Zavřít reklamu

Ještě před několika lety by bylo podobné zařízení naprosto zbytečné. Naše „hloupé“ tlačítkové telefony stačilo jednou za čas zapojit do nabíječky a bylo na týden vystaráno. Dnes jsou však naše zařízení o mnoho chytřejší i větší a potřebují tak daleko více energie. Máme jich navíc v rodině hned několik a aby toho nebylo málo, k telefonům se před pár lety přidaly ještě tablety.

V jedné domácnosti se tak může najednou sejít skutečně velký počet zařízení a jejich nabíjení a organizace všemožné kabeláže může být celkem nepříjemná. Na tento problém se snaží odpovědět multifunkční nabíječka Leitz XL Complete, která by dle oficiálních materiálů měla pojmout tři chytré telefony a jeden tablet.

U takového zařízení se nabízí hned několik otázek. Vejdou se do nabíječky všechny moje přístroje? Jak rychle se budou nabíjet? Jak funguje organizace kabelů a je vlastně centralizované nabíjení praktičtější než regulérní?

Váš vlastní Apple koutek

Začněme od první zmiňované otázky. Pokud máte doma tolik zařízení, že budete potřebovat nabíjet maximálně tři telefony a jeden tablet v ten samý moment, nabíječka Leitz je dokáže obsloužit. Jde totiž o relativně rozměrný kus příslušenství, který počítá s horizontálním i vertikálním umístěním různých zařízení.

Pro mobilní telefony je určena vodorovně sedící deska, na níž mohou smartphony odpočívat na vyvýšených protiskluzových linkách. Na ty se skutečně vejdou až tři telefony vedle sebe. Tablet je pak možné umístit svisle, a to do zadní části držáku.

Co se týče části určené pro mobilní telefony, je nutno podotknout že našim stále se zvětšujícím smartphonům bude možná u Leitzu tak trochu těsno. U iPhonu 5 či 6 sice žádné velké problémy nezaznamenáte, pokud byste si však chtěli odložit řekněme dva iPhony 6 Plus, byla by manipulace s nimi tak trochu neohrabaná.

Vzhledem k tomu, že náklonnost k větším displejům existuje zejména u konkurenčních platforem už pěkných pár měsíců, je škoda, že se výrobce nerozhodl své zařízení alespoň o pár centimetrů zvětšit.

U části pro tablety pak nejsou sebemenší problémy. Zařízení je možné umístit na šířku i na výšku a navíc jej můžeme díky trojici drážek umístit pod různým sklonem. Díky hmotnosti a designu nabíječky se přitom nemusíme obávat, že bychom ji nedopatřením převrhli.

Kabelové království

U obou zmiňovaných částí držáku najdeme skryté otvory pro nabíjecí kabely, které vedou do vnitřního traktu zařízení. K němu se dostaneme odklopením horizontální části směrem nahoru. Získáme tak přístup k elegantně skrytým kabelům pro jednotlivá zařízení.

Ty jsou zapojeny do čtveřice USB portů, z nichž jsou tři určeny pro telefon a jeden pro tablet (vysvětlíme si později). Každý z kabelů pak vede k vlastní cívce, na kterou jej navineme tak, aby neměl šanci se zamotat s ostatními přípojkami.

Kabel pak dále vede nahoru nebo dolů podle toho, jestli jej chceme použít pro telefon či tablet. U první kategorie zařízení máme na výběr ze tří pozic, u tabletu pak dokonce z pěti – podle toho, jak jej hodláme v držáku umístit.

Až do této chvíle je organizace kabeláže skutečně povedená, co ji však poněkud škodí, je nedostatečné upevnění kabelu při jeho vyústění ven z vnitřní části. Zejména drobné přípojky, jako je Lightning či Micro-USB, mají tendenci se kroutit, nedržet v požadované poloze či se vyvlíknout z přespříliš volného ukotvení.

Když už jsme zmínili Micro-USB, musíme také upozornit majitele androidovských a jiných zařízení na jeden důležitý aspekt. Držák Leitz je stavěn primárně pro telefony s připojením na spodní části, kdežto řada smartphonů s Micro-USB má konektor po boku přístroje. (U tabletů tento problém odpadá, jelikož jak už bylo řečeno, lze jej do držáku uložit na výšku i na šířku.)

Watt about the charging?

Jednou z hlavních deviz držáku s nabíječkou by pochopitelně mělo být rychlé nabíjení. To se může zdát jako samozřejmost, ale některé příslušenství jednoduše nedisponuje dostatečným výkonem.

Držák Leitz však dokáže všechna čtyři zařízení nabít stejně rychle jako oficiální nabíječky Applu. Každý z USB portů pro telefon totiž nabídne výkon 5 W (proud 1 A) a poslední ze čtveřice přípojek určená pro tablet pak dvojnásobek – 10 W na 2 A. Přesně stejná čísla přitom najdete na svých originálních bílých nabíječkách.

Z těch však zřejmě budete muset vypojit veškeré své kabely a k tomu ještě vyrabovat všechny bílé krabičky od telefonů a tabletů. Výrobce se totiž rozhodl v rámci balení poskytnout pouze tři Micro-USB kabely a nepřibalil ani jeden kabel Lightning. Při vcelku příznivé ceně (kolem 1700 Kč) však není opomenutí přípojek pro novější iZařízení úplně neopodstatněné.

Leitz XL Complete nabídne možnosti organizace a snadného nabíjení, které ani u konkurenčních zařízení (jichž navíc na našem trhu není k dostání zrovna mnoho) nemají příliš obdoby. Je pravda, že by si držák zasloužil o trochu větší rozměry a také doladění vedení kabelů, ale i přesto jde o velmi praktický kus příslušenství. Zejména v dnešní době, kdy jsou naše domácnosti i kanceláře doslova přeplněny všemožným dotykovým hardwarem.

Za zapůjčení produktu děkujeme společnosti Leitz.

.