Zavřít reklamu

Pokud se zajímáte o dění v technologickém světě, popřípadě pokud investujete do akcií, tak vám zajisté před pár dny neunikl obrovský akciový propad společnosti Meta, potažmo Facebooku. Jestliže jste tento propad nezaznamenali, tak se hodí zmínit, že se jedná o vůbec největší propad americké společnosti na akciovém trhu. Během dne konkrétně společnost Meta ztratila 26 % své hodnoty, tedy 260 miliard dolarů ze své tržní kapitalizace. Generální ředitel společnosti, Mark Zuckerberg, pak ztratil čisté jmění v celkové hodnotě 90 miliard dolarů. Většině z vás dost možná není vůbec jasné, z jakého důvodu k tomuto propadu došlo, popřípadě co se vlastně stalo.

Společnost Meta, stejně jako ostatní společnosti, co čtvrt roku vydává informace o svých finančních výsledcích a zprávy pro investory. Přímo Meta se ve svých výsledcích nabízí důležitá data o tom, kam vložila své finance, jaký měla zisk, popřípadě kolik uživatelů využívá její sociální sítě. Investorům pak vysvětluje, jaké jsou její cíle do dalšího kvartálu či roku, popřípadě co plánuje do vzdálenější budoucnosti. Nutno zmínit, že onen pád na akciovém trhu nebyl po zveřejnění finančních výsledků společnosti Meta za čtvrtý kvartál roku 2021 způsoben náhodou. Co všechno investory tak moc negativně ovlivnilo, že společnosti Meta přestali věřit?

Investování do Metaverse

Meta v poslední době vkládá velkou část svých financí do vývoje Metaverse. Jednoduše řečeno se jedná o fiktivní vesmír, který je dle společnosti Meta prostě a jednoduše budoucností. Za nějakou dobu bychom tak měli běhat ve virtuálním světě, který by mohl být lepší a úžasnější než ten reálný. Zdali se vám tento koncept líbí je samozřejmě jen a jen na vás. Důležité je, že investoři z toho úplně nadšeni nejsou. A když ve finančních výsledcích Q4 2021 zjistili, že Meta investovala zhruba 3,3 miliardy dolarů právě do vývoje Metaverse, tak se mohli zaleknout. Rozhodně se není čemu divit, jelikož většina z nás jednoduše nepočítá s tím, že v blízké a dohledné budoucnosti opustíme naše reálné životy a vrhneme se do fiktivního vesmíru.

Meta Q4 2021 výsledky

Malý růst počtu denních a měsíčních uživatelů

Velkým strašákem pro investory může být také malý růst počtu denních uživatelů platforem od společnosti Meta. Abychom byli konkrétní, tak v předchozím kvartále Q3 2021 byl denní počet uživatelů všech platforem 2.81 miliard, zatímco za Q4 2021 se tento počet zvedl jen minimálně, a to na 2.82 miliard. Tento růst rozhodně nepokračuje v trendu za poslední dobu – jen pro příklad, v Q4 2019 byl počet denních uživatelů 2.26 miliard. Vzhledem k tomu, že je Facebook růstová společnost, tak investoři tento růst prostě a jednoduše musí někde vidět. A pokud jej nevidí, tak vzniká problém – takový, jako vznikl nyní. Co se týče počtu měsíčních uživatelů platforem od Meta, tak i zde je růst zcela mizerný. V předchozím Q3 2021 byl počet měsíčních uživatelů 3.58 miliard, zatímco v Q4 2021 jen 3.59 miliard. Opět pro srovnání, v Q4 2019 byl počet měsíčních uživatelů 2.89 miliard, takže i zde je zmenšení růstu patrné.

Konkurence

V předchozím odstavci jsme si řekli, že se výrazně zpomalil růst uživatelů na platformách od společnosti Meta. To je způsobeno hlavně jednou věcí, a to konkurencí. V současné době digitální svět válcuje sociální síť TikTok, která pod společnost Meta nespadá. Před krátkou dobou TikTok překročil 1 miliardu aktivních uživatelů za měsíc, což je sice stále o více než trojnásobek méně oproti všem platformám dohromady od společnosti Meta, je ale nutné se zamyslet nad tím, že TikTok je jen jedna síť, zatímco Meta má k dispozici Facebook, Messenger, Instagram a WhatsApp. TikTok tak pořádně vystrkuje růžky a bude zajímavé sledovat, kam až se do budoucna posune – nakročeno má velmi dobře a rozhodně bude růst dál.

