Zavřít reklamu

Když Apple představil první Macy s Apple Silicon, které jsou poháněny vlastním čipem s označením M1, dokázal tím jednak ohromit celý svět, ale zároveň také vyvolat spoustu otázek. Ty se samozřejmě objevily již při samotném představení projektu Apple Silicon jako takového, avšak tentokrát byli všichni zvědaví, zdali se jejich původní predikce vlastně vyplní. Největší otázka byla v případě spuštění či virtualizace jiného operačního systému, primárně tedy pochopitelně Windows. Jelikož si čip M1 zakládá na odlišné architektuře (ARM64), tak bohužel nedokáže spustit tradiční operační systémy jako Windows 10 (běžící na x86 architektuře).

Připomeňte si představení čipu M1, prvního z rodiny Apple Silicon, který aktuálně pohání 4 Macy a iPad Pro:

Ačkoliv to konkrétně s Windowsem (prozatím) nevypadá nejlépe, tak lepší časy se blýskají na dalšího „velkého“ hráče, kterým je Linux. Již téměř rok se pracuje na obrovském projektu, jehož cílem je naportovat systém Linux na Macy s čipem M1. A výsledky vypadají poměrně slibně. Již koncem června byl dostupný Linux Kernel pro Macy s vlastním čipem (Apple Silicon). Nyní však tvůrci, kteří za tímto stojí, sdělili, že systém Linux je již nyní použitelný jakožto běžný desktop i na těchto jablečných zařízeních. Asahi Linux nyní běží lépe než kdy předtím, avšak stále má své limitace a určité nedostatky.

Ovladače

V současné situaci je již možné spustit na M1 Macích poměrně stabilní Linux, který ale bohužel doposud postrádá podporu grafické akcelerace, což platí u nejnovější verze s označením 5.16. Tým programátorů na projektu každopádně usilovně pracuje, díky čemuž se jim podařilo něco, co někteří lidé při představení projektu Apple Silicon mohli považovat za kompletně nemožné. Konkrétně dokázali naportovat ovladače pro PCIe a USB-C PD. Další ovladače pro Printctrl, I2C, ASC mailbox, IOMMU 4K a ovladač pro správu napájení zařízení jsou už taktéž hotové, avšak nyní je čeká pečlivá kontrola a následné uvedení do provozu.

Zdroj: SmartMockups

Tvůrci následně ještě dodávají, jak to s ovladači vlastně funguje. Ty pro svou správou funkčnost potřebují být pevně spjaty s použitým hardwarem a mít proto povědomí i o těch nejmenších detailech (například o počtu pinů a podobně). Takové jsou ostatně požadavky pro drtivou většinu čipů, přičemž s každou novou generací hardwaru je navíc potřeba ovladače upravit, aby nabízely 100% podporu. Apple však do této oblasti přináší něco úplně nového a od ostatních se jednoduše odlišuje. Díky tomuto přístupu je teoreticky možné, že by ovladače mohly fungovat nejen na Macích s M1, ale také na jejich nástupcích, což jsou mimo jiné možnosti ne tak úplně probádaného světa architektury ARM64. Například komponent zvaný UART nacházející se v čipu M1 má rozsáhlou historii a našli bychom jej i u vůbec prvního iPhonu.

Bude portování na novější čipy Apple Silicon snazší?

Na základě výše zmiňovaných informací se proto nabízí otázka, zdali nebude případné portování Linuxu či jeho příprava pro očekávané Macy s novějšími čipy snazší. Odpověď na tuto otázku pochopitelně prozatím neznáme, tedy alespoň ne se 100% jistotou. Podle tvůrců projektu je to ale možné. V současné situaci je každopádně nutné počkat na příchod Maců s čipy M1X či M2.

Nyní se každopádně můžeme radovat z toho, že se s projektem Asahi Linux pohnulo o několik kroků vpřed. Ačkoliv tedy stále chybí řada záležitostí, například již zmiňovaná podpora GPU akcelerace či některé ovladače, tak i přesto se už jedná o vcelku použitelný systém. Aktuálně se pak navíc ještě nabízí otázka, kam se tento segment časem vlastně posune.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více