Zavřít reklamu

Elon Musk koupil Twitter a prakticky celý svět neřeší nic jiného. Tato koupě jej vyšla na zajímavých 44 miliard amerických dolarů, což v přepočtu činí 1 bilion korun. Když se ale nad tím zamyslíme a celkově tento nákup zobecníme, tak se vlastně nejedná o zase tak překvapující událost. V případě technologických magnátů jsou nákupy firem úplně běžné. Současné dění kolem Muska a Twitteru si však získává podstatně větší pozornost díky tomu, že jde o jednu z nejpoužívanějších sociálních sítích současnosti. Pojďme se proto podívat i na ostatní velikány a posvítit si na jejich dřívější nákupy.

Elon Musk fb

Jeff Bezos a Washington Post

V roce 2013 se uskutečnil velice zajímavý nákup Jeff Bezos, donedávna nejbohatší člověk planety, které však nedávno přeskočil právě Elon Musk. Jenže v té době se takovým titulem ještě ani nepyšnil, v žebříčcích se objevoval na 19. místě. Bezos totiž koupil firmu The Washington Post Company, která stojí za jedním z nejpopulárnějších amerických deníků The Washington Post, jehož články častokrát přejímají i zahraniční média. Jedná se o jedno z nejprestižnějších tiskových médií na světě s dlouholetou tradicí.

Tehdy šéfa Amazonu tento nákup vyšel na 250 milionů dolarů, což je ve srovnání s nákupem Twitteru u Muska jen kapkou v moři.

Bill Gates a orná půda

Nemalou pozornost na sebe strhl i Bill Gates, původní zakladatel firmy Microsoft a její bývalý výkonný ředitel (CEO). Prakticky z ničeho nic začal skupovat takzvanou ornou půdu napříč Spojenými státy, díky čemuž ostatně povýšil do role muže, který vlastní nejvíce půdy v zemi. Celkově vlastní téměř 1000 kilometrů čtverečních, což je srovnatelné s rozlohou celého Hong Kongu (s rozlohou 1106 km2). Veškeré území nakumuloval za minulé desetiletí. Ačkoliv se kolem využití této plochy točila řada spekulací, až donedávna nebylo vůbec jasné, co s tím vlastně Gates zamýšlí. A pořádně vlastně není ani nyní. První vyjádření od bývalého šéfa Microsoftu přišlo až v březnu 2021, kdy odpovídal na dotazy na sociální síti Reddit. Podle jeho slov nejsou tyto nákupy propojeny s řešením klimatických problémů, nýbrž pro ochranu zemědělství. Není se tedy čemu divit, že se na Gatese upínala obrovská pozornost.

Larry Ellison a vlastní havajský ostrov

Co dělat, když nevíte co s penězi? Po svém to v roce 2012 vyřešil Larry Ellison, spoluzakladatel firmy Oracle Corporation a její výkonný ředitel. Ten si totiž pořídil Lanai, šestý největší havajský ostrov z osmi hlavních, který jej vyšel na 300 milionů dolarů. Na druhou stranu, jak sám tvrdí, jej nemá jen pro osobní potěšení. Ba naopak – jeho plány rozhodně nejsou nejmenší. V minulosti totiž deníku The New York Times zmínil, že jeho záměrem je vytvořit první ekonomicky soběstačnou „zelenou“ komunitu. Z tohoto důvodu se mezi jeden z hlavních cílů řadí odklon od fosilních paliv a přechod na obnovitelné zdroje, které by měly ze 100% napájet celý ostrov.

Mark Zuckerberg a jeho konkurence

Jak nejlépe reagovat na konkurenci nám ukázal Mark Zuckerberg již v roce 2012, kdy (pod svou firmu Facebook) odkoupil Instagram. Tato akvizice si navíc získala obrovskou pozornost, a to z hned několika zajímavých důvodů. Nákup totiž vyšel na neuvěřitelnou miliardu dolarů, což bylo na rok 2012 obrovské množství peněz. Navíc Instagram v té době čítal pouhých 13 zaměstnanců. V roce 2020 se navíc ukázalo, že záměr nákupu byl jasný. Během jednoho ze soudních líčení byly ukázány emaily, podle kterých Zuckerberg vnímal Instagram jakožto konkurenci.

Hned dva roky poté pak firma Facebook odkoupila momentálně nejpoužívanější komunikátor WhatsApp za rekordních 19 miliard dolarů.

.