte i Měsíc. Ano, to sice ano, ale co znamená digitální přiblížení? Jde jen o výřez z původní fotografie. Pokud se zde zrovna bavíme o přímém srovnání modelů telefonů Samsung Galaxy S21 Ultra a iPhone 13 Pro, stačí se podívat, jak se oba telefony umístily v renomovaném nezávislém žebříčku fotografických kvalit DXOMark.

Zde tak má iPhone 13 Pro 137 bodů a náleží mu 4. příčka. Samsung Galaxy S21 Ultra má pak 123 bodů a je až na 24. pozici. V hodnocení je samozřejmě zahrnuto mnoho náležitostí, jako nahrávání videa a jistě je to také o odladění softwaru. Nicméně výsledek je všeříkající. Počet MPx tedy v mobilní fotografii prostě nerozhoduje. 

.