Zavřít reklamu

Aktualizace operačního systému na iOS 14.5 bylo velké téma. Přišla s ním totiž nová povinnost pro vývojáře. Ti musí před tím, než začnou nějakou způsobem sledovat vaše chování, zobrazit žádost, ve které uživatel sledování a poskytování dat pro zobrazování cílené reklamy může či nemusí povolit. A mnoho z nás využilo právě možnost pro nesledování. Inzerenti na to tak museli zareagovat. Své finance nyní směřují do reklamy na Androidu. 

Transparentnost sledování aplikací je zamýšlena jako způsob, jak umožnit uživatelům zachovat si soukromí na internetu. To je samozřejmě dobře. Jenže byla také považována za problém pro marketingové společnosti při omezování toho, jak mohou na uživatele cílit své reklamy, ze kterých samozřejmě mají peníze. Několik měsíců po zavedení systému se zdá, že inzerenti mění způsob, jakým utrácejí své marketingové prostředky. Nic jiného jim nejspíš nezbylo.

Android je v kurzu 

Podle údajů reklamní analytické firmy Tenjin, které poskytl magazín The Wall Street Journal, se mezi prvním červnem a prvním červencem snížily výdaje na reklamní platformy iOS přibližně o třetinu. Mezitím se reklama na platformách Android současně zvýšila přibližně o 10 %. Může za to fakt, že inzerenti nemohli uplatňovat svou cílenou reklamu na iOS, takže se logicky zvedla poptávka po cílené reklamě na zařízeních s Androidem. Ta se mezi květnem a červnem meziročně zvýšila z 46 % na 64 %. V rámci platformy iOS se jedná o meziroční pokles ze 42 % na 25 %.

Dopad to samozřejmě má i na ceny. Reklama na Android je tak již o 30 % vyšší než ta, která se zobrazuje v rámci systému iOS. Dle průzkumu se totiž ke sledování přihlásí méně než třetina uživatelů iOS, což výrazně omezuje počet uživatelských zařízení, která lze pomocí aplikací sledovat. Tedy prakticky se tím plní cíl Applu, který právě toto vlastně chtěl – aby si sám uživatel rozhodl, komu svá data dá, a komu ne. Nyní je vidět, že mnoho uživatelů je jednoduše sdílet nechce. Má to ale skutečně nějaký efekt?

Povolit či nepovolit, to je oč tu běží 

Sám nevím. Už zde máme operační systém iOS 14.6 a z vlastní zkušenosti musím říci, že žádný efekt nepozoruji. I když mám nabídku Povolit aplikacím žádosti o sledování zapnutou, obvykle ji nepovolím, tedy jednoduše aplikaci souhlas ke sledování nedám. Jsou samozřejmě jisté výjimky, ale např. Facebooku jsem toto zakázal, přičemž směle mi zobrazuje reklamy, o kterých si myslím, že by neměl. Jenže to je zase o provázanosti s používáním desktopové verze, nebo prostě jen dobíhá ještě to, co jsem řešil před měsíci a Facebook si to jednoduše stále pamatuje. 

Je totiž třeba brát v úvahu ten fakt, že toto neskryje případnou reklamu. Odmítnutí bude mít jen ten efekt, že zobrazená reklama bude zcela nerelevantní. Pořád v tomto ohledu vedu jistý vnitřní boj, jestli skutečně chci vidět zcela zcestnou reklamu, nebo jestli raději uvidím takovou, která by mě skutečně mohla zajímat. Na osobní vyhodnocení je tedy možná ještě příliš brzy, každopádně zatím je můj názor takový, že minimálně pro uživatele kolem toho bylo možná až příliš zbytečné haló. Inzerentni to mají samozřejmě horší.

.