Zavřít reklamu

Monitor aktivity je užitečná utilita v rámci operačního systému macOS, která uživatelům pomáhá získat přehled o systémových prostředcích jejich počítače, o výkonu a spotřebě, a umožňuje také správu vybraných procesů. Začínajícím uživatelům může možná Monitor aktivity na první pohled připadat jako nepřehledná změť nesrozumitelných údajů, i jim ale dokáže nabídnout užitečné informace. Monitor aktivity lze jednoduše spustit například přes Spotlight, tedy tak, že stiskem kláves Cmd + mezerník spustíte Spotlight, a do jeho vyhledávacího pole zadáte výraz „Monitor aktivity“.

Aktivita CPU

Jedním z parametrů, které umí Monitor aktivity ukazovat, je aktivita a vytížení CPU, tedy procesoru vašeho Macu. Pro zobrazení aktivity CPU spusťte Monitor aktivity a poté v horní části okna aplikace klikněte na kartu CPU. V tabulce ve spodní části okna Monitoru aktivity můžete poté snadno zjistit, jakou část kapacity procesoru využívají procesy systému vašeho Macu (sekce Systém), jakou část kapacity využívají aktuálně používané aplikace (sekce Uživatel) a jak velký je nevyužitý podíl kapacity procesoru (sekce Nečinnost). Pokud na liště nabídek v horní části obrazovky vašeho Macu kliknete na položku Okno, můžete přepínat mezi zobrazením využití CPU nebo historie CPU.

Ukončování procesů v Monitoru aktivity

Nativní Monitor aktivity na vašem Macu můžete využít také ke správě procesů včetně ukončování těch, které právě běží. Ukončení běžícího procesu v aplikaci Monitor aktivity na Macu je opravdu velmi jednoduché. Obvyklým způsobem spusťte Monitor aktivity a poté v horní části okna aplikace klikněte na položku CPU. V seznamu procesů najděte ten, který chcete ukončit, zamiřte na něj kurzorem myši a klikněte. V horní části okna Monitoru aktivity klikněte na ikonku kolečka s křížkem a poté vyberte, zda chcete běžící proces jednoduše ukončit běžným způsobem, nebo jestli chcete vynutit ukončení. Druhá jmenovaná varianta se obvykle používá v případě, že s daným procesem nastanou jakékoliv problémy a proces není možné ukončit běžnou cestou.

Spotřeba energie

Pokud pracujete na MacBooku a v danou chvíli využíváte napájení pouze z baterie, určitě vás bude zajímat, které z aktivních procesů mají největší vliv na její spotřebu. Kontrolu spotřeby provedete tak, že spustíte Monitor aktivity a v horní části okna kliknete na kartu Spotřeba. Ve spodní části okna můžete získat přehled o tom, jak velký vliv na spotřebu baterie vašeho Macu mají jednotlivé procesy v průběhu času, a můžete se zde také informovat o tom, kdy byl váš počítač naposledy nabít naplno, kolik procenta baterie vám zbývá nebo jak dlouho probíhá napájení ze sítě. Pokud byste v tomto okně chtěli ukončit některý z aktivních procesů, postupujte stejně jako v odstavci výše, tedy kliknout na název procesu a poté v horní části okna kliknout na ikonku kolečka s křížkem.

Sledování v reálném čase

Aplikace Monitor aktivity na vašem Macu vám umožňuje také sledování příslušných parametrů v reálném čase po kliknutí na ikonku v Docku ve spodní části obrazovky vašeho Macu. Jak na to? Spusťte Monitor aktivity, v Docku klikněte na jeho ikonku praváým tlačítkem myši a v menu zvolte Ponechat v Docku. Poté opět na ikonku klikněte pravým tlačítkem myši, zvolte Ikona v Docku a nakonec určete, který z nabízených parametrů chcete sledovat.

.