Facebook (nejspíše) upadá

Zajímat by vás nyní mohlo to, jak je na tom s denními a měsíčními uživateli pouze sociální síť Facebook. Rozhodně v tomto případě budete překvapeni, stejně jako investoři, jelikož ve Q4 2021 vůbec poprvé v historii Facebooku klesl počet denních uživatelů. Zatímco v předchozím kvartále Q3 2021 byl denní počet aktivních uživatelů sociální sítě Facebook 1,930 miliard, tak nyní ve Q4 2021 tento počet klesl na 1,929 miliard. Vzhledem k velikosti čísel je rozdíl malý, ale zkrátka a jednoduše se pořád jedná o ztrátu, nikoliv o růst, a to by platilo i v případě, kdyby se denní počet uživatelů snížil oproti předchozímu kvartálu o pouhého jednoho jedince. Opět pro srovnání, ve Q4 2019 byl denní počet aktivních uživatelů 1,657 miliard. Pokud se podíváme na měsíční počet aktivních uživatelů Facebooku, tak zde už lze pozorovat malý růst, a to z 2,910 miliard uživatelů ve Q3 2021 na 2,912 miliard ve Q4 2021. Před dvěmi lety, tedy ve Q4 2019, byl měsíční počet aktivních uživatelů 2,498 miliard.

Apple

Určitou roli v pádu společnosti Meta hraje i Apple. Pokud čtete náš magazín, tak jistě víte o tom, že kalifornský gigant společnosti Meta, tehdy ještě společnosti Facebook, pěkně zavařil. Rozhodl se totiž ještě více chránit své uživatele a nedávno v rámci iOS přišel s funkcí, díky které vás každá aplikace musí předem požádat o povolení ke sledování. V případě, že žádost zamítnete, tak vás aplikace nebude schopná sledovat, což je problém především pro ty společnosti, které žijí z reklam. Právě takovou společností Meta je, a když se informace o této nové funkci Applu dostala na povrch, tak to způsobilo velký rozruch. Meta se samozřejmě snažila proti zmíněné funkci bojovat, avšak neúspěšně. Cílení reklam na Facebooku a dalších sociálních platformách je tak u uživatelů iPhonů o mnoho těžší, což Meta přímo uvádí ve zprávě pro investory. Jedná se tak o další obavu investorů, jelikož iPhony patří mezi nejpoužívanější na světě.

Nízké cíle

Další věcí, v tomto článku už poslední, která investory zaskočila, jsou rozhodně nízké cíle společnosti Meta. Generální finanční ředitel této společnosti, David Wehner, totiž v rámci zprávy pro investory uvádí, že by Meta měla tento rok získat čistý zisk v rozmezí od 27 do 29 miliard dolarů, což reprezentuje meziroční růst mezi 3 až 11 %. Všeobecně se u společnosti Meta očekává roční růst okolo 17 %, což je pro investory alarmující. Generální finanční ředitel společnosti Meta uvedl, že tento menší růst může být způsobem Applem a výše zmíněným zamezením sledování. Mezi další příčiny uvedl inflaci, která by měla v tomto roce dosáhnout velkých hodnot, a také špatné kurzy měn.

Meta Q4 2021 výsledky

Závěr

Jak jste na tom ohledně Facebooku, potažmo společnosti Meta, vy? Investovali jste do této společnosti, ale nyní máte obavy? Popřípadě berete snížení tržního kapitálu jakožto možnost pro nakoupení akcií, protože věříte, že se Meta zanedlouho vyšvihne zpátky nahoru, a že se jedná o pouze dočasný zvrat? Dejte nám to vědět do komentářů.

Finanční výsledky Meta za Q4 2021 zobrazíte zde

.