Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Tesla plánuje vybudovat novou továrnu v Texasu, nejspíše v Austinu

Šéf automobilky Tesla, Elon Musk, se v uplynulých týdnech hned několikrát (veřejně) obul do úředníků v kalifornském okrese Alameda, kteří automobilce zakázali znovu rozjet výrobu, a to i přesto, že začalo docházet k postupnému uvolňování bezpečnostních opatření v souvislosti s pandemií koronaviru. V rámci této přestřelky (která se ve velkém odehrávala i na Twitteru), Musk několikrát pohrozil, že se může Tesla z Kalifornie bez problémů stáhnout do států, které mu nabízí daleko výhodnější podmínky pro podnikání. Nyní se zdá, že tento plán nebyl jen planou výhružkou, ale je velice blízko reálnému uskutečnění. Jak totiž informoval server Electrek, Tesla si očividně skutečně vybrala Texas, resp. metropolitní oblast v okolí Austinu.

Dle zahraničních informací zatím není zcela přesně určené, kde konkrétně nová továrna Tesly nakonec vyroste. Dle zdrojů obeznámených s průběhem jednání chce Musk s budováním nové fabriky začít co nejdříve s tím, že její dokončení by mělo být nejpozději do konce letošního roku. Do té doby by měly z továrny vyjíždět první hotové Modely Y, které se budou v tomto komplexu montovat. Pro automobilku Tesla by šlo o další velkou stavbu, která se bude v letošním roce realizovat. Od loňska automobilka staví novou výrobní halu v blízkosti Berlína, přičemž náklady na její vybudování se odhadují kolem částky přesahující 4 miliardy dolarů. Fabrika v Austinu by rozhodně levnější nebyla. Jiná americká média však přišla s informací o tom, že Musk zvažuje ještě některé lokace v okolí města Tulsa, v Oklahomě. Samotný Elon Musk je však více obchodně vázaný na Texas, kde sídlí například SpaceX, tudíž se spíše počítá s touto variantou.

Minulý týden představené tech demo Unreal Enginu 5 má velmi vysoké nároky na hardware

Společnost Epic Games minulý týden představila tech demo jejich nového Unreal Enginu 5. Ten, kromě zcela nových grafických prvků, demonstroval také výkon nadcházející konzole PS5, neboť celé demo bylo renderované na této konzoli v reálném čase. Dnes se na webu objevily informace o tom, jaké jsou skutečné hardwarové nároky tohoto hratelného dema pro platformu PC. Podle nově zveřejněných informací je pro plynulou hratelnost tohoto dema potřebná grafická karta minimálně na úrovni nVidie RTX 2070 SUPER, což je karta z nižšího high-end segmentu, která se běžně prodává za ceny od 11 do 18 tisíc korun (dle zvolené verze). Jedná se tak o potenciálně nepřímou komparaci toho, jak výkonný grafický akcelerátor se v chystané PS5 skutečně objeví. Grafická část SoC v PS5 by měla disponovat výkonem 10,3 TFLOPS, zatímco RTX 2070 SUPER dosahuje zhruba na 9 TFLOPS (jakkoliv je porovnávání výkonu za pomocí TFLOPS nepřesné, vzhledem k odlišným architekturám obou čipů). Pokud jsou však tyto informace alespoň částečně pravdivé, a nové konzole by skutečně disponovaly grafickými akcelerátory o výkonu současného high-endu na poli běžných GPU, vizuální kvalita „next-gen“ titulů by mohla skutečně stát za to.

Akvizice Giphy ze strany Facebooku je pod drobnohledem amerických úřadů

V pátek web obletěla tisková zpráva o tom, že společnost Facebook za 400 milionů dolarů kupuje společnost (a všechny na ní navázané služby a produkty) Giphy. Ta se, jak již název napovídá, věnuje především poskytováním platformy pro vytváření, ukládání a především sdílení populárních GIFů. Knihovny Giphy jsou ve velkém integrovány v naprosté většině nejpopulárnějších komunikačních aplikací, jako je například Slack, Twitter, Tinder, iMessage, Zoom a mnoho dalších. Na informaci o této akvizici zareagovali američtí zákonodárci (a to pro jednou z obou stran politického spektra), kterým se vůbec nelíbí, a to hned z několika důvodů.

Podle demokratických a republikánských senátorů Facebook touto akvizicí cílí především na obrovské uživatelské databáze, tedy informace. To neberou američtí zákonodárci na lehkou váhu zejména z toho důvodu, že je Facebook hned na několika frontách vyšetřován z možného korupčního jednání při historických akvizicích a nekalé soutěže vůči svým konkurentům. Facebook má navíc historicky již několik škraloupů z toho, jak společnost zacházela se soukromými daty svých uživatelů. Akvizice další obrovské databáze uživatelských informací (kterou produkty Giphy reálně jsou), jen připomíná situace, které se již v minulosti odehrály (například akvizice Instagramu, WhatsAppu apod.). Dalším potenciálním problémem je také to, že integraci služeb Giphy ve velkém využívají firmy, pro které je Facebook přímou konkurencí a který tak může tento nákup využít pro posílení svého postavení na trhu.

Giphy
Zdroj: Giphy

Zdroje: Arstechnica, TPU, The Verge

.